Jaki laser krzyżowy, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o laserach pomiarowych

Amelia Jamka
Data dodania: 11-06-2025

Zastanawiasz się, jaki laser krzyżowy wybrać do domowego użytku albo do pracy na budowie? Istnieje wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie urządzenia. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze sprzętu dopasowanego do naszych potrzeb.

Czym jest laser krzyżowy i do czego służy?

To niewielki sprzęt, który jest dziś nieodzowny podczas wielu prac remontowych czy wykończeniowych. Jego zadaniem jest pomoc użytkownikowi w idealnym wypoziomowaniu płytek, montażu półek, instalacji gniazdek, czy nawet tapetowaniu. Świetnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie konieczna jest precyzja pomiaru. Jednak największą zaletą takiego lasera jest szybkość, z jaką można uzyskać dokonać odczytu.


Czym dokładnie jest laser krzyżowy? To sprzęt potocznie nazywany „laserową poziomicą” (choć nie do końca słusznie, bowiem laserowa poziomica to po prostu klasyczna poziomica wyposażona w laser, który pozwala „przenosić” poziom na dalszą odległość), który generuje dwie przecinające się linie: poziomą i pionową. Dzięki temu otrzymujemy precyzyjny „krzyż” wyświetlany na powierzchni, który stanowi punkt odniesienia przy wszelkiego rodzaju pracach montażowych. Stąd zresztą nazwa tego urządzenia.

Lasery krzyżowe w naszej ofercie:

Czym różnią się lasery krzyżowe i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Ze względu na bogaty wybór, zakup pierwszego sprzętu może nastręczać trudności. Jeśli zastanawiasz się, jaki laser krzyżowy będzie najlepszy dla Ciebie, to najpierw musisz zadać sobie kilka kluczowych pytań. Przede wszystkim istotne jest zdefiniowanie, do czego będziesz go używać. Jeśli potrzebujesz sprzętu głównie do użytku domowego i prac takich jak równe wieszanie obrazów, półek, czy do układania płytek w łazience lub kuchni, to z pewnością wystarczy Ci model z podstawowymi funkcjami. Sprawdzi się taki z zasięgiem rzędu 10-15 metrów i dokładnością około 0,5 mm/m. W pracy profesjonalnej lepiej postawić na lasery o większym zasięgu, np. 20 m i więcej.

Lasery krzyżowe – rozwiązania technologiczne

Nowoczesne urządzenia wyposażone są w funkcje, które zwiększają wygodę i precyzję pracy. Jednym z takich rozwiązań jest system automatycznego poziomowania, który bardzo ułatwia pracę. Dzięki niemu laser wykryje i skoryguje niewielkie odchylenia od poziomu. Przydatna może być też funkcja blokady wahadła – która umożliwia pracę pod skosem. Plusem jest także funkcja wyświetlania wiązki w zakresie 360 stopni. Zapewnia ona możliwość wyznaczania linii na suficie, wszystkich ścianach oraz podłodze pomieszczenia.


Decydując, jaki laser krzyżowy kupić, zwróć też uwagę na sposób montażu. Większość modeli oferuje gwint do mocowania na statywie, co pozwala ustawić urządzenie na dowolnej wysokości. Niektóre lasery mają w komplecie uchwyty magnetyczne, które pozwalają zamontować sprzęt na metalowych powierzchniach, np. szynach, czy regałach. Warto podkreślić, że część modeli wyposażona jest w piloty zdalnego sterowania, co ułatwia i przyspiesza pracę, bo nie trzeba do sprzętu każdorazowo podchodzić.


Kolejną istotną kwestią jest zasilanie. Większość modeli korzysta z akumulatorów litowo-jonowych, które można wielokrotnie ładować. Tu warto sprawdzić żywotność takiej baterii, a także czas jej pracy na jednym ładowaniu.


W kontekście pracy w trudniejszych warunkach warto też sprawdzić klasę odporności. Ponieważ z laserem krzyżowym z pewnością przyjdzie nam pracować w pyle czy wilgoci, warto wybrać takie sprzęty, które spełniają wysokie normy np. IP 54, która gwarantuje, że sprzęt będzie odporny na zapylenie czy zachlapanie.


Niekiedy pojawiają się pytania o to, jakie znaczenie ma kolor lasera. Dotąd najczęściej spotykane były sprzęty z wiązką czerwoną, teraz wiele jest z wiązką zieloną, ale pojawiają się także modele z wiązką niebieską. Wszystkie są bezpieczne dla ludzkiego oka, choć niekiedy podkreśla się, że zielone cechują się najlepszą widzialnością. Warto jeszcze dodać, że mimo tego, iż lasery są bezpieczne dla oka, standardowo zaleca się stosowanie okularów ochronnych. Wielu producentów dodaje to akcesorium do swoich urządzeń.

Laser rotacyjny a laser krzyżowy: jaki wybrać?

Użytkownicy, którzy dopiero chcą zacząć swoją pracę ze sprzętem laserowym i poznają jego typy, często zastanawiają się czy wybrać laser krzyżowy czy laser rotacyjny. Warto o tym wspomnieć, ponieważ są to urządzenia, które działają na różnych zasadach i służą do nieco innych celów, a zatem sprawdzą się przy innych pracach.


Laser rotacyjny co do zasady najlepiej sprawdza się przy zadaniach na naprawdę dużych powierzchniach. Precyzyjnie wyznaczy poziomy na znacznych odległościach. Skuteczniejszy okaże się na placach budowy, przy wylewaniu fundamentów, czy układaniu bruku. Jak zatem widać, wybór powinien być podyktowany zadaniami, które chcemy realizować. Oczywiście lasery rotacyjne w pewnych sytuacjach będą przydatne przy typowych pracach remontowych w domu takich jak wykonywanie sufitów podwieszanych, stawianie ścianek działowych, czy przy wstawianiu futryn. Jednak zakres tych prac można wykonać z użyciem lasera krzyżowego. 

Poziomice laserowe w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756