Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Kino domowe 7.1 czy 5.1?

Data dodania: 14-07-2023

Systemy kina domowego wykorzystują różnego typu konfiguracje głośników. Do podstawowych, możemy zaliczyć zestawy oznaczane symbolicznie jako 7.1 i 5.1. Są one w pełni samodzielnymi systemami surround, ale mogą być też bazą dla bardziej rozbudowanych zestawów wielokanałowych, takich jak np. Dolby Atmos. Wyjaśniamy czym charakteryzuje się kino domowe 7.1, a czym 5.1-kanałowe, a także podpowiadamy, jak powinno wyglądać rozstawienie kolumn w tych konfiguracjach.


Kino domowe 5.1

Podstawową konfiguracją w systemie kina domowego, jest system 5.1-kanałowy. Wykorzystuje się w nim łącznie 6 kolumn głośnikowych. Są nimi: subwoofer, dwie kolumny frontowe, kolumna centralna oraz dwa głośniki efektowe. Zalecenia, co do tego, jak poprawnie rozstawić poszczególne kolumny, możemy znaleźć w rekomendacji ITU-R BS.775. Zgodnie z wytycznymi, miejsce najlepszego odsłuchu znajduje się w środku wirtualnego okręgu, na obrębie którego powinny zostać ulokowane poszczególne głośniki. Dzięki takim założeniom, wszystkie kolumny głośnikowe będą rozmieszczone w identycznej odległości, od tzw. sweet spotu.

Ustawienie kolumn w 5.1

W konfiguracji 5.1-kanałowej, zgodnie z przywołaną przed chwilą rekomendacją, głośnik centralny należy umieścić naprzeciwko miejsca odsłuchowego, a więc w centralnym punkcie systemu kina domowego (np. pod ekranem projektora lub telewizora wielkoekranowego). Po obu stronach kolumny centralnej, w jednakowych, stosunkowo niewielkich odległościach, należy rozstawić kolumny frontowe. Mogą to być modele podłogowe lub podstawkowe, umieszczone na specjalnych podstawkach, które zapewnią odpowiednią wysokość ustawienia kolumny względem słuchacza. Z kolei głośniki efektowe należy ulokować stosunkowo szeroko, nieco za miejscem odsłuchu, po obydwu jego stronach, a jednocześnie wyżej niż pozostałe kolumny. Dodatkowo, głośniki efektowne należy skierować nieco ku dołowi – w stronę miejsca odsłuchowego.

Kino domowe 7.1 – rozstawienie głośników

Zestaw 7.1-kanałowy, oprócz podstawowego systemu 5.1, wykorzystuje dwie dodatkowe kolumny głośnikowe. W praktyce, są to kolejne głośniki surround, które wzbogacają brzmienie efektów przestrzennych w odtwarzanej ścieżce dźwiękowej, zrealizowanej wielokanałowo. Jedną parę głośników efektowych należy wówczas ulokować podobnie jak w zestawie 5.1-kanałowym, a kolejną parę umieścić w stosunku do niej nieco bardziej z przodu, mniej więcej na wysokości miejsca odsłuchowego. Oczywiście wszystko w obrębie wspomnianego wcześniej okręgu (przy zachowaniu jednakowych odległości poszczególnych kolumn od miejsca odsłuchu). Ustawienie pozostałych głośników zestawu surround, w porównaniu z konfiguracją 5.1-kanałową nie zmienia się.

Lokalizacja subwoofera

Omawiając ustawienie poszczególnych elementów nagłośnienia, nie wspomnieliśmy jeszcze o subwooferze, czyli kolumnie przetwarzającej basy w zestawie kina domowego. Na szczęście nie ma aż tak istotnego znaczenia, w którym miejscu będzie się on znajdował, ponieważ zakres częstotliwości, za odtwarzanie którego odpowiada, jest niemal bezkierunkowy (tzn. do pewnego zakresu częstotliwości, fale akustyczne rozchodzą się po pomieszczeniu jednakowo, niezależnie od tego, gdzie ulokujemy ich źródło).


Jeśli chcesz jeszcze bardziej ułatwić sobie zadanie przy ustawieniu subwoofera, wybierz model bezprzewodowy. Dzięki temu, nie będziesz musiał prowadzić okablowania od tego głośnika niskotonowego do wzmacniacza wielokanałowego, czy amplitunera surround, z którym będzie współpracował subwoofer.

Kino domowe 7.1 czy 5.1 – co wybrać?

Wybór odpowiedniej konfiguracji powinien być podyktowany przede wszystkim miejscem, jakie możemy przeznaczyć na instalację systemu nagłośnieniowego oraz wielkością pomieszczenia. Nie w każdym domu czy mieszkaniu, będzie miejsce na tak rozbudowane zestawy głośnikowe. Jeśli nie mamy zbyt wiele przestrzeni na rozstawienie kina domowego 5.1 nie wspominając już o 7.1-kanałowym czy domowym 7.2, warto rozważyć wykorzystanie głośników do zabudowy, zamiast standardowych kolumn podłogowych czy podstawowych.


Należy mieć przy tym na uwadze, że dodatkowe kolumny, to także dodatkowe koszty, a ponadto również problemy ze znalezieniem dla nich miejsca, np. w domowym salonie, który bardzo często jest jednocześnie salą odsłuchową. Niekiedy umeblowanie wyklucza, czy wręcz uniemożliwia poprawne rozstawienie zestawu nagłośnieniowego.


Bardziej rozbudowany system, jeśli uda się nam go zainstalować i poprawnie skonfigurować, może odwdzięczyć się jednak lepszymi efektami przestrzennymi, bardziej precyzyjną lokalizacją pozornych źródeł dźwięku, a tym samym, niezapomnianymi wrażeniami z oglądania filmu, z odpowiednio przystosowaną do tego ścieżką dźwiękową.

A może druga strefa?

Niektóre amplitunery minimum 7.1-kanałowe, obsługują dodatkowe strefy dźwięku. Oznacza to, że zamiast wykorzystywać wszystkie terminale głośnikowe na rozbudowany system kina domowego, możesz stworzyć np. zestaw 5.1-kanałowy, a dwa pozostałe kanały amplitunera, przeznaczyć na zestaw stereo, który zainstalujesz w innym pomieszczeniu, ale będzie on zasilany z tego samego urządzenia. Zwróć przy tym uwagę, z jakich wejść audio będziesz mógł skorzystać do odtwarzania muzyki w drugiej, niezależnej strefie stereofonicznej. Obie strefy mogą być obsługiwane z poziomu urządzenia wzmacniającego. Niektórzy producenci do obsługi odtwarzania strefowego, oferują także aplikacje mobilne.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756