Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Marzec w ogrodzie – jakie prace wykonujemy? Kalendarz ogrodniczy

 2023-04-18 

Za pasem jest już kalendarzowa wiosna, a pogoda jest coraz lepsza. Dłuższe dni i zmiana czasu pod koniec miesiąca zachęcają do częstego przebywania na świeżym powietrzu. Dlatego marzec w ogrodzie jest całkiem pracowitym okresem, w którym rozpoczniesz przygotowania do zbliżającego się wielkimi krokami sezonu.

Dbamy o trawnik w marcu

Jeśli śnieg już stopniał, a temperatury utrzymują się „na plusie”, w marcu możemy zabrać się m.in. za regenerację trawnika po zimie. Przede wszystkim powinieneś wygrabić trawnik oraz usunąć z niego np. resztki jesiennych liści, a także mech oraz filc. Pod koniec marca lub na początku kwietnia możesz wziąć się także za aerację lub wertykulację trawnika. Zacznij od aeratora. Najlepiej w tym celu sprawdzą się specjalne maszyny, a na mniejszych trawnikach wystarczą buty z kolcami. Oczywiście jeśli część Twojego trawnika nie przetrwała zimy, to w tych miejscach powinieneś dosiać trawę. Najlepiej użyć tych samych nasion, które wykorzystałeś do zakładania trawnika. Gdybyś jednak ich nie miał to możesz skorzystać z mieszanki renowacyjnej. Takie nasiona charakteryzuje przyspieszony wzrost.


Marzec w ogrodzie to także czas, w którym możesz wykonać pierwsze koszenie. Zwróć jednak uwagę na pogodę. Trawa powinna się zazielenić i podrosnąć, na wysokość ok. 6-8 cm. Z kolei w miejscach dosiewów czy na nowych trawnikach ustaw kosiarkę nawet do 10 cm. Oczywiście, aby pobudzić wzrost trawnika warto go dodatkowo nawieźć. W okresie tym polecamy stosowanie przede wszystkim nawozów azotowych. Dostępne są specjalne, gotowe mieszanki nawozów do trawy, dzięki którym murawa błyskawicznie zyska znakomity wygląd.

Kosiarki spalinowe w naszej ofercie:

Prace pielęgnacyjne w marcu

Marzec może być bardzo ciepłym miesiącem i w praktyce to od pogody właśnie zależy jakie prace będziesz mógł wykonać. Jeśli więc temperatura przekracza zero stopni i jest dosyć ciepło możesz rozchylić osłony chroniące rośliny przed mrozami. Pamiętaj jednak, aby śledzić czy nie nadciągają przymrozki. Po zdjęciu okryć warto je wysuszyć, aby można je było wykorzystać w kolejnym sezonie. Zaopatrz się w kompostownik i ewentualne okrycia wykonane ze słomy możesz przeznaczyć na kompost. Rabaty należy oczyścić z resztek zeszłorocznych roślin, liści oraz przyciąć pędy. Zwróć jednak uwagę, aby przy tym nie uszkodzić kiełkujących już roślin.


Jeśli pogoda na to pozwala i ziemia rozmarzła możesz zabrać się za sadzenie drzew oraz krzewów z gołym korzeniem i w pojemnikach. Oczywiście niezależnie od tego jaką roślinę sadzisz pamiętaj o podstawowych zasadach, czyli zwróceniu uwagi jak wysoka i szeroka urośnie, odpowiedniej ekspozycji na światło słoneczne, zapewnieniu wystarczających odstępów pomiędzy roślinami, a także zadbaniu o właściwy rodzaj gleby. Jeśli rośliny będą posadzone zbyt gęsto to będą one wzajemnie konkurować o składniki odżywcze, a to może doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju i chorób. W marcu możesz także wysiać kwitnące rośliny sezonowe, np. aksamitki. Pamiętajmy o tym, aby po posadzeniu rośliny solidne ją podlać.

Okres ten jest również doskonałym czasem na zasadzenie żywopłotu, a gdy masz już takowy możesz wziąć się za jego przycięcie. Z roślin warto usunąć suche i uszkodzone gałązki, a także te, na których widać ślady choroby. Pamiętaj, aby zakażonych części roślin nie dodawać do kompostu. W marcu powinieneś przycinać drzewa i krzewy kwitnące późną wiosną i latem. Rośliny kwitnące w tym miesiącu przycinamy dopiero, gdy opadną ich kwiaty. Oczywiście pamiętaj o tym, żeby wszystkie cięcia wykonywać dobrej jakości narzędziami ogrodniczymi, np. sekatorami ręcznymi lub akumulatorowymi. W przypadku niewielkich opadów i suszy rośliny należy regularnie podlewać.

Jeśli w Twoim ogrodzie znajduje się oczko wodne to marzec jest bardzo dobrym okresem na wykonanie prac porządkowych, ponieważ woda nie powinna już być zamarznięta. Przede wszystkim usuń wszelkie zanieczyszczenia z dna oraz powierzchni wody. Będą to głównie resztki roślin. Warto także sprawdzić, czy konstrukcja jest gotowa na sezon, np. czy folia wyściełająca oczko nie przebiła się. W razie potrzeby wymień ją lub załataj fragmenty. Na koniec możesz wymienić filtr i zainstalować pompę do wody.

Prace w sadzie i warzywniku

Oczywiście marzec w ogrodzie to także szereg prac w warzywniku oraz sadzie. Możesz je zacząć od przejrzenia drzewek owocowych. Na gałęziach prawdopodobnie trafisz jeszcze na nieliczne pozostałe martwe owoce z zeszłego sezonu. Należy je zebrać, podobnie jak owoce leżące na ziemi. Połamane i suche gałęzie z oznakami chorób wytnij np. przy pomocy lekkiej piły akumulatorowej. Zwróć uwagę na wyrastające pionowo z grubych gałęzi pędy, które również należy wyciąć. Są to tzw. wilki. Oprócz tego należy przyciąć drzewka i krzewy owocowe, w tym te najmłodsze sadzone zeszłej jesieni. Pamiętaj, aby rany po cięciach zabezpieczyć, by zapobiec rozwijaniu się chorób.


W marcu możesz także wysadzić drzewka i krzewy owocowe, które są wrażliwe na mróz, przez co nie mogły być zasadzone jesienią. Grządki w Twoim warzywniku należy wyrównać i przygotować na wysiew. Warto przeprowadzić nawożenie. Najlepszym naturalnym źródłem składników odżywczych będzie kompost. Powinien on być równomiernie i dobrze wymieszany z podłożem. Możesz zacząć wysiew np. marchwi, rzodkiewki, grochu czy cebuli dymki. Planując wszystkie prace sprawdzaj prognozę pogody. Większość z nich najlepiej wykonywać podczas suchego i ciepłego dnia.

Jak przygotować się na marzec w ogrodzie?

Po przeczytaniu tego tekstu z pewnością już wiesz, że marzec w ogrodzie to naprawdę intensywny okres pełen pracy. Dlatego należy się do niego odpowiednio przygotować. Niezbędne są oczywiście dobrej jakości narzędzia ogrodowe tj. łopata i szpadel, siekiera, grabie czy siewnik, które znacznie przyspieszą wykonywanie prac, a także środki ochronne, jak chociażby rękawice. Jeśli nie zadbałeś o nie przed końcem sezonu to w marcu warto spróbować doprowadzić je do używalności. Oczywiście, gdy naprawy zdadzą się na nic czas zakupić nowy sprzęt.


Wszystko co będzie Ci niezbędne do prac ogrodowych znajdziesz w ofercie Media Expert – od narzędzi ręcznych i środków ochronnych po maszyny o dużej wydajności, dzięki którym czas spędzony na pielęgnacji będzie samą przyjemnością.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756