Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Wrzesień w ogrodzie – jakie prace wykonujemy?

 2023-08-01 

Wrzesień w ogrodzie może wyglądać różnie, w zależności od pogody, która będzie panowała za oknem. Niemniej jednak, zawsze do wykonania będą kluczowe zadania. To okres, w którym należy przygotować plony i rośliny ozdobne do nadchodzącej zimy. Dobrze zaplanuj prace, a nie przerazi Cię ich ilość. Zapraszamy do lektury!

Wrzesień w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?

Wrzesień to czas, kiedy temperatury zaczynają się obniżać, dni stają się coraz krótsze, a dźwięki dobiegające z ogrodu powoli milkną. Nie oznacza to jednak, że masz już zamknąć furtkę na wszystkie spusty i spędzać wolny czas w domu! Wieczory są może już chłodniejsze, ale wykorzystaj ten miesiąc maksymalnie, spotykając się z rodziną i przyjaciółmi na grillach, za którymi wszyscy zatęsknicie przez zimę. Ale nie daj się zwieść temu spokojowi - wrzesień to miesiąc pełen pracy, który wymaga od Ciebie podjęcia konkretnych działań w celu przygotowania ogrodu na nadchodzącą jesień i zimę.


Zacznijmy od Twojego trawnika, który po intensywnym lecie może wymagać szczególnej uwagi. Może być konieczne wykonanie aeracji, czyli procesu, który polega na nakłuwaniu gleby w celu umożliwienia dostępu powietrza do korzeni trawy za pomocą wertykulatora i aeratora. Proces ten warto wykonywać chociaż raz w roku i wrzesień w ogrodzie jest idealnym do tego czasem. Dzięki temu trawa będzie zdrowsza, gęstsza i lepiej poradzi sobie z gorszymi warunkami. Wrzesień to także dobry moment na zasianie nowego trawnika lub jego uzupełnienie, jeśli jest to potrzebne. Siewniki na pewno ułatwią ta pracę, zwłaszcza jeśli mamy sporą działkę. Do wykonania aeracji najlepiej jest wykorzystać elektryczne urządzenie, które pozwoli sprawnie nakłóć glebę na dużej powierzchni. Dostępne są różne modele aeratorów, które można dobrać ze względu na intensywność używania.

 Odkurzacze do liści w naszej ofercie:

Odkurzacz do liści BOSCH UniversalGardenTidy 2300 06008B1002
472 58
Cena z kodem
529,99 złCena przed kodem
454,67 złNajniższa cena
Odkurzacz do liści NAC 3200W VBE320-AS-J elektryczny
189 99
Cena z kodem
219,90 złCena przed kodem
183,58 złNajniższa cena

Wrzesień – w ogrodzie drzew i krzewów

We wrześniu nie można na pewno zapomnieć o drzewach i krzewach. To idealny czas na ich przycięcie – zwłaszcza po przekwitnięciu. Pamiętaj, aby przycinać sekatorem tylko te gałęzie, które są chore, uszkodzone lub przeszkadzają w poruszaniu po ogrodzie. Przycinanie powinno odbywać się z umiarem, aby nie osłabić rośliny przed zimą. Jeśli chodzi o rośliny kwiatowe, możesz teraz zacząć sadzić cebule kwiatowe, które zakwitną wiosną. Wybierz te, które są twarde i nie mają żadnych oznak choroby. Zasadź je w dobrze przygotowanej, przepuszczalnej glebie, pamiętając o zachowaniu odpowiedniego odstępu między nimi.


Twoje warzywa i owoce również wymagają uwagi. Zbieraj ostatnie plony letnie i zacznij przygotowywać się do jesiennych zbiorów. Zbierz i przechowuj nasiona z ulubionych roślin, aby móc je posadzić w kolejnym roku. Nie zapomnij o regularnym podlewaniu i nawożeniu, aby zapewnić zdrowy wzrost i dobre plony. Wrzesień to również dobry moment na rozpoczęcie kompostowania. Kompostownik to doskonały sposób na utylizację odpadów ogrodowych i kuchennych, a jednocześnie na uzyskanie cennego nawozu dla Twojego ogrodu. Możesz kompostować liście, resztki roślin, skórki z owoców i warzyw oraz wiele innych odpadów organicznych.

 Piły łańcuchowe w naszej ofercie:

Piła spalinowa NAX 200C Briggs&Stratton
459 99
Cena z kodem
519,00 złCena przed kodem
469,99 złNajniższa cena
Piła spalinowa NAX 100C Briggs&Stratton
459 00
Cena z kodem
478,00 złCena przed kodem
459,00 złNajniższa cena

Z ogrodu do wnętrza

Zadbaj także o rośliny doniczkowe. Pamiętaj, że rośliny, które spędziły lato na zewnątrz, muszą być przystosowane do życia wewnątrz domu przed nadejściem pierwszych przymrozków. Przestawiaj je stopniowo, zaczynając od umieszczania ich w domu na kilka godzin dziennie, zanim przeniesiesz je na dobre. Możesz także postawić je klatce lub w garażu. Zadbaj o to, aby były wolne od szkodników i chorób, zanim przeniesiesz je z powrotem do środka. Zwróć również uwagę na stan ich gleby i dokonaj ewentualnych korekt, stosując odpowiednie nawozy czy dodatki.


Wreszcie, wrzesień to czas, aby zacząć myśleć o planach na przyszły rok. Spędź trochę czasu na ocenie tego, co działało w Twoim ogrodzie w tym roku, a co można poprawić. Może istnieją obszary, które wymagają więcej słońca lub cienia? Może niektóre rośliny nie rosną tak dobrze, jakbyś chciał? Teraz jest dobry moment, aby zastanowić się nad tymi kwestiami i zacząć planować przyszłe działania.

Jakie narzędzia przydadzą się podczas wrześniowych prac w ogrodzie?

Prowadzenie prac ogrodowych we wrześniu wymaga posiadania odpowiednich narzędzi, które umożliwią Ci efektywne i skuteczne działanie. Przygotuj się, aby wykorzystać pełen potencjał tego miesiąca, mając pod ręką odpowiednie sprzęty.

Na początek, aerator do trawnika może okazać się niezbędny. Ta specjalistyczna maszyna nakłuje glebę, umożliwiając dostęp powietrza do korzeni trawy. Aerator jest niezbędny, jeśli chcesz podjąć się zadania odnowienia swojego trawnika po intensywnym lecie. To narzędzie jest nieocenione w walce o zdrowy, gęsty i zielony trawnik.


Mocny sekator to kolejne narzędzie, które powinno znaleźć się w Twoim arsenale. Umożliwia bezpieczne i skuteczne cięcie gałęzi drzew i krzewów. Dzięki temu narzędziu możesz upewnić się, że Twoje drzewa i krzewy są w odpowiednim stanie przed nadchodzącą zimą. Dostępne są także modele elektryczne, które nie wymagają używania siły mięśni. Jeśli planujesz zacząć kompostować, konieczne będzie zaopatrzenie się w kompostownik. Może to być specjalny pojemnik z tworzywa sztucznego lub drewna, który zapewni odpowiednie warunki do rozkładu materii organicznej. Wybierz model, który będzie odpowiedni do wielkości Twojego ogrodu i ilości produkowanych odpadów. W ofercie nie brakuje naprawdę estetycznych zbiorników na kompostownik, które mogą pełnić także funkcję ozdobną.


Jeśli planujesz mocno przycinać krzewy i drzewka, przyda Ci się rozdrabniacz do gałęzi. Taki sprzęt pozwala szybko uporać się z odpadami o określonej średnicy. Pocięte gałęzie zajmą mniej miejsca, przez co zmieszczą się do worka na odpady BIO. To także dobry sposób na przygotowanie materiału na rozpałkę do kominka lub paleniska. Równo pocięte gałęzie łatwiej składować.


Gdy przychodzi wrzesień, w ogrodzie zaczną spadać pierwsze liście. To bywa dość problematyczne, zwłaszcza dla właścicieli dużej ilości drzew liściastych. Rozwiązaniem może okazać się dmuchawa do liści. Takie urządzenie pozwala szybko sprzątnąć liście z dużego obszaru. Niektóre modele mają także funkcję odkurzacza i zasysają odpady do worka. To jeszcze wygodniejsze, gdyż nie musisz zdmuchiwać liści na kupkę, by później ją posprzątać.

 Rozdrabniacze do gałęzi w naszej ofercie:

Rozdrabniacz do gałęzi GREENSO WMS303 Weima spalinowy
3 549 00
Cena z kodem
3 799,00 złCena przed kodem
3 599,00 złNajniższa cena
Rozdrabniacz do gałęzi GREENSO GBK-150 spalinowy
5 489 00
Cena z kodem
5 999,00 złCena przed kodem
5 499,00 złNajniższa cena
Rozdrabniacz do gałęzi RYOBI RSH3045U elektryczny
1 187 01
Cena z kodem
1 209,99 złCena przed kodem
1 187,01 złNajniższa cena

Arsenał na wrzesień ogrodzie

Oczywiście do prac ogrodowych potrzebujesz także całego arsenału narzędzi ręcznych. Mowa tu o szpadlach, łopatach, grabiach i motykach. Do sadzenia cebulek przydadzą się także mniejsze narzędzia. Pikownik na pewno będzie pomocny, podobnie jak miniaturowe łopatki.


Jeśli chcesz wysiać nowy trawnik, skorzystaj z siewnika. Choć wydawać by się mogło, że sianie trawy jest prostym zadaniem, robienie tego ręcznie nie jest tak równomierna ani efektowne. Najprostszy siewnik kupisz za zaledwie kilkadziesiąt złotych.


Jeśli szukasz dobrych narzędzi ogrodowych, koniecznie odwiedź nasz sklep internetowy. Jakościowego sprzętu w dobrej cenie tutaj nie brakuje a nasi eksperci zawsze służą radą.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756