Poradniki Eksperta

Ze względu na aurę, grudzień w ogrodzie nie jest najaktywniejszym miesiącem. Czas ten spędzamy raczej na przygotowaniu do świąt. Jednak w przerwach od świątecznego szaleństwa jest kilka prac, które warto wykonać dookoła posesji. Grudniowym ogrodem również możemy się zachwycić, zwłaszcza gdy śnieg i szron pokryją znajdujące się w nim rośliny.

Grudniowe prace w ogrodzie


W grudniu temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza, to bardziej reguła, niż wyjątek. Dlatego wrażliwe na mróz rośliny, warto przed nim zabezpieczyć. To już praktycznie ostatni moment na takie działania, zwłaszcza jeśli nie zrobiłeś tego w listopadzie.


Pamiętaj także o tym, żeby w razie wzrostu temperatury, zdjąć osłony z roślin, ponieważ dodatkowe ocieplenie może sprawić, że zaczną zbyt wcześnie kiełkować. W celu wykonania osłon, najlepiej skorzystać z agrowłókniny lub słomianych mat.


Jeśli po jesieni dalej nie wiesz, co zrobić z gałęziami po jesiennym przycinaniu drzew, skorzystaj z rozdrabniacza.

Rozdrabniacze w naszej ofercie:

Choć ośnieżone drzewa i krzewy wyglądają pięknie, to w przypadku obfitych opadów powinieneś pamiętać o usuwaniu nadmiaru śniegu z gałęzi. Powód jest prozaiczny. Śnieg może stanowić zbyt duże obciążenie i po prostu je połamać. Chwyć więc za długie grabie i delikatnie potrząśnij gałęziami, aby strącić biały puch. Oczywiście grudzień w ogrodzie nie może obyć się bez odśnieżania. 


Dlatego na bieżąco usuwaj śnieg ze ścieżek. Pamiętaj, o tym, żeby nie składować hałd na trawniku. Lepiej w tym celu sprawdzi się kawałek placu. Wynika to z faktu, że nagromadzony w dużej ilości śnieg, ograniczy dostęp trawy do powietrza, a ta zacznie pod spodem gnić.


Po roztopach, przywita Cię w tym miejscu niemiły obrazek, w postaci sporego brązowego placka. W przypadku mniejszych działek, wystarczy Ci łopata do śniegu. Jeśli jednak musisz oczyścić większe obszary, to warto skorzystać np. z zamiatarki . Modele spalinowe z napędem, doskonale radzą sobie z usuwaniem świeżego puchu.

Zamiatarki w naszej ofercie:

Jeśli nie przygotowałaś ich wcześniej, to również w grudniu możesz zawiesić karmniki dla ptaków. W okresie zimowym mają one bardzo ograniczony dostęp do pożywienia, dlatego warto je wspomóc. Pamiętaj, żeby ptaki karmić przede wszystkim mieszankami nasion, np. słonecznikiem, pestkami dyni, czy orzechami. Pod żadnym pozorem nie należy im podawać pieczywa czy resztek jedzenia i solonych pokarmów. Ptaki warto dokarmiać chociażby po to, aby wiosną pomogły nam walczyć ze szkodnikami.

W grudniu zadbaj o narzędzia


Jeśli grudzień w ogrodzie mija Ci pod znakiem dużej ilości wolnego czasu, to teraz jest najlepszy okres, aby zadbać o sprzęt ogrodowy. Narzędzia ręczne, jak np. szpadle, łopaty czy grabie, powinieneś dokładnie oczyścić, np. z reszek roślin, czy ziemi. 


Sprawdź także stan trzonków, gdyż być może już najwyższy czas je wymienić. Narzędzia, w których przypadku to niezbędne, np. sekatory, warto również naostrzyć, abyś na wiosnę pracę mógł zacząć efektywnie. W przypadku maszyn ogrodowych, takich jak kosiarki, piły czy kosy, pamiętaj o oczyszczeniu i naostrzeniu osprzętu roboczego. 


Jeśli korzystasz z narzędzi spalinowych, to wypal resztki paliwa, sprawdź stan filtrów i oczyść je lub wymień, a także zweryfikuj stan świecy zapłonowej i wymień olej. O narzędzia warto zadbać w trakcie zimy, aby później na wiosnę, gdy jest więcej zadań, nie tracić czasu na ich konserwację i serwis. Oprócz tego, odwdzięczą się one bezawaryjną pracą.

Łopaty i szpadle w naszej ofercie:

Warzywnik w grudniu


Zima nie wydaje się być najlepszym okresem dla zbioru jakichkolwiek warzyw. Jednak w praktyce, grudzień w ogrodzie również przynosi pewne owoce. Możesz zbierać warzywa, które są odporne na niską temperaturę. Zaliczymy do nich np. jarmuż, brukselkę, czy por. Powinny zostać zebrane, zanim ziemia zamarznie. Oczyszczone grządki, jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej, np. w listopadzie, można obłożyć obornikiem lub kompostem. 


Zebrane plony najlepiej przechowywać w suchym i chłodnym miejscu o dużej wilgotności. Świetnie sprawdzi się oczywiście piwnica. Warto regularnie robić przegląd warzyw i owoców oraz usuwać te, które zaczynają się psuć, aby „zaraza” nie rozprzestrzeniała się na pozostałe. Tak samo powinieneś postępować z przygotowanymi na nowy sezon cebulkami, bulwami i kłączami.

Ozdób ogród w grudniu


Z pewnością wszyscy uwielbiamy świąteczny nastrój. Dlatego grudzień w ogrodzie możesz spędzić na jego ozdabianiu. Drzewa przystrojone lampkami lub girlandami będą pięknie się prezentować. Pamiętaj o tym, aby zawsze wybierać lampki, które przeznaczone są do użytku na zewnątrz, czyli są odporne na warunki atmosferyczne. Oprócz tego, możesz pomyśleć o dekoracjach wykonanych z naturalnych materiałów, np. drewna. Wystarczą Ci pilarka, kilka pieńków i gałęzi, które po połączeniu mogą przybrać np. kształt renifera, czy bałwanów.


W zasadzie ograniczają Cię tylko Twoja wyobraźnia oraz kreatywność, a samodzielne przygotowanie ozdób, może być świetną zabawą dla całej rodziny. Często wybierając choinkę mamy nadzieję, że w przyszłości będzie stanowić ozdobę naszego ogrodu. Jednak zazwyczaj drzewka usychają, ze względu na uszkodzony system korzeniowy. Oczywiście zachęcamy, aby próbować dać drzewku drugie życie w naszym ogrodzie.

Kosiarki w naszej ofercie:

W grudniu planuj na wiosnę


Chwila spokoju jaką daje nam grudzień w ogrodzie, sprzyja planowaniu i zmianom. To idealny czas, aby przygotować się na wiosnę i wprowadzić do ogrodu nowe elementy. Nasze propozycje to również idealne prezenty pod choinkę, dla każdego miłośnika ogrodu. O czym warto pomyśleć? Z pewnością ze względu na sytuację hydrologiczną, warto zaopatrzyć się w zbiornik na deszczówkę. Różne modele o ciekawym wzornictwie, będą stanowić prawdziwą ozdobę ogrodu. 


Planując miejsce do wypoczynku, pomyśl o nowych meblach ogrodowych. Poszukując praktycznych rozwiązań, warto wyposażyć się np. w domek narzędziowy. Niewielkie pomieszczenie jest świetnym wyborem dla każdego, kto potrzebuje miejsca na przechowywanie wspominanych narzędzi, ale i np. nawozów, czy środków ochronnych.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756