Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Styczeń w ogrodzie – jakie prace wykonujemy? Kalendarz ogrodniczy

 2023-12-28 

Po świątecznym lenistwie, w styczniu wchodzimy w nowy rok z nową energią. To okres kiedy warto zacząć przygotowania do sezonu. W zależności od tego, jak przygotowałeś się do nadchodzącej zimy, styczeń w ogrodzie będzie mniej lub bardziej pracowity. Na pewno wpływ ma na to aura, która w zależności do miejsca w kraju bywa bardzo różna. Przyjrzyjmy się zatem, jakimi pracami można się zająć.

Zimą pamiętaj o odśnieżaniu

O ile koszenie trawy to czynność lubiana przez wiele osób, to chyba mało kto lubi odśnieżanie podczas mrozów. Choć drzewa i budynki pokryte śniegiem wyglądają pięknie, to z przyczyn czysto praktycznych, odśnieżanie jest niezbędne. Jeśli działka jest nieduża i musisz oczyścić np. tylko ścieżki, to najlepszym wyborem będzie po prostu solidna łopata do odśnieżania. Bez wątpienia pomoże Ci uporać się z białym puchem, a przy okazji zadbasz o kondycję w sezonie zimowym. Warto zdecydować się na narzędzie o solidnej konstrukcji, z aluminiowym trzonkiem i wykonane ze wzmocnionego tworzywa sztucznego. Pamiętaj również o wysokiej jakości rękawicach roboczych, najlepiej ocieplanych. Dzięki nim, unikniesz odmrożeń oraz odcisków.


Oczywiście jeśli chcesz, żeby styczeń w ogrodzie był mniej pracowity lub po prostu Twoja działka jest duża, to warto skorzystać z profesjonalnego sprzętu jakim jest odśnieżarka. Do wyboru masz modele elektryczne, zasilane akumulatorami lub spalinowe, dysponujące największą mocą. Maszyna jest wyposażona w napęd i duże koła, więc jej prowadzenie to czysta przyjemność. Podczas pracy sprzętu, obracający się ślimak przedziera się przez zaspy, rozbija je, a następnie za pomocą wyrzutni kierunkowej ustalasz gdzie śnieg zostaje wyrzucony. Pamiętaj, aby nie usypywać hałd śniegu na trawniku, ponieważ ograniczy on dostęp do tlenu i zniszczy murawę.

Urządzenia, które mogą przydać się zimą

Do odśnieżania możesz wykorzystać także zamiatarkę – dobrze sprawdzi się standardowa szczotka w formie walca, jednak do niektórych urządzeń spalinowych można dokupić np. pług śnieżny lub właśnie odśnieżarkę. Podobnie jest w przypadku glebogryzarek, które również mają dodatkowe akcesoria. Polecamy wybór urządzeń wielofunkcyjnych, ponieważ dzięki wymianie osprzętu, mogą być przydatne przez cały rok, np. wiosną do przygotowania ogródka warzywnego. Pamiętaj, że dobre narzędzia sprawią, że styczeń w ogrodzie wcale nie będzie męczący.


Na udeptanym śniegu, zwłaszcza w okresie roztopów i przymrozków, może pojawić się warstwa lodu. Dlatego należy odpowiednio zabezpieczyć ścieżki. Pamiętaj, aby nie posypywać ich solą drogową, ponieważ może ona być przyczyną suszy fizjologicznej. Najlepiej sprawdzi się po prostu piasek, zapewniający odpowiednią przyczepność. Zamiast żmudnego rozsypywania, warto skorzystać z siewnika, przy pomocy którego w kilka chwil rozrzucisz piasek. Co ważne, poza sezonem użyjesz go np. do rozsiewania trawy, czy rozsypywania nawozów.

Dmuchawa do liści, także do śniegu

Z usunięciem świeżej warstwy śniegu, np. z tarasu czy bruku, poradzi sobie także dmuchawa ogrodowa do liści. Wbrew pozorom, to sprzęt przydatny nie tylko jesienią. Dmuchawy możesz używać także, do sprzątania piasku wykorzystanego do posypywania chodników. Kiedy śnieg i lód topnieją, na kostce brukowej zostaje piach, który długo utrzymuje się na jej powierzchni. Zamiast zamiatać, możesz użyć dmuchawy, aby szybko pozbyć się piasku i przenieść go w jedno miejsce, by następnie zgarnąć na szuflę.


Duży wybór modeli sieciowych, akumulatorowych i spalinowych sprawia, że bez trudu znajdziesz sprzęt o odpowiedniej mocy. W praktyce dmuchawa ogrodowa to urządzenie przydatne przez cały rok, zwłaszcza jeśli posiada funkcję odkurzacza.

Pielęgnacja roślin w styczniu

Choć rośliny w okresie zimowym są w spoczynku, nie oznacza to, że nie trzeba o nie dbać. Przede wszystkim powinny być zabezpieczone przed mrozem. Prawdopodobnie już to zrobiłeś, jednak powinieneś regularnie sprawdzać stan otuliny, czy nie uległa uszkodzeniom. Warto także wykonać bielenie pni drzew owocowych. To jeden z podstawowych zbiegów pielęgnacyjnych, zapobiegający powstawaniu uszkodzeń od mrozu. Odpowiedni pędzel do wapna, do bielenia drzewek, nabędziesz oczywiście w Media Expert. Przy okazji bielenia dokonaj przeglądu gałęzi i usuń z nich ostatnie zgniłe owoce, ponieważ mogą być one źródłem chorób.


Wbrew pozorom, styczeń w ogrodzie jest także dobrym okresem na wykonanie cięć pielęgnacyjnych drzew i krzewów. Pomoże w tym oczywiście ostry sekator lub piła, w przypadku grubszych konarów. Siłowanie się z narzędziami ręcznymi w trakcie zimowej aury może być niezbyt przyjemne, zwłaszcza jeśli drzew jest więcej. W takich sytuacjach znakomicie sprawdzają się narzędzia akumulatorowe, takie jak sekatory i piły. Wysiłek podczas wykonywania prac jest minimalny. Warto zdecydować się na sprzęt renomowanej marki z możliwością wymiany akumulatora, który posłuży następnie do zasilania innych maszyn ogrodowych, np. kosiarek, pił, czy dmuchaw. Jeśli dbasz o swoje drzewa, na pewno potrzebujesz drabiny. Tylko dzięki niej, możliwe jest bezpieczne sięganie do wyżej znajdujących się gałęzi.


Pamiętaj, aby używać drabiny odpowiedzialnie i jeśli to możliwe, zapewnij sobie pomoc w postaci drugiej osoby, która ją przytrzyma. Drabiny idealne do prac w ogrodzie, a także remontów, znajdziesz w naszym sklepie internetowym. W cięciu wyżej położnych gałęzi, pomóc mogą specjalne sekatory i piły na wysięgniku. Gałęzie roślin powinieneś także regularnie otrząsać ze śniegu. Wbrew pozorom, po dłuższym czasie, może on być sporym ciężarem i powodować łamanie się gałęzi.

Piły łańcuchowe w naszej ofercie:

Zimowe porządki

Postepowanie ze ściętymi gałęziami, zależy do tego, czy są na nich oznaki chorób. Jeśli tak, to należy wyrzucić je z odpadami organicznymi. Ewentualnie mogą posłużyć za rozpałkę, np. w kominku czy ma ognisku. Grube gałęzie możesz oczywiście pociąć i wykorzystać jako opał po wysuszeniu. Pilarki są uniwersalnym sprzętem, który pozwala na ścięcie drzewa lub przygotowanie drewna na opał do kominka. Korzystając z piły elektrycznej lub piły spalinowej, nie zapomnij o stosowaniu okularów ochronnych, zabezpieczających Twoje oczy przed ewentualnymi odpryskami. Drobne zdrowe gałęzie, możesz przeznaczyć na kompost. Najlepiej wcześniej zaopatrzyć się w elektryczny lub spalinowy rozdrabniacz do gałęzi. Przemieli on je na drobne ścinki, które możesz dodać do kompostu lub osuszyć i poporcjować np. w worki, aby następnie wykorzystać je do ściółkowania roślin zamiast kupować korę.

Przechowywanie narzędzi

Styczeń w ogrodzie to okres kiedy pracy jest całkiem sporo, a jej wykonywanie ułatwią Ci oczywiście narzędzia. Pamiętaj, że należy je odpowiednio przechowywać. Sprzęt mechaniczny i elektryczny, warto przechowywać w garażu lub w piwnicy, aby zapewnić mu suche powietrze i dodatnią temperaturę. Resztę narzędzi możesz chować w skrzyniach ogrodowych. Mają one różną konstrukcję, ale zazwyczaj są bardzo pojemne. Są w stanie pomieścić nawet szpadel, czy grabie. Oczywiście zależy to od wymiarów skrzyni lub szafy. To także bardzo estetyczne rozwiązanie, gdyż schowki te są bardzo ładnie wykonane. Skrzynki ogrodowe bardzo często mogą także pełnić rolę ławki. Jeśli zgromadziłeś więcej sprzętu, warto pomyśleć o szopce narzędziowej. Taki domek może być prawdziwą ozdobą Twojego ogrodu, a przy tym oferuje sporo miejsca do przechowywania akcesoriów. Większość wykonana jest z tworzywa sztucznego, stylizowanego na drewno. Poza przechowywaniem narzędzi, to dobre miejsce np. na nawozy, leżakowanie drewna kominkowego oraz inne przydatne w sezonie akcesoria. Ich montaż nie jest trudny, jednak pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu stabilnego podłoża.

Rozdrabniacze do gałęzi w naszej ofercie:

Dbamy o oczko wodne

Niewielki staw lub oczko wodne, mogą być piękną ozdobą ogrodu, ale również źródłem obowiązków. Mimo wszystko, radość przebywania nad wodą, jest ogromna, zwłaszcza jeśli pływają w niej kolorowe, piękne rybki. Oczko wodne może być wykonane w różny sposób, ale jedno jest pewne – zimą, kiedy tylko temperatura spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza, woda w nim zamarznie. Co to oznacza dla ryb i roślin wodnych? Takie zjawisko uniemożliwia dostęp do tlenu, który ryby pobierają z wody. Dlatego styczeń w ogrodzie to czas kiedy należy zadbać o warunki życia ryb.


Nie jest to trudne, bo wystarczy wykonać przerębel, a najlepiej kilka – w zależności od wielkości oczka lub stawu. Pojedynczy otwór mógłby służyć rybom do „ewakuacji”, gdyż mogą one desperacko poszukiwać tlenu ponad lodową pokrywą. Im więcej przerębli, tym więcej tlenu, a co za tym idzie, ryby odczują ulgę. Oczywiście ryby nie zdechną po kilku dniach od pokrycia tafli wody lodem, ale warto doglądać tematu, zwłaszcza jeśli oczko nie jest głębokie, a mróz siarczysty. Do wykonania przerębla, najlepiej jest użyć długiego narzędzia. Może to być na przykład szpadel, który pozwoli wydrążyć dziurę, bez konieczności wchodzenia na lód. Stan takiego przerębla należy sprawdzać co jakiś czas.

Praktycznym rozwiązaniem są również przeręble styropianowe, zapobiegające zamarzaniu wody. Niektóre wyposażone są nawet w grzałkę lub napowietrzacz. Producent wskazuje ilu przerębli powinieneś użyć na danym obszarze, aby zapewnić odpowiednie warunki bytowania rybom w czasie zimy.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756