Poradniki Eksperta

Po upalnym lecie przychodzi czas na jesień, a wielobarwne, opadające z drzew liście są jej niezawodnym zwiastunem. Jednak wbrew pozorom październik w ogrodzie przebiega nie tylko na pracach porządkowych. Jest to również dobry okres, w którym można zacząć przygotowania na następny sezon oraz zebrać ostatnie plony. Nasz kalendarz ogrodnika podpowie Ci, jakie prace w ogrodzie w październiku warto wykonać.

Jak zadbać o trawę w październiku?


Bez wątpienia październik w ogrodzie to ostatni czas, w którym należy zadbać o trawnik. Przede wszystkim powinieneś wykonać ostatnie koszenie przed zimą. Warto przy tym ustawić nóż nieco wyżej, by nie ściąć nadmiernie trawy przed zbliżającymi się przymrozkami. Po skoszeniu trawy powinieneś wyczyścić kosiarkę, naostrzyć noże i ewentualnie przeprowadzić czynności serwisowe silnika, jeśli to model z motorem spalinowym. Tak przygotowane urządzenie w spokoju przezimuje czas poza sezonem. Na trawniku możesz jeszcze wykonać aerację, jeśli podłoże jest mocno ubite. Najwygodniej zabieg ten przeprowadzić przy pomocy wertykulatora.


Wertykulatory w naszej ofercie:

Oczywiście musisz pamiętać o regularnym usuwaniu gromadzących się na trawniku liści. W zależności od rozmiarów trawnika pomogą Ci w tym grabie lub funkcjonalna dmuchawa, która przyda się także zimą, np. do usuwania lekkiego śniegu. Możesz zdecydować się również na odkurzacz do liści. Jego zaletą jest to, że liście i drobne gałęzie są zasysane, mielone i zbierane w worku. To znacznie przyspiesza ogrodowe porządki. Zebrane liście powinieneś wyrzucić do odpadów bio lub kompostownika.


W zależności od warunków możesz wybrać różne typy maszyn. Na niewielkich trawnikach sprawdzą się dmuchawy sieciowe, które wraz z odpowiednim przedłużaczem  zapewnią komfortową pracę. Jeśli jednak ważna jest dla Ciebie nieograniczona swoboda, to masz wybór między ekologicznymi dmuchawami akumulatorowymi a spalinowymi, które choć są głośniejsze to bardzo wydajne. 


Do zbierania liści i innych zabrudzeń z chodników oraz trawnika można wykorzystać także zamiatarkę. Bardzo dobrym wyborem są modele ręczne, dostępne w całkiem przystępnych cenach i nie wymagające dodatkowego napędu. Możesz ich bez przeszkód używać w całym ogrodzie.

Odkurzacze do liści w naszej ofercie:

Co sadzić w październiku?


Jak już wspomnieliśmy, październik w ogrodzie to nie tylko prace porządkowe. W okresie tym możesz zasadzić drzewa i krzewy z odkrytym korzeniem, np. pod żywopłot. Ich zaletą jest to, że są tańsze niż rośliny w pojemnikach, więc to dobry czas, aby nieco wzbogacić swój ogród o kilka ciekawych roślin. Pamiętaj, aby wybierać zdrowe rośliny w okresie spoczynku, czyli np. bez rozwiniętych pąków oraz aby wysadzić je jak najszybciej po zakupie. Zadanie to z pewnością ułatwi Ci dobrej jakości szpadel


Poza drzewami i krzewami w październiku powinieneś zasadzić cebulki roślin kwitnących na wiosnę. Żeby prace przebiegły szybko i wymagały mniej wysiłku, warto skorzystać z sadzarki. W dużym ogrodzie jest ona praktycznie niezbędna, ponieważ kwiaty najlepiej prezentują się w większych grupach. Możesz także wysiać nasiona kwiatów odpornych na mrozy.

Październikowe zbiory


Nieco pracy będzie również wymagał październik w ogrodzie warzywnym. W okresie tym zbieramy bowiem np. dynie, późne odmiany kapusty, kalafiory, brokuły oraz wykopujemy warzywa korzeniowe. Po zebraniu pozostałych w naszym ogrodzie warzyw warto odpowiednio zadbać o grządki przed przyszłym sezonem. 


Przede wszystkim powinny zostać odchwaszczone oraz można je nawieźć obornikiem lub kompostem. Na koniec grządki należy przekopać, oczywiście przy większych obszarach polecamy korzystanie z maszyn ogrodniczych, np. wydajnej glebogryzarki, z którą w mgnieniu oka poradzisz sobie ze spulchnieniem gleby.

Glebogryzarki w naszej ofercie:

Październik w ogrodzie minie też na zbieraniu owoców. W tym czasie w sadzie będziesz mógł zebrać późne odmiany jabłek, gruszek, śliwek czy nawet winogron. Część z nich możesz wysuszyć czy przeznaczyć na przetwory. W październiku suszenie naturalnym światłem słonecznym może być niemożliwe. Możesz ewentualnie skorzystać z piekarnika. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie suszarka do żywności, która jest efektywna i zużywa niewiele energii elektrycznej.

Porządki ogrodowe w październiku


W okresie jesiennym, np. w drugiej połowie października można również przeprowadzić cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów owocowych. Dotyczy to np. malin, jeżyn czy krzewów porzeczkowych. Z pewnością, aby prace przebiegały sprawnie, warto wyposażyć się w dobrej jakości i ostry sekator ręczny. Dzięki niemu będziesz miał pewność, że cięcia zostaną wykonane czysto oraz precyzyjnie. Warto posiadać dwa modele, jednoręczny do cięcia młodszych pędów o mniejszej grubości i dwuręczny do grubszych gałęzi. 


Jeśli gałęzi jest naprawdę wiele, to warto pomyśleć o sekatorze akumulatorowym, który znacznie przyspieszy wykonywanie prac i praktycznie nie wymaga użycia siły. W przypadku większych drzew i grubszych gałęzi cięcia najlepiej wykonać niewielką piłą łańcuchową do prac ogrodniczych. 


W szczególności polecamy kompaktowe modele akumulatorowe, które sprawdzą się także w pozyskiwaniu drewna opałowego. W przypadku cięcia z poziomu gruntu wyżej położonych gałęzi warto wybrać model z wysięgnikiem.

Piły łańcuchowe w naszej ofercie:

Co zrobić ze ściętymi gałęziami? Jako że ich palenie jest zabronione, to najlepiej wykorzystać je w jakiś praktyczny sposób. Pomocny w tym będzie rozdrabniaczelektryczny lub spalinowy. Dzięki niemu w kilka chwil zmielisz je na drobne kawałki, które następnie możesz umieścić w kompostowniku lub wykorzystać jako ściółkę. W ostateczności rozdrobnione gałęzie można po prostu wyrzucić wraz odpadami organicznymi.

Rozdrabniacze w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756