Poradniki Eksperta

W listopadzie dni są chłodne oraz krótkie, a rośliny w stanie spoczynku. To czas na ostatnie porządki oraz przyszykowanie się na nadchodzącą zimę i przyszły sezon, aby zacząć go właściwie. Z naszego kalendarza dowiesz się, pod znakiem jakich prac upłynie Ci listopad w ogrodzie, a także które narzędzia pomogą w ich wykonaniu.

Zadbaj o trawnik w listopadzie


Zazwyczaj za Tobą jest już ostatnie koszenie przed zimą, dlatego aby zadbać o trawnik w listopadzie, powinieneś skupić się na drobnych pracach porządkowych. Przede wszystkim, z jego powierzchni na bieżąco zbieraj liście oraz gałęzie drzew i krzewów. Najlepiej w tym celu sprawdzą się grabie oraz dmuchawy i odkurzacze do liści


W zależności od potrzeb, zebrany materiał możesz przeznaczyć na kompost lub ziemię liściową, ale tylko pod warunkiem, że nie widać na nim żadnych oznak chorób. W innym przypadku, po prostu zutylizuj liście z odpadami zielonymi. Jeśli październik był bardzo ciepły i trawa jeszcze rosła, może być konieczne wykonanie koszenia na początku listopada. Wszystko zależy od tego, jaka była pogoda.

Odkurzacze do liści w naszej ofercie:

Pamiętaj, aby na trawniku nie gromadzić stosów liści na dłuższy czas, ponieważ może to doprowadzić do gnicia murawy. Jeśli jednak chcesz, w niektórych zakątkach ogrodu możesz pozostawić takie stosy, ponieważ zimują w nich np. jeże lub niektóre owady. 


Jak widać listopad w ogrodzie wcale nie jest leniwym okresem i wymaga sporo pracy. Zebrane liście możesz także wykorzystać do zabezpieczenia rabat bylin, tworząc z nich warstwę ochronną przed przymrozkami. 


Wszelkie maszyny przeznaczone do prac z trawnikiem, jak np. kosiarki, podkaszarki czy wertykulatory, powinieneś oczyścić i ewentualnie wykonać przegląd silnika, w przypadku modeli spalinowych. Poza sezonem, maszyny powinny być przechowywane w suchym miejscu pod zadaszeniem i w dodatnich temperaturach.

Wertykulatory w naszej ofercie:

Ogrodowe prace w listopadzie


Jakie prace w ogrodzie w listopadzie warto poza tym wykonać? Przede wszystkim jest to okres, w którym dotkliwe mogą być nocne przymrozki. Dlatego powinieneś zabezpieczyć wszelkie wrażliwe na nie rośliny. W tym celu, możesz skorzystać z agrowłókniny. Jeśli zaś preferujesz naturalne materiały, to możesz wykonać otulinę ze słomy. W ten sposób zabezpieczysz pień. Korzenie przed przemarzaniem ochronisz wykonując kopiec z rozdrobnionych gałęzi, kory lub ziemi. Oczywiście w przypadku niewielkich opadów w listopadzie, powinieneś również pamiętać o regularnym nawadnianiu roślin.


W listopadzie praktycznie wszystkie warzywa są już zebrane. Wyjątek stanowią późne odmiany kapusty, por i rośliny korzeniowe. W tym okresie możesz również zebrać jarmuż. To roślina mrozoodporna, a po przemarznięciu liście są jeszcze smaczniejsze. Dlatego najlepszym momentem na zbiór, jest czas po pierwszych przymrozkach.

Gdy już zbierzesz wszystkie rośliny, grządki należy oczyścić. Zdrowe resztki możesz przeznaczyć na kompost. Aby gleba przed kolejnym sezonem nabrała składników odżywczych, warto zasilić ją kompostem lub obornikiem oraz następnie przekopać szpadlem lub na większych obszarach glebogryzarką. W ofercie Media Expert znajdziesz wiele różnych modeli tych urządzeń.


Na mniejsze działki polecamy glebogryzarki elektryczne. Wraz z odpowiednim przedłużaczem zapewnią one wygodną pacę. Z kolei jeśli ważna jest swoboda, powinieneś zdecydować się na glebogryzarkę spalinową

Glebogryzarki w naszej ofercie:

Jeszcze przed zamarznięciem gleby możesz wysiać marchew, pietruszkę czy koper na większej głębokości, które powinny wzejść akurat na wiosnę. Aby zimą mieć dostęp do świeżych warzyw, jak np. pietruszka czy szczypior, możesz je uprawiać przez cały rok w donicach w swoim domu. Na ekspozycję roślin wybierz dobrze doświetlone miejsce.


Z myślą o przyszłym sezonie, w listopadzie możesz pobrać sadzonki zdrewniałe drzew oraz krzewów, np. topoli, wierzby ale i porzeczek, hortensji czy, tawuły. Sadzonek nie pobieramy przy mroźnej pogodzie. W pobraniu pędów, pomocny będzie ostry sekator.

Listopadowe porządki


W przypadku drzewek owocowych, listopad w ogrodzie jest czasem na wykonanie następujących prac. Z ich gałęzi należy usunąć wszelkie pozostałe owoce – tzw. mumie oraz liście, ponieważ mogą być w przyszłości źródłem chorób. W takim stanie będziesz miał również dobry przegląd gałęzi, co pozwoli Ci wykryć te, na których widać ślady choroby lub grzybów. W przypadku pojawienia się infekcji, najlepiej skorzystać z odpowiednich środków ochronnych, przeznaczonych do danego typu drzewek owocowych. Pamiętaj, aby takich gałęzi i spleśniałych owoców nie dodawać do kompostu, a zutylizować. Zwróć również uwagę na obecność gniazd szkodników.


Aby poradzić sobie z usunięciem grubszych gałęzi, np. żeby zajmowały mniej miejsca, powinieneś skorzystać z rozdrabniacza. W cięciu drobniejszych sprawdzi się rozdrabniacz elektryczny, który zajmuje niewiele miejsca oraz jest bardzo łatwy w obsłudze. W usuwaniu grubszych gałęzi, pomocny będzie rozdrabniacz spalinowy. Dzięki silnikowi o dużej mocy, bez trudu poradzi sobie z ciężkimi zadaniami. 

Rozdrabniacze w naszej ofercie:

W ogrodzie warto również rozmieścić karmniki dla ptaków. Dokarmianie powinniśmy zacząć po przymrozkach oraz gdy spadnie śnieg. Należy pamiętać, aby nie dokarmiać ptaków pieczywem, a jedynie nasionami zbóż.


Jeśli w sezonie przycinałeś na bieżąco gałęzie drzew, to po obeschnięciu możesz je popiłować za pomocą piły łańcuchowej drobne kawałki, a następnie porąbać na szczapy. Po tym należy poddać drewno sezonowaniu, aby zredukować jego wilgotność. Przygotowane w ten sposób drewno, możesz oczywiście wykorzystać np. do palenia w kominku, ale i w domowej wędzarni. W tym ostatnim zastosowaniu, szczególnie dobrze sprawdzi się drewno drzew owocowych. Grusza czy jabłoń, dadzą wyjątkowy aromat wędzonemu drobiowi, a śliwa będzie świetnym wyborem np. do wieprzowiny.

Piły łańcuchowe w naszej ofercie:

Zadbaj także o rośliny w swoim oczku wodnym. Na czas zimy powinieneś je przenieść do akwariów i pojemników, w miejsce gdzie nie przemarzną. W oczku powinny zostać jedynie rośliny mrozoodporne.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756