Poradniki Eksperta

Luty w ogrodzie – jakie prace wykonujemy? Kalendarz ogrodniczy


Luty w ogrodzie jest miesiącem, który pozwala zazwyczaj na wykonanie większej ilości pracy. Oczywiście wszystko zależy od pogody, a zwłaszcza temperatury. W poniższym poradniku, postanowiliśmy opisać wszystkie rodzaje prac, które możesz i powinieneś przeprowadzić w swoim ogródku. Zachęcamy do lektury! Poznasz wszystkie prace w ogrodzie w lutym, które Cię czekają.luty w ogrodzie


Luty w ogrodzie – czy rzeczywiście jest co robić o tej porze roku?


Luty w ogrodzie może wyglądać bardzo różnie. Decydują o tym nasadzenia, a także sposób urządzenia Twojego przydomowego ogródka. Zimą też jest co robić, choć wydawałoby się, że to martwy sezon. Dotyczy to nie tylko ogródków przydomowych, ale również działek rekreacyjnych poza miastem. Oczywiście prace niezbędne do wykonania różnią się, w zależności od celu prowadzenia takiego ogrodu. Zestawienie zimowych obowiązków podzieliliśmy na rodzaje nasadzeń, aby ułatwić Ci odczytanie zadań, które czekają akurat na Ciebie. Pamiętaj, że luty jest ostatnim miesiącem przed wiosną. Na początku marca pojawią się pierwsze pąki, a także wyczekiwane przebiśniegi. Dlatego warto przygotować się do wiosny odpowiednio wcześniej. Jeśli uwielbiasz prace ogrodowe, pewnie nie możesz doczekać się pierwszych zadań do wykonania. Nie dziwimy się ani trochę! Takie zajęcia bardzo relaksują, zwłaszcza jeśli widoczne są efekty Twojej pracy. Zanim przystąpisz do pracy, musisz się dobrze przygotować. Luty to często jeszcze czas niskich temperatur oraz obfitych opadów. Warto więc pomyśleć o akcesoriach, takich jak rękawice ogrodowe oraz wygodne kalosze. Niezbędnych narzędzi jest znacznie więcej, ale o nich napiszemy przy okazji opisywania poszczególnych zadań do wykonania w Twoim ogrodzie.


Twój ogród w lutym – co zrobić z roślinami ozdobnymi?


Jeśli wydawało Ci się, że luty to kolejny miesiąc przestoju w pracach ogrodowych, to byłeś w błędzie. Przede wszystkim, już w pierwszych dniach możliwe jest wysiewanie nasion roślin jednorocznych. Mowa tu o tych gatunkach, które cechuje długi czas wegetacji. To między innymi petunia oraz begonia. Obydwa kwiaty są bardzo popularne w polskich ogrodach i nietrudno się temu dziwić, skoro wyglądają tak pięknie. Przyda Ci się tutaj niewielka łopatka, aby zakopać nasiona odpowiednio głęboko. Zbyt płytki zasiew może okazać się zgubny – rośliny przemarzną i nie zachwycą Cię wiosną swoimi kolorami.


Jeśli mróz nie odpuszcza, powinieneś także dokonać inspekcji okrycia roślin np.: plandeką, które zrobiłeś jeszcze późną jesienią. Sprawdź, czy wszystkie są dokładnie przykryte, aby nie przemarzły na skutek niskiej temperatury. To samo dotyczy niskich roślin, które rosną na rabatkach. Jeśli śnieg sypie bez opamiętania, strzepuj go z krzewów iglastych, aby nie doszło do złamania gałęzi, a także wyłamania pędów. Jeśli masz na swojej posesji również wysokie drzewa, możesz użyć do strzepania śnieżnego ciężaru jakiegoś narzędzia, na przykład grabi. Pamiętaj, aby zachować przy tym dużo uwagi – śnieg może spaść Ci na głowę, a tego wszyscy chcielibyśmy uniknąć.


Łopaty i szpadle w naszej ofercie:


Jeśli mrozy nie odpuszczają i na Twoim podwórku jest ślisko, nie posypuj chodnika solą. Choć dobrze radzi sobie ona z oblodzonymi powierzchniami, ma także negatywny wpływ na rośliny. Lepiej w tym celu użyć piasku lub po prostu dokładnie odśnieżyć np.: odśnieżarką, pozbywając się śliskiej powłoki. W tym celu użyj łopaty wzmocnionej metalową listwą. Do odśnieżania dużej powierzchni, najlepiej sprawdzą się szerokie modele, które są w stanie odgarnąć dużą ilość śniegu za jednym zamachem. Jeśli pod koniec lutego temperatury będą już dodatnie, możesz zaplanować wykonanie pierwszych porządków w rabatkach. Polegają one na wycięciu suchych pędów bylin. Powinieneś to robić ostrożnie, aby nie uszkodzić roślin cebulowych, które powoli zaczynają w tym czasie kiełkować. Pierwsze dodatnie temperatury, są impulsem dla przyrody. Do przycinania roślin przyda Ci się mały, podręczny sekator. Najlepiej taki, który nie będzie ciężko pracował, gdyż wtedy nie zmęczy dłoni. Do przycinania krzewów użyj większego modelu, który ma dłuższe ramiona. Pod koniec lutego możesz przycinać między innymi hortensje lub budleje. Jeśli do przycięcia masz naprawdę sporo gałęzi, może Ci się przydać rozdrabniacz. To sprzęt, który pomaga zutylizować odpad z krzewów i drzew. Własna rozdrabniarka, to spora wygoda, zwłaszcza, jeśli nie masz możliwości gromadzenia gałęzi na kompostowniku. Przypomnijmy, że nie można już swobodnie rozpalać ognisk, aby pozbyć się tego rodzaju odpadu. Rozdrobnione gałęzie możesz spakować do worka, gdyż ich kompresja jest nawet kilkunastokrotna.


Jeśli dochodzi do odwilży, powinieneś zadbać o nawadnianie roślin zimozielonych oraz iglastych. Choć wydawałoby się, że topniejący śnieg je nawadnia, może dojść do suszy fizjologicznej. To samo dotyczy roślin, które znajdują się w donicach – w tym przypadku ziemia wysycha najszybciej. Przy okazji prac ogrodowych, sprawdź także jak się mają przechowywane przez Ciebie kłącza lub cebule. O ile oczywiście takie posiadasz. Jeśli tak, dokonaj przeglądu i wyrzuć te, które wydają się chorze lub zbyt przesuszone. Trzymanie ich ze zdrowymi roślinami, może wpłynąć na nie negatywnie.


Rozdrabniacze w naszej ofercie:


Rośliny użytkowe i prace nad nimi w lutym


Rośliny użytkowe to te, które dają owoce lub warzywa. Przydomowy ogród warzywny i mały sad, to świetny pomysł. Gotowanie z użyciem uprawianych samodzielnie składników, jest bardzo satysfakcjonujące i na pewno zdrowe. Niezależnie, czy są to drzewa czy rośliny grządkowe, trzeba poświęcić im sporo uwagi nie tylko w sezonie wiosennym, czy letnim. Luty to dobry moment, na przycięcie drzew i krzewów. Możesz skrócić gałęzie między innymi jabłoni lub gruszy. Pozwala to odmłodzić stare drzewa, co je wzmocni i przełoży się na lepsze zbiory w przyszłości. Do usunięcia kwalifikują się gałęzie, które są suche, krzyżują się z innymi i rosną w kierunku środka korony drzewa. Warunkiem przycinania drzew i krzewów w lutym, musi być jednak pogoda. Dzień powinien być ciepły i słoneczny. Miejsca przycinki zabezpiecz środkiem zabezpieczającym, przed rozwojem infekcji grzybicznych.


Do przycinki drzew i krzewów, potrzebujesz sekatora. W przypadku, gdy gałęzie znajdują się wysoko, pomocna okaże się stabilna drabina lub piła z wysięgnikiem, umożliwiającym sięgnięcie nawet kilkaset centymetrów wyżej, niż pozwala na to zasięg Twoich ramion.


Jeśli pogoda jest naprawdę słoneczna, a temperatura zbliża się do pułapu około 10 st. Celsjusza, to luty w ogrodzie jest piękny, więc możesz sięgnąć po opryskiwacze przeciw kędzierzawości liści. Dotyczy to między innymi brzoskwini. Opieka nad drzewami może także objąć poprawienie ochronek, zabezpieczających pnie przed zwierzętami. Jeśli masz problem z podgryzaniem młodych drzew przez gryzonie, załóż specjalną opaskę lub siatkę, która nie dopuści zwierzaków do kory.


Pod koniec lutego, możesz także zasiać nasiona na tak zwaną wczesną rozsadę. To między innymi sałata, seler, kalarepa lub kapusta. Na samą myśl o zupie warzywnej, aż cieknie ślinka! Polecamy zrobić także porządek na grządkach, usuwając suche pędy z poprzedniego sezonu. Oczyszczona gleba będzie zdrowa i pozwoli rosnąc dorodnym okazom. Przy okazji warto spulchnić glebę. W tym celu, użyć możesz szpadla lub wideł amerykańskich. Spulchnienie ziemi polega na jej przekopaniu. Nie musisz tego robić głęboko – wystarczy głębokość około 20 centymetrów. Przy tej okazji, warto dodać kompostu, który zasili glebę w potrzebne minerały. Do obrabiania gleby warto używać glebogryzarki i wertykulatora. To pierwsze urządzenie zastąpi szpadel i bez większego wysiłku spulchni ziemię. Warto jej użyć nie tylko w przypadku grządek, ale również podczas przygotowania ziemi do zasiania trawnika. Z kolei wertykulator, pozwala napowietrzyć glebę. Nacięcia powodują, że powietrze i woda docierają do korzeni trawy, co ma wpływ na jej wzrost. Maszyny ogrodowe, przydają się przez cały rok. Jeśli miałbyś je za każdym razem wypożyczać, po kilku usługach wydałbyś tyle samo, co na zakup własnego sprzętu. Wiele z nich możesz kupić także w formie ratalnej z zerowym oprocentowaniem. Warto zainwestować, jeśli lubisz dbać o swój ogród. Taki zakup na pewno się opłaci, bo nie wszystko można zrobić ręcznie – a na pewno nie łatwo i szybko.


Glebogryzarki w naszej ofercie:


Jakie prace można jeszcze wykonać w lutym?


W lutym możesz także rozpocząć prace nad tak zwaną infrastrukturą ogrodową. Mowa tu między innymi o altanach, donicach lub pergolach, których elementy możesz wykonać w garażu, czy też warsztacie. Jeśli planujesz nieco przebudować swój ogród, luty to dobry moment. Jeśli potrzebne będą Ci narzędzia, wpadnij do naszego sklepu. Oferujemy miedzy innymi wkrętarki, piły i szlifierki. W lutym warto także rozpocząć planowanie systemu nawodnienia, jeśli nie masz dość stania z wężem lub chodzenia z konewką. Umieszczenie węży w odpowiednim miejscu i inwestycja w zraszacze może sprawić, że jedyne, co będziesz musiał zrobić, to odkręcić zawór z wodą. A to również nie jest takie oczywiste, gdyż możesz wykorzystać programator, który samodzielnie uruchomi podlewanie o określonej godzinie.


Jeśli chodzi o opieką nad samym trawnikiem, to w lutym warto ograniczyć chodzenie po nim. To ważne, zwłaszcza w trakcie trwania mrozów. Źdźbła trawy łamią się, a ich obecność prowadzi do pleśni, która zakwasza glebę i prowadzi do zahamowania rozwoju trawnika. Gleba po roztopach jest bardzo miękka i ulega łatwemu odkształcaniu. Dlatego warto nie stawiać na niej niczego ciężkiego oraz unikać przejeżdżania jej samochodem. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem oczka wodnego, pamiętaj o robieniu przerębli, które pozwalają napowietrzyć wodę, w której oddychają ryby. Przeręble możesz wykuć np. szpadlem. Uważaj, aby w ten sposób nie uszkodzić poszycia oczka lub nie zrobić krzywdy rybom.


Wertykulatory w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756