Poradniki Eksperta

Maj w ogrodzie – jakie prace wykonujemy?


Trzeba przyznać, że kwietniowa aura dała nam się we znaki. Zwłaszcza na początku miesiąca pogoda była wyjątkowo niesprzyjająca. Jednak liczne opady nawodniły ziemię. Na szczęście maj w ogrodzie powinien być znacznie cieplejszy. W dalszym ciągu powinniśmy jednak brać pod uwagę ryzyko wystąpienia przymrozków, zwłaszcza w okolicy „zimnych ogrodników”. Warto więc śledzić prognozę pogody oraz ewentualnie skorzystać z dodatkowych zabezpieczeń przed mrozem.Maj w ogrodzie


Koszenie trawy w maju


W tym okresie Twój trawnik będzie już na etapie intensywnego wzrostu. Dlatego niezbędna jest odpowiednia regularność w jego koszeniu. Oznacza to że maj w ogrodzie będzie bardzo pracowity. Zalecamy, abyś kosił trawnik przynajmniej raz na 10 dni, a najlepiej regularnie, co tydzień. Pamiętaj, aby zawsze ścinać około jednej trzeciej wysokości źdźbła trawy. Jeśli z jakichś powodów pierwsze koszenie jest jeszcze przed Tobą, to wykonaj je dopiero, gdy trawa osiągnie wysokość 6-8 cm. Przed pierwszym koszeniem w roku, powinieneś usunąć z trawnika resztki liści czy małych gałązek oraz większych kamieni, dlatego przydatne będą grabie.


Kosiarki elektryczne w naszej ofercie:Na mniejszych trawnikach świetnie sprawdzi się kosiarka elektryczna zasilana sieciowo. Oczywiście, jeśli przeszkadza Ci obecność kabla, możesz zdecydować się na model bezprzewodowy. Najwydajniejsze kosiarki akumulatorowe sprawdzą się na trawnikach o powierzchni nawet 1000 m. kw. Urządzenia są przy tym ekologiczne oraz pracują relatywnie cicho. Zaletą jest również uniwersalna bateria, którą możesz wykorzystać do zasilania innych maszyn. Jeśli jednak obszar, na którym kosisz jest naprawdę duży i niezależność od energii elektrycznej jest kluczowa, to powinieneś wybrać kosiarkę spalinową.  W przypadku regularnego koszenia warto pomyśleć o modelu z funkcją mulczowania. Mieli ona pokos, który będzie stanowił odżywczy nawóz dla trawnika.


Kosiarki spalinowe w naszej ofercie:W praktyce prace ogrodowe w maju nie muszą uwzględniać koszenia. Wszystko dzięki robotom koszącym. To coraz popularniejszy produkt w naszych ogrodach. Robot regularnie kosi trawę na obszarze, który jest ograniczony specjalnym przewodem. Dzięki temu murawa zawsze będzie miała idealną długość. Czas, miejsce pracy urządzenia oraz tryby można programować przy pomocy wbudowanego panelu lub aplikacji na telefon. Jako, że maj w ogrodzie to bardzo intensywny okres, warto pomyśleć o robocie, który odciąży nas chociaż od jednego obowiązku.


Roboty koszące w naszej ofercie:Pielęgnacja trawnika


Oczywiście o długość trawnika musisz zadbać także w miejscach trudno dostępnych. Są o np. narożniki, krawędzie przy ogrodzeniach, okolice klombów czy kwietników. Do drobnych prac nada się podkaszarka elektryczna. Jeśli zależy Ci na swobodzie pracy polecamy podkaszarki akumulatorowe . Dobrym wyborem będzie również kosa spalinowa, która sprawdzi się w intensywnym użytkowaniu. Możesz ją wykorzystać na dużych obszarach z gęstą roślinnością.


Podkaszarki w naszej ofercie:Koszenie nie jest jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki należy wykonać. Warto pomyśleć o wertykulacji, którą wykonujemy po pierwszym koszeniu w danym roku. Ułatwia ona wchłanianie składników odżywczych. Dzięki temu trawa będzie lepiej rosnąć. Rozwój trawnika warto wspomóc dodatkowymi nawozami pobudzającymi wzrost. 


Maj w ogrodzie jest również dobrym okresem na założenie nowego trawnika. Do wysiewania trawy oraz równomiernego nawożenia przydatny będzie siewnik. Niezależnie od tego, czy korzystasz z kosiarki czy robota, pamiętaj, żeby zawsze przed początkiem sezonu zrobić drobny przegląd i m.in. naostrzyć lub wymienić elementy tnące.


Wertykulatory w naszej ofercie:Rośliny ozdobne


Jak już wspomnieliśmy, maj w ogrodzie jest okresem bardzo pracowitym, dotyczy to także roślin ozdobnych. Przede wszystkim jest to dobry czas na nowe nasadzenia drzew oraz krzewów, które były do tej pory uprawiane w skrzyniach. Dlatego w Twojej ogrodowej szopce nie powinno zabraknąć solidnego szpadla. Przed zasadzeniem rośliny warto podlać, podobnie jak po umieszczeniu w glebie. Pamiętaj, aby rozsądnie planować umiejscowienie roślin. Nie powinny być sadzone zbyt gęsto oraz zwróć uwagę na ekspozycję na promienie słoneczne. Drzewa i krzewy warto wyściółkować korą sosnową dla ich ochrony.


Nożyce do żywopłotów w naszej ofercie:Maj jest również dobrym okresem na przycięcie żywopłotów. Dzięki temu zagęszczą się one w kolejnych miesiącach. W tym celu najlepiej sprawdzą się nożyce do żywopłotów. W zależności od potrzeb, możesz wybierać spośród model sieciowych, akumulatorowych lub spalinowych przeznaczonych do pracy na największych obszarach. Warto także wykonać prześwietlanie krzewów. To zajęcie wymagające uwagi i precyzji, dlatego najlepiej sprawdzi się dobrej jakości sekator. W przypadku grubszych gałęzi najlepiej sprawdzi się zaś kompaktowa piła akumulatorowa.


W maju możesz wysiać do gruntu kwitnące rośliny jednoroczne. Po 15 maja, czyli „zimnych ogrodnikach” i „zimnej Zośce”, w niepamięć odejdzie ryzyko wiosennych przymrozków. Jest to też czas, kiedy możesz zasadzić w gruncie rośliny niezimujące. Z kolei w donicach balkonowych i tarasowych możesz rozsadzić kwiaty sezonowe jak aksamitki, pelargonie, begonie i inne. Do prac w ziemi warto zaopatrzyć się w dobrej jakości rękawice do prac ogrodniczych


Piły w naszej ofercie:Warzywnik i owoce


Pamiętaj o tym, że maj w ogrodzie, zwłaszcza w pierwszej połowie, może obfitować w przymrozki. Dlatego zabezpieczaj wrażliwe warzywa i kwitnące drzewa owocowe. W tym okresie możesz wysiać do gruntu takie rośliny jak np. rzodkiewka, koper, pietruszka czy marchew oraz buraki. Po „zimnych ogrodnikach”, czyli w drugiej połowie miesiąca możesz wysiać fasolę, groch oraz kabaczki, cukinię i dynię. Jeśli przygotowałeś wcześniej rozsady pomidorów czy ogórków, to również w tym czasie wysadź je do gruntu. Nie zapominaj również odchwaszczaniu grządek. W przypadku drzew owocowych kontroluj ich stan i na bieżąco reaguj na pojawiające się oznaki chorób lub szkodników. Krzewy warto również nawozić kompostem.


Kompostowniki w naszej ofercie:Prace ogrodowe w maju


Jak widać maj w ogrodzie jest bardzo pracowitym okresem. Pamiętaj jednak o tym, aby nie zapominać o podstawowych kwestiach. Warto regularnie nawozić rośliny oraz oczywiście je podlewać. Niestety coraz częściej występują okresowe susze, więc nawadnianie jest niezbędne. Warto przy tym gromadzić wodę, np. deszczówkę w domowych zbiornikach retencyjnych. Następnie przy pomocy niewielkiej pompy elektrycznej z łatwością podlejesz wszystkie swoje rośliny. Wybierając sprzęt zwróć uwagę na to, aby pompa była przeznaczona do pracy z brudną wodą.


Do przechowywania wszystkich drobnych narzędzi, nawozów czy nasion warto kupić skrzynię ogrodową. Jest wykonana z odpornego tworzywa sztucznego i ma całkiem dużą pojemność. Niektóre modele wyposażone są również w miękkie obicie i mogą być użytkowane jako siedzisko.


Pompy w naszej ofercie:


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756