Poradniki Eksperta

Jak udostępnić internet z telefonu?

Jak wiadomo, smartfon to nie tylko telefon komórkowy, lecz także urządzenie wielofunkcyjne do zadań specjalnych. Większość smartfonów z powodzeniem zastępuje aparat fotograficzny, głośnik bezprzewodowy, sprzęt audio-wideo, jak również mobilny router Wi-Fi. Udostępnianie internetu z telefonu (tethering) nie jest trudne, a może okazać się bardzo przydatne. Sprawdź, jak udostępnić internet z telefonu na telefon, komputer i telewizor - zarówno w Androidzie, jak i Apple’u.



Jak udostępnić internet z telefonu z Android i iOS?


Zarówno telefon Samsung z Androidem, jak i iPhone z systemem operacyjnym iOS może zadziałać, jak przenośny router udostępniający Internet z telefonu na trzy różne sposoby:


 • Tethering przez HotSpot Wi-Fi 

HotSpot to otwarty punkt dostępu, który pozwala na udostępnianie internetu, za pomocą sieci bezprzewodowej, opartej na standardzie Wi-Fi. HotSpot przeważnie kojarzy się z bezpłatnym, lecz okrojonym dostępem do sieci, jaki oferują kawiarnie i hotele, jednak to tylko jedna z możliwości, zresztą ustawiona w trosce o bezpieczeństwo. Prywatny HotSpot może działać zupełnie inaczej niż komercyjny, zapewniając nieograniczony dostęp do Internetu prawie każdemu. Tworzy otwartą sieć stacjonarną, którą warto chronić, ustawiając hasło dostępu.

 • Tethering przez Bluetooth 

Bluetooth to system umożliwiający komunikację krótkiego zasięgu pomiędzy różnymi urządzeniami. Udostępnianie internetu z telegonu przez Bluetooth odbywa się na bardzo podobnej zasadzie, jak udostępnianie internetu z telefonu przez HotSpot. Mimo wielu podobieństw, oba rozwiązania różnią się między sobą - HotSpot obejmuje większy zasięg, ma większą przepustowość i pozwala pobierać większe pliki. Niestety, może okazać się płatny, dlatego warunki udostępniania Internetu przez tethering należy sprawdzić u operatora. Warto także pamiętać, że HotSpot zużywa znacznie mniej energii niż transmisja danych przez Bluetooth, więc dzieląc się w ten sposób siecią, dobrze mieć pod ręką ładowarkę lub kabel USB.

 • Tethering przez kabel USB

Tethering przez USB to najlepszy sposób, jak udostępnić internet z telefonu na komputer i nie martwić się o zużycie baterii. Smartfon podłączony do laptopa czy komputera stacjonarnego jest cały czas zasilany, więc nie ma szans, aby się rozładował. To doskonałe rozwiązanie na długotrwałe udostępnianie internetu z telefonu na komputer, o ile tylko połączenie przewodowe nie stanowi większego problemu. 


Udostępnianie internetu z telefonu Android


Jak udostępnić internet z telefonu na telefon, tablet lub laptop przez HotSpot?


W telefonie, który ma posłużyć jako mobilny router:

 1. Otwórz Ustawienia.

 2. Wejdź w zakładkę Sieci zwykłe i bezprzewodowe (Sieci i internet).

 3. Przejdź do zakładki Tethering i przenośny hotspot (Hotspot i tethering).

 4. Włącz Przenośny punkt Wi-Fi (Hot Spot Wi-Fi).

 5. Skonfiguruj ustawienia HotSpotu, ustaw hasło, które zabezpieczy sieć stacjonarną przed wizytą nieproszonych gości.

 6. Sprawdź Limit danych.

W telefonie lub innym urządzeniu, które ma się połączyć z mobilnym routerem:

 1. Otwórz listę sieci bezprzewodowych (w zakładce Ustawienia lub Sieci).

 2. Znajdź nazwę HotSpotu.

 3. Uzyskaj dostęp do sieci, wpisując hasło.

 4. Połącz się z przenośnym HotSpotem Wi-Fi.

Jak udostępnić internet z telefonu na laptopa, telewizor lub inne urządzenie przez Bluetooth?


 1. Połącz się z Bluetooth na obu urządzeniach (Ustawienia>Połączenie z urządzeniem>Bluetooth).

 2. Skonfiguruj oba urządzenia zgodnie z instrukcją wyświetlającą się na ekranie.

 3. Otwórz Ustawienia.

 4. Przejdź do zakładki Tethering i przenośny hotspot (Hotspot i tethering).

 5. Włącz Tethering przez Bluetooth.


Jak udostępnić internet z telefonu  na komputer przez USB?


 1. Podłącz telefon do wybranego urządzenia za pomocą kabla USB. Pamiętaj, że udostępnianie internetu z telefonu jest możliwe tylko na kompatybilnych urządzeniach, opartych na tych samych systemach operacyjnych. 

 2. Reaguj na powiadomienia, które wyświetlają się na ekranie.

 3. Otwórz Ustawienia.

 4. Przejdź do zakładki Tethering i przenośny HotSpot.

 5. Włącz tethering przez USB.


Jeśli zastanawiasz się, jak udostępnić internet z telefonu na telewizor za pomocą kabla, potrzebujesz tradycyjnego złącza HDMI oraz przejściówkę MHL Micro USB HDMI. Jeśli natomiast preferujesz połączenia bezprzewodowe, masz do wyboru telewizory ze Smart TV oraz coraz popularniejszą technologię Miracast, określaną jako wirtualny kabel HDMI. Oczywiście, aby z nich skorzystać, trzeba mieć odpowiedni model telewizora, który umożliwia dostęp do internetu oraz smartfon z funkcją synchronizacji (Smart View, Screen Mirror lub Szybkie połączenie).

Jak udostępnić internet z telefonu iPhone?

iPhone może tak samo łatwo połączyć się z internetem, jak telefon Xiaomi czy jakikolwiek inny smartfon oparty na Androidzie. A może nawet jeszcze łatwiej, bo wszystkie trzy opcje udostępniania internetu można znaleźć w jednym miejscu - w zakładce HotSpot osobisty.

 1. Otwórz Ustawienia.

 2. Przejdź do zakładki Sieć komórkowa.

 3. Wybierz HotSpot osobisty.

 4. Włącz opcję Dopuszczaj innych.

 5. Skonfiguruj ustawienia (możesz zmienić hasło Wi Fi, nazwę spotu osobistego oraz nadzorować dostęp innych urządzeń do utworzonej prywatnej sieci).


Udostępnianie internetu z telefonu to bardzo przydatna opcja, która może usprawnić pracę czy też uprzyjemnić wolny czas. Warto jednak kontrolować tethering, bo bez tego łatwo przekroczyć limit danych, a przez to stracić łączność w ogóle. Dobrym rozwiązaniem jest nielimitowany dostęp do internetu, aczkolwiek i tu trzeba uważać, upewniając się, że operator nie narzuca żadnych ograniczeń. Korzystając z tetheringu, warto też pamiętać o baterii. Udostępnianie internetu może pochłaniać mnóstwo energii. Sposobem na to, jak udostępnić internet z telefonu na komputer czy laptop i go szybko nie rozładować, może być łączenie się z siecią za pomocą kabla USB, a jeśli możliwa jest wyłącznie łączność bezprzewodowa, najlepiej skonfigurować ustawienia zasilania. 


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert