Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak podłączyć kino domowe do telewizora?

 2023-07-14 

Jak podłączyć kino domowe do TV? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zdecydowały się na zakup specjalnego sprzętu grającego do telewizora. Nie jest to trudnym zadaniem. Warto pamiętać przy tym o kilku istotnych zasadach, które sprawią, że nasze kino domowe będzie dobrze działało. Jakie to zasady? Lista poniżej. 

Czym jest kino domowe? 

Kino domowe jest trudne do zdefiniowania - to tak naprawdę niejasne określenie na konkretne podejście do domowej rozrywki. Mówiąc ogólnie, system kina domowego to połączenie elementów elektronicznych, zaprojektowanych w celu odtworzenia wrażeń z oglądania filmu w kinie. 


Możemy spotkać się z dwoma definicjami. Jedna z nich odnosi się do całego zestawu, czyli do telewizora lub projektora, a do tego odtwarzacza Blu-Ray/odtwarzacza DVD oraz głośników z amplitunerem lub soundbara. Kinem domowym określa się również zestaw głośników wraz ze wzmacniaczem i amplitunerem. W drugim przypadku musimy pamiętać, że zestaw audio wymaga podłączenia głośników do wzmacniacza za pomocą przewodów.

Jak podłączyć kino domowe do telewizora - krok po kroku

Kino domowe można podłączyć do telewizora za pomocą popularnego złącza HDMI. Czym ono jest? To nowoczesny, standardowy interfejs do łączenia ze sobą urządzeń audiowizualnych. Użyj przewodu HDMI, aby podłączyć wyjście ze źródła HD (na przykład odtwarzacza Blu-Ray) do wejścia naszych wyświetlaczy HD - niezależnie od tego, czy jest to telewizor, ekran komercyjny czy projektor.


Jeśli w kinie domowym znajdują się głośniki podłączone do odtwarzacza Blu-Ray, należy podłączyć przewód HDMI do odpowiedniego wejścia w telewizorze lub projektora. 


Z kolei, kiedy posiadamy kino domowe z głośnikami podłączonymi do amplitunera wraz z odtwarzaczem Blu-Ray, przewód HDMI podłączamy do wejścia w TV i podłączamy go do wyjścia w odtwarzaczu. Następnie przewód optyczny podłączamy do amplitunera i odtwarzacza blu-ray. Dzięki temu dźwięk zostanie wysłany do kina domowego, a video do telewizora.


Inaczej jest w przypadku kina domowego z głośnikami podłączonymi do amplitunera, kiedy nie posiadamy odtwarzacza Blu-Ray. Wtedy przewód HDMI podłączamy do portów eARC/ARC zarówno w kinie domowym, jak i w telewizorze. Tym sposobem jesteśmy w stanie wysłać dźwięk z TV odbiornika do kina oraz wysłać obraz z kina do telewizora.

Czy są inne sposoby? 

W najnowszych modelach dostępna jest funkcja eARC. Większość telewizorów kompresuje sygnały audio z wyprzedzeniem, przed podłączeniem kabli HDMI. EARC (Enhanced Audio Return Channel) umożliwia przesyłanie oryginalnego sygnału audio w pełnej rozdzielczości przez kabel HDMI i odtwarzanie najlepszego dźwięku bez kompromisów. EARC to funkcja zaimplementowana w najnowszej specyfikacji HDMI 2.1. Największą zaletą jest to, że znacznie poprawia przepustowość i szybkość. Pozwala to na przesyłanie wysokiej jakości dźwięku z telewizora do soundbara czy kina domowego. Dzięki temu możesz dostarczać dźwięki wyższej jakości z telewizora HD do listwy dźwiękowej lub odbiornika audio.


Kolejna opcja to HDMI CEC.„HDMI-CEC”, skrót od HDMI Consumer Electronics Control, to funkcja HDMI, którą posiada wiele telewizorów i urządzeń peryferyjnych. Ta funkcja poprawia współpracę urządzeń, ale często jest domyślnie wyłączona. Dzięki tej opcji możesz sterować kinem domowym za pomocą pilota. 


Wybrane modele głośników do telewizora mogą być podłączane za pomocą WiFi. Ta opcja jest rzadziej spotykana, jednak skorzystanie z niej jest bardzo proste. Wystarczy, że sparujesz ze sobą telewizor oraz kino domowe i gotowe!


Podczas zakupu kina domowego warto wcześniej sprawdzić, w jaki sposób się je podłącza i czy na pewno jest kompatybilne z Twoim telewizorem. 

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756