Poradniki Eksperta

Czerwiec w ogrodzie – jakie prace wykonujemy?


Słoneczny czerwiec w ogrodzie to okres pełen pracy, jednak w miłej atmosferze. Przymrozki odeszły w niepamięć i powoli da się już odczuć nadchodzące lato. W dalszym ciągu powinieneś jednak śledzić prognozę pogody. Niestety w czerwcu susze nie są rzadkością, dlatego ważne jest regularne podlewanie roślin. Oprócz tego musisz pamiętać o nawożeniu, ochronie przed szkodnikami czy odchwaszczaniu grządek. Jakich prac jeszcze wymaga ogród w czerwcu dowiesz się z naszego poradnika. Pamiętaj o tym, że aby prace w Twoim ogrodzie wymagały mniej wysiłku, niezbędne są dobrej jakości narzędzia.


Czerwiec w ogrodzie


Pielęgnacja roślin


Choć główne przycinanie roślin wykonujemy wiosną, to również w czerwcu przyda Ci się sekator. W tym czasie przycinamy krzewy i byliny kwitnące wiosną, które już przekwitły. Są to np. krzewuszka czy jaśminowiec. Jeśli masz żywopłoty z krzewów liściastych, jak bukszpan czy grab, możesz wykonać cięcia formujące. Uzyskanie efektownego wyglądu ułatwią Ci nożyce do żywopłotu. Dzięki temu Twój ogród w czerwcu będzie się pięknie prezentował. W przypadku grubszych gałęzi czy usuwania roślin możesz skorzystać z niewielkiej piły łańcuchowej.


Piły w naszej ofercie:Oprócz tego możesz rozsadzić byliny, krzewy i drzewa uprawiane w pojemnikach. W tym celu przydadzą Ci się łopata i szpadel. Pamiętaj, by roślin nie wysadzać zbyt blisko siebie, ponieważ będą musiały rywalizować o składniki odżywcze zgromadzone w glebie oraz dostęp do wody, a to zaburzy ich prawidłowy wzrost. Oczywiście w okresie letnim powinieneś regularnie kontrolować stan roślin. Zwracaj uwagę czy nie pojawiają się na nich oznaki chorób lub działania szkodników. Niezbędne jest również nawadnianie oraz regularne podlewanie. Oprócz tego usuwaj chwasty zanim zaczną się bardziej rozprzestrzeniać, gdyż nie tylko szpecą ogród, ale również zabierają cenne składniki odżywcze znajdującym się obok roślinom.


Podkaszarki w naszej ofercie:Czerwcowe zbiory owoców


Nie tylko słoneczna pogoda sprawia, że wiele osób cieszy czerwiec w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika przewiduje bowiem w tym okresie zbiory. Jakie owoce czekają dojrzałe na krzaczkach i krzewach? Oczywiście czerwiec to czas na zbiór pachnących, czerwonych i słodkich truskawek. Oprócz nich możemy raczyć się już nie mniej smacznymi, poziomkami czy jagodami kamczackimi. Warto wybrać się również do sadu, ponieważ w czerwcu możemy zebrać dojrzałe owoce wczesnych odmian czereśni, malin czy porzeczek. Jest to więc okres, w którym możemy się przekonać, że nasza wcześniejsza ciężka praca przyniosła owoce – w dosłownym tego słowa znaczeniu. Niedojrzałe owoce, np. późniejsze odmiany czereśni czy borówki amerykańskie warto zabezpieczyć przed ptakami. W tym celu sprawdzi się np. siatka ażurowa.


Warzywnik w czerwcu


Na czym mija czerwiec w ogrodzie warzywnym? Przede wszystkim warto uzupełnić grządki po już zebranych plonach. Możesz wysadzić przygotowane wcześniej ostatnie rozsady warzyw. Pomidory warto podwiązać do palików, aby nie złamały się pod ciężarem dużych owoców. Czerwiec jest również czasem na wysadzenie późnych odmian marchwi czy buraków. W tym czasie umieść w glebie rozsady takich warzyw jak np. brokuły, kapusta, kalafior czy sałata rzymska. To również dobry okres dla wysadzenia papryki czy melonów. Do gruntu możesz wysiać także dynie, ogórki czy patisony oraz kalarepę. Jeśli część warzyw uprawiasz w tunelach foliowych lub w szklarni pamiętaj o tym, aby za dnia je wietrzyć, ponieważ może to doprowadzić do zaparzenia roślin. Oczywiście podobnie jak w przypadku innych roślin, niezbędne jest regularne podlewanie oraz nawożenie. Polecamy stosowanie przede wszystkim środków ekologicznych, które mają jak najmniejszy wpływ na środowisko.


Kosiarki spalinowe w naszej ofercie:Trawnik w czerwcu


Regularne przycinanie trawnika to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który wykonujemy. Warto przeprowadzać je przynajmniej raz w tygodniu, aby murawa zachwycała pięknym wyglądem i równymi źdźbłami. W zależności od powierzchni polecamy pracę z kosiarkami elektrycznymi – na małych trawnikach, akumulatorowymi na średnich lub kosiarkami spalinowymi na największych obszarach. Oczywiście jeśli nie jesteś fanem spędzania czasu na koszeniu trawy, możesz skorzystać z robota koszącego. Będzie on regularnie dbał o stan trawy, a jej drobne ścinki będą stanowić naturalny nawóz. W przypadku tradycyjnych kosiarek warto zdecydować się na model z funkcją mulczowania, ponieważ mielony pokos również jest bardzo dobrym nawozem.


Kosiarki elektryczne w naszej ofercie:W czerwcu ważne jest regularne podlewanie trawnika, zwłaszcza w upalnie dni. Najlepiej w tym celu sprawdzą się systemy automatyczne, ponieważ działają regularnie. Trawnik należy podlewać o właściwej porze, najlepiej wcześnie rano, zanim temperatury będą wysokie, ponieważ podlewanie np. w południe grozi poparzeniem źdźbeł. Jeśli nie ma innej możliwości, trawnik można również podlewać wieczorem, jednak podłoże, które pozostaje zbyt długo wilgotne, sprzyja rozwojowi grzybów. Nawadniać murawę powinieneś, w zależności od pogody, co 2-3 dni. W przypadku podlewania ręcznego pamiętaj o tym, aby robić to równomiernie na całej powierzchni, dlatego warto wybrać dobry zraszacz stacjonarny lub ręczny. Szczególnie polecamy te pierwsze, ponieważ oszczędzą nam wiele pracy. Oczywiście zachęcamy do użytkowania alternatywnych źródeł wody, np. gromadzonej deszczówki, w tym celu wystarczy prosta pompa ogrodowa .


Zraszacze w naszej ofercie: Nawożenie trawnika w czerwcu


Wiesz już, że czerwiec w ogrodzie to czas nawożenia. Dotyczy to także trawnika, który potrzebuje składników odżywczych. Nawożenie powinno być wykonywane po koszeniu trawy. Przed rozpoczęciem prac warto wygrabić trawę, co ułatwi wchłanianie się nawozu. Sprawdź wcześniej prognozę pogody i wybierz na nawożenie pochmurny dzień. Nadmiar promieni słonecznych może grozić popaleniem trawy. Źdźbła trawy powinny być suche, a gleba lekko wilgotna. Takie warunki zapewnią optymalne wchłanianie się nawozu. Oczywiście podobnie jak przy podlewaniu, ważne jest jego równomierne rozrzucenie. Dlatego do rozprowadzenia nawozu warto wykorzystać siewnik. Do nawożenia możesz zastosować nawozy mineralne lub organiczne. W czerwcu zalecane jest korzystanie z nawozów azotowych.


Przechowywanie narzędzi ogrodowych


Jak już wspomnieliśmy, czerwiec w ogrodzie to wyjątkowo przyjemny okres. Jednak do komfortowej pracy niezbędne są odpowiednie narzędzia. Warto mieć wybrane miejsce na ich przechowywanie. W przypadku drobnych przedmiotów wystarczająca będzie skrzynia ogrodowa, która bez trudu je pomieści. To dobry wybór także na balkon czy taras. Problem pojawia się, gdy w garażu zaczyna brakować miejsca na większy sprzęt jak kosiarka, szpadel czy opryskiwacz. Dlatego warto zakupić domek narzędziowy. Jest wykonany z tworzywa sztucznego i zabezpieczy Twoje narzędzia przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Montaż nie zajmuje dużo czasu, a atrakcyjny design sprawia, że będzie prawdziwą ozdobą ogrodu.


Domki narzędziowe w naszej ofercie:


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756