Zdaniem eksperta
Pracowity, ale i piękny – taki jest maj w ogrodzie. To czas, gdy możemy już praktycznie zapomnieć o przymrozkach, a rośliny są w pełni rozkwitu. Pamiętając jeszcze zimne, kwietniowe dni, chętnie spędzamy ten okres na świeżym powietrzu i chłoniemy witaminę D z promieni słonecznych. Z kolejnej edycji naszego kalendarza ogrodniczego, dowiesz się jakie prace należy wykonać w tym czasie, a jest ich całe mnóstwo, ponieważ rośliny rozwijają się niezwykle intensywnie.
W artykule znajdziesz:
3. Majowe plony
Rośliny ozdobne w maju
Pomimo, że maj w ogrodzie to ciepły miesiąc, to w tym czasie wciąż mogą zdarzać się przymrozki, zwłaszcza w okresie przed „zimnymi ogrodnikami” i „zimną Zośką”, czyli 15 maja. Po tym czasie, możesz zazwyczaj bezpiecznie zasadzić bulwy i cebulki roślin niezimujących w gruncie, np. dalii, mieczyków, czy pacioreczników. Możesz również wysiać takie rośliny jak maciejka i nasturcje. Oprócz tego, możesz posadzić drzewa i krzewy ozdobne, uprawiane wcześniej w donicach. Pamiętaj, aby rośliny podlewać zarówno przed, jak i po posadzeniu. Najlepiej w tym czasie wysadzić rośliny iglaste, czy rododendrony. Pamiętaj o tym, żeby właściwie wybierać miejsca nasadzeń. Weź pod uwagę ekspozycję na światło słoneczne oraz obecność w okolicy innych roślin, z którymi te nowe będą konkurować o składniki odżywcze.
Oczywiście nie brakuje także prac porządkowych do wykonania. Maj w ogrodzie jest idealny, aby zadbać o żywopłoty. Należy je mocno przyciąć, aby zagęściły się. Pomogą nam w tym nożyce do żywopłotu. Przytnij także gałęzie wcześnie kwitnących krzewów, które już przekwitły, np. forsycji, a także zetnij przekwitłe kwiaty roślin cebulowych. Oprócz tego, regularnie usuwaj wszelkie chwasty gromadzące się w otoczeniu Twoich roślin. Krzewy oraz drzewa możesz dla ochrony wyściółkować korą sosnową, która zapobiegnie rozwojowi chwastów oraz ograniczy parowanie wody. W przypadku wykonywania cięć, należy korzystać tylko z ostrych i czystych sekatorów, aby nie narazić roślin na nadmierne uszkodzenia. W przypadku przedłużającego się braku opadów, wszystkie rośliny ozdobne powinno się regularnie podlewać, aby zapewnić im właściwy rozwój.
Rośliny użytkowe w maju
Z początkiem maja bacznie obserwuj prognozę pogody i wrażliwe na mróz rośliny zabezpieczaj na noc włókniną. Po wspominanych już „zimnych ogrodnikach”, możesz przejść do wysadzania wrażliwych na mrozy warzyw, jak np. papryka, pomidor, czy ogórek. Z kolei w drugiej połowie miesiąca, możesz wysiać np. kukurydzę, słoneczniki, cukinię oraz dynie. Grządki z warzywami należy pielić, aby usunąć pojawiające się chwasty. Drzewa i krzewy owocowe powinieneś na bieżąco kontrolować pod względem obecności chorób oraz pojawienia się szkodników. W razie potrzeby, należy zastosować odpowiednie środki ochronne lub usunąć zainfekowane gałęzie. Krzewy owocowe możesz także nawozić kompostem. Z drzewek owocowych usuń zeschnięte pąki, które nie będą owocować. Obfite podlewanie w przypadku suszy jest niezbędne, aby drzewka owocowe bogato obrodziły w sezonie. W tym celu warto wokół pnia wykonać tzw. misę, czyli wgłębienie do którego wlewamy wodę. Dzięki niej mamy pewność, że całość wody trafi bezpośrednio do strefy korzeniowej drzewka.
Majowe plony
Zbiór plonów to niezwykle przyjemny czas. Dlatego też tak lubimy maj w ogrodzie. Choć okres ten jest pracowity, to pojawiające się pierwsze owoce naszej pracy z nawiązką rekompensują wysiłek. W maju możesz zebrać takie warzywa jak np. sałata, koper, rzodkiewka, szczypiorek, czy nawet coraz popularniejsze szparagi. Aby cieszyć się kolejnymi zbiorami, powinieneś regularnie wysiewać warzywa takie jak rzodkiewka, sałata, marchew, czy buraki.
Dbamy o trawnik w maju
Jako, że wiosna jest już w pełni, to za sobą masz pierwsze koszenia trawnika. Maj w ogrodzie to czas kiedy powinieneś regularnie dbać o murawę i najlepiej, abyś przycinał ją przynajmniej raz w tygodniu. Długość trawnika zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia. Jeśli ma mieć on charakter użytkowy, to zalecana przez nas długość, na jaką ustawiamy kosiarkę, wynosi od 4 do 6 cm. Będzie on odporniejszy na „zużycie”. Krótkie trawniki o długości od 2 do 3 cm sprawdzają się w przypadku, gdy mają charakter przede wszystkim ozdobny i nie są intensywnie eksploatowane przez zwierzęta, czy dzieci. Trawę powinieneś przycinać maksymalnie o jedną trzecią długości źdźbła. Warto zdecydować się na kosiarkę wyposażoną w funkcję mulczowania, ponieważ rozdrabnia ona pokos. Dzięki temu, może on pełnić funkcje odżywczego nawozu dla murawy oraz zatrzymuje wodę w glebie. Jeśli kosiarka nie ma tej opcji, pokos należy zebrać i można go dołożyć do kompostu.
Oprócz tego, możesz dodatkowo nawozić trawę specjalnymi preparatami pobudzającymi jej wzrost. Po każdorazowym nawożeniu, należy ją obficie podlać. Pamiętaj o tym także gdy występują dłuższe okresy bez opadów. W celu gromadzenia wody, najlepiej wyposażyć się w zbiornik na deszczówkę. Oprócz tego, regularnie usuwaj chwasty, w czym świetnie pomogą wyrywacze, które usuną je w całości, wraz z systemem korzeniowym. Maj w ogrodzie to także dobry czas, aby założyć nowy trawnik, jeśli stan obecnej murawy nie pozwoli Ci osiągnąć zadowalającego efektu. Aby równomiernie wysiać trawę, skorzystaj z siewnika. Przyda się on również do rozprowadzania nawozów.
Oczko wodne w maju
Jeśli nie miałeś na to czasu w kwietniu lub marcu, to właśnie maj w ogrodzie będzie odpowiednim momentem, aby oczyścić oczko wodne z liści oraz wszelkich innych odpadków. Zamontuj pompę wodną, a wcześniej oczywiście skontroluj stan filtrów i jej czystość, aby pracowała efektywnie. W przypadku gdy w oczku wodnym żyją ryby, to pamiętaj o ich regularnym karmieniu. Jednak nie należy wsypywać nadmiaru pokarmu. Jego ilość powinna być taka, aby nie opadał na dno zbiornika.
W przypadku roślin, które zbyt mocno się rozwinęły, powinieneś je podzielić. Możesz także przygotować miejsce na nowe gatunki, które preferują cieplejsze temperatury. Idealnym terminem na ich umieszczenie, będzie okres po 15 maja. W oczku wodnym mogą oczywiście pojawić się glony, które powinieneś wyławiać. Przyczyną ich powstawania jest zbyt wysoki odczyn pH wody. Jego wartość powinna wynosić od 6,5 do 7,5. Aby uniknąć ich rozwoju, warto ograniczyć dostęp światła słonecznego, np. sadząc w pobliżu rośliny, które je przysłonią, systematycznie czyść oczko oraz umieść w nim rośliny, które oczyszczają wodę. Ewentualnie dostępne są specjalne preparaty, które ograniczają rozwój glonów. Zwróć jednak uwagę, aby były bezpieczne dla ryb.
Zobacz także: Czerwiec w ogrodzie – jakie prace wykonujemy?
Rośliny balkonowe w maju
Oczywiście nie każdy z nas spędzi maj w ogrodzie. Niektórzy dysponują tarasami czy balkonami, które można pięknie urządzić, a rośliny dodadzą im dodatkowego uroku. Po okresie przymrozków, jest najwyższy czas, aby wystawić na balkon bardziej ciepłolubne rośliny. W ramach przyzwyczajania ich do temperatury, możesz wcześniej wystawiać je na balkon jedynie na dzień, a na noc chować do domu. Do skrzyń i donic balkonowych możesz wysadzić takie kwiaty jak pelargonie, petunie, fuksje, czy begonie. Pamiętaj jednak, by rośliny dobierać pod kątem panujących warunków, czyli nasłonecznienia i osłonięcia od wiatru.
Zobacz także:
Kalendarz ogrodniczy – prace w ogrodzie na każdy miesiąc
Styczeń w ogrodzie – jakie prace wykonujemy? Kalendarz ogrodniczy
Luty w ogrodzie – jakie prace wykonujemy? Kalendarz ogrodniczy
Marzec w ogrodzie – jakie prace w ogrodzie? Kalendarz ogrodniczy
Kwiecień w ogrodzie – jakie prace w ogrodzie? Kalendarz ogrodniczy
Czerwiec w ogrodzie – jakie prace wykonujemy? Kalendarz ogrodniczy
Lipiec w ogrodzie – jakie prace wykonujemy? Kalendarz ogrodniczy
Sierpień w ogrodzie – jakie prace wykonujemy? Kalendarz ogrodniczy
Wrzesień w ogrodzie – jakie prace wykonujemy? Kalendarz ogrodniczy
Październik w ogrodzie – jakie prace wykonujemy? Kalendarz ogrodniczy
Listopad w ogrodzie – jakie prace wykonujemy? Kalendarz ogrodniczy
Grudzień w ogrodzie – jakie prace wykonujemy? Kalendarz ogrodniczy
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
29.11
08:00 - 22:00
02.12
08:00 - 22:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756