Poradniki Eksperta

Pierwsze koszenie trawy po zimie – kiedy należy wykonać?


Po zimowym odpoczynku nadchodzi wiosna i najwyższy czas na to, aby rozpocząć prace ogrodowe. Szczególnej troski będzie wymagał trawnik, który należy przywrócić do jak najlepszego stanu, ponieważ niskie temperatury i śnieg nie sprzyjały jego rozwojowi. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się, jak i kiedy wykonać pierwsze koszenie trawy po zimie. Dzięki zawartym w nim radom Twoja trawa będzie gęsta, zdrowa i przez cały sezon będzie cieszyła oko swoim wyglądem.Pierwsze koszenie trawy po zimie


Przygotowanie do pierwszego koszenia po zimie


Zanim weźmiesz się za pierwsze koszenie trawy po zimie powinieneś należycie się przygotować. Przede wszystkim zbadaj stan murawy. Tam, gdzie jest to niezbędne należy dosiać trawę. Niestety, często po zimie, zwłaszcza w miejscach, gdzie było nagromadzone dużo śniegu, trawa może być bardzo zniszczona. Sprawdź również ogólny stan trawnika i pozbądź się nierówności, Powinieneś usunąć np. kretowiska, a także kamienie, zeschnięte liście czy gałęzie, które podczas pracy mogą uszkodzić kosiarkę. Jeśli jest taka możliwość, to warto również przeprowadzić walcowanie trawnika, aby został on lepiej ukorzeniony. Zanim weźmiesz się za pracę, musisz również sprawdzić stan kosiarki. Przed końcem sezonu na pewno wyczyściłeś i zakonserwowałeś sprzęt. Teraz należy przede wszystkim sprawdzić stan noża. Powinien być dobrze wyważony oraz ostry, jest to niezbędne, jeśli pierwsze koszenie trawy po zimie ma być udane. Stępiony nóż zamiast ciąć trawę – będzie ją szarpał. Postrzępione źdźbła są nierówne i wyglądają mało estetycznie, do tego są bardziej podatne na wszelkie choroby.


Termin na pierwsze koszenie trawy po zimie


To, kiedy pierwsze koszenie trawy po zimie powinno zostać wykonane, zależy od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście stan trawnika, a drugim pogoda. Termin jest bardziej umowny, jednak zazwyczaj zaleca się wiosenne koszenie na przełomie kwietnia i maja. Jednak w praktyce zależy to od pogody, zdarza się bowiem, że wiosna przychodzi wyjątkowo wcześnie i już pod koniec marca jest bardzo ciepło. Z drugiej strony pewnie każdy pamięta też sytuację, gdy śnieg zamiast spaść na święta Bożego Narodzenia, zaskakiwał nas na Wielkanoc. To pokazuje jasno, że powinieneś zdać się na obserwację pogody. Za koszenie trawy należy wziąć się wtedy, gdy ryzyko przymrozków jest minimalne. Lepiej wstrzymać się np. tydzień niż wystartować z pracami za wcześnie.


Oprócz tego powinieneś obserwować samą trawę i poczekać, aż osiągnie odpowiednią wysokość. Rozpoczęcie prac zaleca się, gdy źdźbła mają ok. 6-8 cm długości. Jeśli jednak dopiero zakładasz swój pierwszy trawnik lub robiłeś dosiewki, to warto poczekać, aż wysokość trawy będzie wynosiła przynajmniej 10 cm.Jak wykonać pierwsze koszenie trawy po zimie?


To zależy od kondycji trawnika, która niestety wczesną wiosną bywa nienajlepsza. Pierwsze koszenie trawy po zimie ma pomóc między innymi w likwidacji miejsc, w których pojawiła się pleśń. Poznasz ją po charakterystycznych żółtych lub brunatnych przebarwieniach. W takich miejscach możesz skorzystać z jak najniższego ustawienia kosiarki, aby pozbyć się uszkodzonej trawy i by na jej miejscu wyrosły świeże i zdrowe źdźbła. Jeśli trawa nie jest mocno zniszczona, możesz zacząć koszenie tak, aby uzyskać docelową, pożądaną długość. Pamiętaj jednak, aby nie przycinać trawy niżej niż w połowie jej wysokości, a najlepiej ścinać maksymalnie jedną trzecią długości źdźbła. Jeśli więc za pierwszym koszeniem nie będzie możliwe uzyskanie oczekiwanego przez Ciebie efektu, to po kilku dniach po prostu powtórz pracę. Polecana przez nas wysokość trawnika to od 4 do 8 cm, zależnie od pory roku, intensywności podlewania oraz jego użytkowania. Mniejszą wysokość np. 3 cm, warto stosować jedynie, gdy murawa pełni funkcję ozdobną i nie chodzimy po niej. Gdy pierwsze koszenie trawy po zimie będziesz miał już za sobą, to kolejne prace wykonuje się regularnie. Zalecana przez nas częstotliwość to od 7 do 10 dni, w zależności od tego, jak szybko odrasta Twój trawnik.


Co dalej po pierwszym koszeniu?


Oczywiście jeśli Twoja kosiarka nie jest wyposażona w kosz lub funkcję mulczowania, to powinieneś zebrać pokos i wykorzystać go np. jako kompost. Jeśli zostanie na trawniku, to szybko zacznie gnić i pojawi się warstwa filcu, który ogranicza dostęp do tlenu i składników odżywczych. Oprócz tego, jeśli masz już za sobą pierwsze koszenie trawy po zimie, to warto wykonać tzw. wertykulację. Zabiegu tego jednak nie stosuj, jeśli trawnik ma za sobą mniej niż dwa sezony. Czym jest wertykulacja? Proces ten polega na pionowym nacinaniu darni ostrzami. Po wertykulacji gleby poprawi się jej nawilżenie i dotlenienie oraz będzie lepiej wchłaniać składniki odżywcze. Oprócz tego usuniesz nadmiar filcu. Polecamy przede wszystkim wertykulatory elektryczne (w tym akumulatorowe) oraz spalinowe, dzięki którym wykonanie tego zabiegu będzie Cię kosztowało minimum wysiłku, zwłaszcza. jeśli obszar jest duży. Zaleca się, aby trawnik przygotowany do wertykulacji był bujny, a gleba wilgotna.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert