Poradniki Eksperta

Depilacja IPL – jak często wykonywać?


Jedną z najskuteczniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia jest dziś depilacja IPL. To całkowicie bezbolesny i bezpieczny dla skóry sposób pozbywania się włosów na długie miesiące. Dzięki nowoczesnym depilatorom IPL, nazywanym także depilatorami laserowymi lub świetlnymi, zabiegowi można poddawać się w domu, nie tracąc czasu ani pieniędzy na wizyty w salonach kosmetycznych. Panie, które rozważają zakup depilatora IPL, zwykle zastanawiają się na czym polega depilacja IPL, jak często ją wykonywać, by widzieć optymalne rezultaty, oraz jak szybkie i jak trwałe są efekty. W tym poradniku dokładnie wyjaśnimy wszystkie nurtujące kwestie.depilacja ipl jak często


Zanim opiszemy, jak przebiega depilacja laserowa w domu, jak często należy ją wykonywać oraz jak szybko widoczne są rezultaty, omówmy, na czym polega proces depilacji ipl.


Na czym polega depilacja IPL?


Depilacja IPL to proces usuwania owłosienia dzięki działaniu intensywnego pulsującego światła (z angielskiego: intense pulsed light). Światło w depilatorze świetlnym ma taki zakres widmowy, w którym jego wiązka oddziałuje na melaninę we włosach. Właśnie takie działanie gwarantuje bezpieczeństwo zabiegu, ponieważ światło nie „atakuje” żadnej innej tkanki – na przykład warstw skóry czy tkanki podskórnej. Nawet przy najintensywniejszych impulsach, większość użytkowniczek nie czuje bólu, a tylko część z nich zauważa lekki dyskomfort. Jak dochodzi do tego, że włosy po zabiegu depilacji IPL przestają rosnąć? Jest to bardzo proste: „porażona” impulsem cebulka zostaje podgrzana, włos po pewnym czasie z niej wypada, a ona sama pozostaje w fazie uśpienia przez kilka tygodni.


Domowa depilacja IPL  - jak często trzeba powtarzać?


Aby depilacja IPL była najskuteczniejsza, należy stosować ją zgodnie ze wskazówką producenta – przeważnie co ok. 2-4 tygodnie. Jest to bardzo ważne dla uzyskania optymalnych rezultatów. Część użytkowniczek zauważa, że w ich przypadku zabieg nie przynosi spektakularnej zmiany, jednak nie powtarzają go one z właściwą regularnością. Jest to kluczowy błąd. Dlaczego? Aby to dobrze wyjaśnić, przyjrzyjmy się cyklowi wzrostu włosa.


Składa się on z trzech etapów: anagenu, kategenu i telogenu. Pierwsza faza jest to etap aktywnego wzrostu włosa. Trwa ona nawet kilka lat. Druga faza to zanikanie. Zanika macierz i włos przesuwa się w kierunku ujścia mieszka. W trzeciej, ostatniej fazie, włos jest całkiem zrogowaciały i po około 1-3 miesiącach po prostu wypada, a na jego miejscu pojawia się nowy. Co istotne, około 90 procent wszystkich włosów znajduje się w fazie wzrostu, 13 procent fazie telogenu, a zaledwie 3 procent w fazie zanikania. 


depilacja ipl jak często


Wydaje się więc, że dokładna depilacja IPL to nic trudnego, skoro aż tyle włosów jest w fazie odpowiedniej do depilacji. Jest to jednak nieco bardziej skomplikowane. Na ciele dorosłego, zdrowego człowieka jest nawet 5 milionów cebulek włosowych. Ich aktywność jest genetycznie uwarunkowana, co znaczy, że u każdej osoby cykl wzrostu trwa nieco inaczej. Ponadto, w każdym z mieszków proces ten przebiega odmiennie. W sąsiadujących ze sobą mieszkach włosy nigdy nie wzrastają tak samo, bo inaczej – gdyby wypadły – mielibyśmy przez jakiś czas łysy obszar. Jest to tzw. asynchroniczna produkcja włosa.


I tu dochodzimy do sedna depilacji IPL. Jak często ją przeprowadzać? Ze względu na to, że wzrost włosów nie przebiega synchronicznie, konieczne jest regularne działanie wiązką światła na „budzące się” po telogenie cebulki. Wykonywanie depilacji co około 2-4 tygodnie po kilku zabiegach przynosi wyraźne efekty, a pierwsze włosy wypadają nawet w kilka- kilkanaście dni po pierwszym zabiegu. Co istotne, włosy z czasem odrastają coraz słabsze i mniej widoczne, a po wielokrotnych zabiegach cebulka może ulec obumarciu. W ten sposób liczba włosów na depilowanych obszarach stopniowo się zmniejsza. Aby przypominać użytkowniczkom o kolejnych zabiegach niektórzy producenci stworzyli specjalne aplikacje do bezpłatnego pobrania dla klientek.Jak poprawnie przeprowadzić depilację IPL?


Wiemy już, czym jest depilacja IPL, jak często należy ją wykonywać. Teraz zwróćmy uwagę na inne istotne aspekty, wpływające na skuteczność i komfort domowego zabiegu.


Domową depilację IPL należy przeprowadzać na ogolonej wcześniej skórze. Dzięki temu zapobiegniemy przykremu zapachowi spalenizny, a ponadto, uchronimy się przed nieprawidłowym dopasowaniem mocy w przypadku depilatorów laserowych automatycznie dostosowujących siłę światła do karnacji. Część urządzeń wyposażona jest w manualną regulację. W tym wypadku należy wykonać test karnacji, przykładając okienko do skóry. Po odblokowaniu urządzenia ustawiamy stopień mocy, sprawdzając, który będzie najbardziej komfortowy. 


Z modelami automatycznie dopasowującym moc wystarczy wykonać test, a urządzenie samo dobierze właściwą siłę światła. Innym typem są depilatory świetlne z końcówkami do konkretnych partii ciała. Tu po prostu zakładamy końcówkę i przystępujemy do depilacji. Zabieg przeprowadzamy dokładnie przykładając okienko świetlne do skóry i przesuwając centymetr po centymetrze po depilowanym obszarze. Przy wyborze depilatora warto zwrócić uwagę na wielkość okienka, bo ten parametr przekłada się na szybkość depilacji.


Po skończonym zabiegu unikajmy intensywnych źródeł światła – na przykład solarium. Przez dobę zrezygnujmy z kosmetyków, peelingów, produktów do ciała na bazie alkoholu, gorących kąpieli czy sauny. Zawsze pamiętajmy o wyczyszczeniu urządzenia


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert