Poradniki Eksperta

Lipiec w ogrodzie – jakie prace wykonujemy?

Lato to okres, kiedy najchętniej korzystamy z uroków ogrodu lub działki rekreacyjnej. Poza relaksem, konieczne jest także wykonywanie obowiązków pozwalających utrzymać rośliny w dobrej kondycji. Jak wygląda lipiec w ogrodzie na podstawie kalendarza ogrodnika? Sprawdźmy!


Lipiec w ogrodzie


Lipiec w ogrodzie – charakterystyka miesiąca


Lipiec w ogrodzie zazwyczaj jest miesiącem upalnym, kiedy to temperatura powietrza bardzo często przekracza nawet 30 stopni Celsjusza. Taka pogoda sprzyja urlopom, które mogą być spędzane właśnie w ogrodzie lub na działce. Nie zawsze wyjazd wakacyjny jest najlepszą opcją. Zwłaszcza, jeśli posiadasz piękny i funkcjonalny ogród, w którym możesz wypocząć z rodziną i znajomymi. Wysokie temperatury wymagają zapewnienia troski roślinom. Oczywiście, lista zadań nie kończy się na podlewaniu. Jeśli dobrze zaplanujesz prace i użyjesz odpowiednich narzędzi, nie powinieneś spędzić na nich dużo czasu. Zadania w ogrodzie nie muszą być męczące. Konieczne jest tylko właściwe przygotowanie. Poza tym, łatwo o motywację, kiedy pomyślisz o relaksie w pięknym otoczeniu przyrody.


Meble ogrodowe w naszej ofercie:Prace w ogrodzie – lipiec może być pracowity!


Zacznijmy od listy zadań, które należy zrealizować w przypadku roślin ozdobnych. Wiele krzewów kwietnych jest w trakcie rozkwitu. Dorodne kwiaty mogą okazać się zbyt ciężkie dla łodyg, dlatego dobrym rozwiązaniem jest na pewno podwiązanie bylin do palików. W ten sposób ciężar przeniesiesz na konstrukcję, odciążając roślinę. Gotowe paliki kupisz bez problemu w sklepie ogrodniczym lub budowlanym. Do podwiązania możesz użyć sznurka jutowego. Ważne, aby pętla nie była zbyt mocna. W takim wypadku mogłoby dojść do przetarcia łodygi, która faluje na wietrze. 


Jeśli któreś byliny już przekwitły, to dobry moment na ich przycięcie. Niektóre gatunki mogą zakwitnąć dzięki temu ponownie. Choć efekt nie będzie tak piorunujący jak ten pierwszy, na pewno warto skorzystać z takiej możliwości raz jeszcze. Przykładem kwiatów, które mogą kwitnąć nawet do października, są róże. Piękne, wspaniale kwitną i stanowią romantyczną ozdobę każdego ogrodu.


Motyki w naszej ofercie:


W lipcu, zwłaszcza po deszczu i przy obfitym nasłonecznieniu, nie odpuszczają na pewno chwasty. Warto pozbywać się ich regularnie, aby nie zakorzeniły się zbyt mocno. Poza tym, wyrwanie kilku chwastów jest prostsze i mniej denerwujące, niż walka z całą rabatką. Dobrym sposobem na zatrzymanie wzrostu chwastów jest użycie agrowłókniny. To specjalny materiał, którym pokrywa się glebę. Przepuszcza on wodę i powietrze, ale zatrzymuje promienie słoneczne. Zazwyczaj na górę wysypuje się żwir ozdobny lub korę ogrodową. To drugie rozwiązanie jest bardzo korzystne, gdyż nie tylko dobrze wygląda, ale również powstrzymuje parowanie wody o nawet kilkadziesiąt procent. Taki wybór zapobiega rośnięciu chwastów, co pozwala zaoszczędzić czas i nerwy w przyszłości.

Jeśli planujesz nawożenie roślin ozdobnych, zrób to do połowy lipca w przypadku nawozów zawierających w swoim składzie azot. Nie zapominaj o regularnym nawadnianiu roślin, także tych rosnących w donicach lub skrzyniach. Kwiaty uprawiane w pojemnikach nie są w stanie pobrać wody z gleby, więc łatwo można doprowadzić do ich zasuszenia. Jeśli nie będzie Cię w domu przez kilka dni, poproś kogoś o pomoc w tym czasie. Łatwiej jest, jeśli zainwestujesz w system automatycznego nawadniania. Wystarczy odpowiednio rozprowadzić węże ogrodowe i wyposażyć instalację w sterownik, który pozwala na ustawienie harmonogramu podlewania. Dostępne są także rozwiązania smart, które pozwalają zarządzać nawadnianiem z poziomu aplikacji mobilnej. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu, a jednocześnie pozbędziesz się obaw o kondycję roślin pod Twoją nieobecność.


Węże ogrodowe w naszej ofercie:Podczas prac ogrodowych sprawdź kondycję bylin, krzewów i drzew. Jeśli zauważysz ślady chorób, usuń zainfekowane części roślin. Staraj się unikać środków ochrony roślin, jeśli to możliwe. Niestety, rozwiązania chemiczne są szkodliwe między innymi dla pszczół, które są bardzo ważne w ekosystemie. Lipiec to idealny moment na przycięcie gatunków iglastych. Jeśli mocno się rozrosły, możesz dokonać przycinki w odpowiednich miejscach, aby wzmocnić i zagęścić krzewy lub drzewka. Te części roślin, które zostały przez Ciebie usunięte, możesz wyrzucić do kompostownika, jednak tylko pod warunkiem, że były zdrowe!


Sekatory w naszej ofercie:Rośliny uprawne w lipcu – jak się nimi zająć?


Skoro kwestię roślin ozdobnych już omówiliśmy, czas zająć się teraz tymi, które sadzisz, aby cieszyć się własnymi owocami lub warzywami. Lipiec w ogrodzie, to regularne odchwaszczanie grządek uprawnych. Gleba powinna być nie tylko dobrze nawodniona, ale także spulchniona, aby rośliny miały odpowiednie warunki do bujnego wzrostu. Niektóre plony będą już gotowe do zebrania. Dotyczy to przede wszystkim fasolki szparagowej, groszku, ogórków, pomidorów, cukinii i różnych gatunków ziół. Podlewaj regularnie drzewa i krzewy, aby nie zabrakło im wody, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju. Jeśli nasłonecznienie jest bardzo duże i obawiasz się, że zaszkodzi to Twoim warzywom, możesz użyć białej agrowłókniny, która ograniczy moc promieni słonecznych.


W lipcu oczywiście możesz nawozić swoje uprawy, ale stosuj do tego ekologiczne środki. Pamiętaj, że za jakiś czas będziesz jadł te warzywa i owoce. Powinny być więc jak najzdrowsze! O tej porze lata dokonuje się również wysiewu kopru, rzodkiewki, sałaty i szpinaku. Możliwe jest także posadzenie rozsad kopru włoskiego, sałaty i jarmużu. 


Jeśli na gałęziach drzew pojawiają się pierwsze owoce, sprawdź, czy nie obciążają one zbyt mocno drzewka. Jeśli tak będzie, zastosuj patent opisany w przypadku bylin kwiatów. Wystarczy odpowiednio długi palik i delikatny sznurek, aby rozłożyć ciężar na postawionej konstrukcji. Jeśli jesteś tym szczęśliwcem, który posiada grządki z własnymi truskawkami, pamiętaj o porządkach. Młodym sadzonkom przytnij liście, a rozłogi usuń. Jeśli zbierzesz owoce wiśni i czereśni, możesz dokonać przycięcia drzew. W ten sposób wzmocnisz je, co w przyszłości przełoży się na większą ilość pędów.


Kosiarki w naszej ofercie:Jak postępować z trawnikiem w lipcu?


Piękny trawnik, jest ozdobą każdego ogrodu. Latem regularnie go koś i podlewaj. Koszenie sprzyja zagęszczaniu, dzięki czemu trawa prezentuje się o wiele lepiej. Z kolei podlewanie musi być obfite. Najlepiej nawadniać trawę rano lub wieczorem. W ten sposób zapewnisz dokładne wsiąknięcie wody w glebę, bez ryzyka wyparowania. Do podlewania przyda się automatyczna instalacja nawadniająca. Nie jest to wcale duży wydatek, porównując go z kosztem zakładania nowego trawnika. Jeśli chcesz natomiast zapewnić sobie jeszcze więcej wygody, zainwestuj w robota koszącego. Takie urządzenie skosi trawę za Ciebie – nawet, gdy nie ma Cię w domu.


Roboty koszące w naszej ofercie:


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756