Poradniki Eksperta

Wrzesień w ogrodzie – jakie prace wykonujemy?

Czy nadejście września oznacza zakończenie prac ogrodowych? Zdecydowanie nie! Przed Tobą jeszcze sporo zadań, ale również miłych chwil pełnych relaksu. Jak wygląda wrzesień w ogrodzie, biorąc pod uwagę kalendarz ogrodnika? Sprawdźmy!Wrzesień w ogrodzie – charakterystyka miesiąca


Wrzesień w ogrodzie może być bardzo pracowity! Poza tym, pierwsze trzy tygodnie miesiąca, to nadal kalendarzowe lato. W ostatnich latach, wrzesień bywa wyjątkowo ciepły, więc nie ma przeciwskazań wobec odpoczynku w ogrodowym zaciszu. Wrzesień to doskonały czas na przygotowanie ogrodu lub działki do jesieni i kolejnego sezonu wiosennego. Im wcześniej to zrobisz, tym bardziej będziesz mógł rozłożyć zadania na dłuższy czas. Unikniesz więc pośpiechu i nerwów z tym związanych. Co więcej, wrzesień jest także świetnym momentem na sadzenie drzew, roślin cebulowych i nie tylko. Zadania podzieliliśmy na rodzaj nasadzeń, które występują w ogrodach. W ten sposób powinieneś się w tym szybciej odnaleźć.


Odkurzacze do liści w naszej ofercie:Rośliny ozdobne, a wrzesień – co Cię czeka?


Podejście do prowadzenia ogrodów, uległo sporej zmianie. Niegdyś służyły one do uprawiania roślin użytkowych, które trafiały na stoły w postaci posiłków. Po to powstały zresztą Rodzinne Ogrody Działkowe, aby mieszkańcy blokowisk z wielkiej płyty mogli cieszyć się własnymi uprawami. Obecnie nawet działkowicze minimalizują powierzchnię uprawną, wybierając w zamian rośliny ozdobne. Ogrody pełnią raczej funkcje rekreacyjne, choć polecamy wyznaczyć nawet niewielką ich część na kilka grządek lub małą szklarnię. Wróćmy jednak do roślin ozdobnych.


Jakie prace w ogrodzie można sobie odpuścić? Na pewno nie można zaniechać nawadniania. Dotyczy to wszystkich roślin, gdyż temperatura jest jeszcze bardzo wysoka, co prowadzi do wysychania gleby. Podlewaj regularnie wszystkie iglaki i krzewy listne. W tym miesiącu warto także dokonać nasadzenia roślin cebulowych. Chodzi przede wszystkim o krokusy, tulipany, czy przebiśniegi. Kwiaty sadź w ażurowych koszyczkach, które mają na celu zabezpieczenie cebulek przed gryzoniami. Aby rośliny robiły możliwie jak najlepsze wrażenie, zasadzaj je grupowo. 


Piły łańcuchowe w naszej ofercie:Wrzesień to dobry moment na ścięcie kwiatów i traw, w celu przygotowania suszonych bukietów. W tym czasie warto także zdecydować się na sadzenie drzew i krzewów. Pamiętaj, aby uprzednio przygotować podłoże. Warto zainwestować w worki ziemi dedykowanej konkretnym typom roślin. Zyskasz wtedy pewność, że w glebie znajdują się wszystkie potrzebne minerały, konieczne do właściwego wzrostu. W przypadku sadzenia drzew, pamiętaj o zabezpieczeniu ich dodatkowymi palikami. Młode, chude drzewa są narażone na złamania spowodowane wiatrem. Wystarczy przywiązać je do wbitego obok palika, aby uchronić przed uszkodzeniem. We wrześniu możesz także przesadzić krzewy iglaste, jeśli zachodzi taka potrzeba.


To idealny moment na udekorowanie ogrodu wrzosami, które kwitną w sierpniu i wrześniu, w zależności od pogody. Zwiastują one zbliżanie się jesieni, choć mają w sobie ogromnie dużo uroku. To także dobra pora na wyeksponowanie traw ozdobnych oraz innych roślin, które nie przekwitają w tym czasie. Późne lato w ogrodzie lub na balkonie, może być naprawdę piękne! Jeśli chodzi o rośliny sezonowe, takie jak pelargonie, powinny być przycięte, aby możliwe było ich przechowanie do wiosny. Należy jednak pamiętać, by przed pierwszymi przymrozkami schować je do cieplejszego miejsca. Jeśli w doniczkach lub skrzyniach nie kwitną już żadne rośliny, warto umyć je i schować, by nie zniszczyły się na mrozie.


Pod koniec września musisz wykopać cebule i kłącza bylin roślin, które nie mogą zimować w gruncie. Mowa tu przede wszystkim o daliach, krokosmii i mieczykach. Rośliny przechować możesz w piwnicy lub w innym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej zera.


Rozdrabniacze do gałęzi w naszej ofercie:Rośliny uprawne – jak obchodzić się z nimi we wrześniu?


Temat roślin ozdobnych mamy omówiony. Jakie obowiązki czekają na Ciebie w przypadku przydomowych upraw? To oczywiście zależy od roślin, które rosną na Twoich grządkach. Na pewno dużo pracy będzie przy zbiorach. We wrześniu zbierane są śliwki, gruszki oraz jabłka. Dużo zależy jeszcze od odmiany, gdyż tych także jest sporo. Jedne drzewa owocują wcześniej, a drugie – dużo później. We wrześniu zbieramy także między innymi pomidory, marchew, pietruszkę, cukinię i winogrona.


Wertykulatory w naszej ofercie:To dobry okres na sadzenie krzewów i drzew owocowych, uprawianych w skrzyniach. Możliwe jest również zasadzenie truskawek w grządkach. Jeśli konieczne są jeszcze odchwaszczenia, należy je robić. Przygotowane grządki są gotowe do zasiania roślin, które wyrosną w kolejnym roku. To na przykład szpinak, czy sałata roszponka.


Narzędzia potrzebne w ogrodzie jesienią, czyli wrzesień w ogrodzie


Jeśli chodzi o narzędzia ogrodowe niezbędne do pracy w ogrodzie jesienią, lista niewiele różni się od tej, którą przytaczaliśmy w pozostałych miesiącach roku. Na pewno we wrześniu przyda się jeszcze kosiarka spalinowa lub elektryczna, gdyż to pewnie ostatni miesiąc, kiedy będziesz kosił trawę. Może przydać się także siewnik, za pomocą którego rozsypiesz jesienny nawóz. Ma on na celu wzmocnienie trawnika przed nadejściem zimy. We wrześniu warto także dokonać wertykulacji, aby pozbyć się filcu i mchu porastającego glebę. Elektryczny wertykulator powinien wystarczyć do przydomowego ogródka.


Kosiarki w naszej ofercie:Na pewno przydadzą Ci się grabie, zwłaszcza w kontekście zbliżającej się jesieni i opadających liści z drzew. W ogrodzie na liście niezbędnych narzędzi na pewno widnieją także szpadel i łopata. W czasie zbiorów, przydać może się na pewno drabina. Powinna być stabilna, ale jednocześnie lekka, by nie było problemów z jej rozstawieniem. Najlepiej szukać składanego, aluminiowego modelu. Jeśli szykujesz opał do kominka, na pewno w Twoim garażu nie może zabraknąć odpowiedniej piły i siekiery. Te przydadzą się także podczas wycinki krzewów i drzew. Do jesiennych porządków może potrzebna być taczka lub wózek ogrodowy. Taki sprzęt pozwala ławo przewieźć różne przedmioty z jednego końca ogrodu na drugi – bez konieczności dźwigania. Jeśli szukasz konkretnego urządzenia lub masz problem z wyborem właściwego modelu, możesz skorzystać z pomocy naszych doradców. Na pewno chętnie wybiorą coś odpowiedniego na podstawie zebranych od Ciebie informacji.


Grabie w naszej ofercie:


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756