Zdaniem eksperta

Czerwiec w ogrodzie – jakie prace wykonujemy? Kalendarz ogrodniczy

Data dodania: 19-05-2023

Zbliżające się lato sprawia, że czerwiec w ogrodzie to bardzo przyjemny czas. Pracy jest dużo, lecz dobra pogoda i długie dni sprzyjają jej. W kolejnej części naszego kalendarza ogrodnika przyjrzymy się jakie prace ogrodowe w tym czasie należą do naszych obowiązków.

Jak dbać o trawnik w czerwcu?

Susza to główne zagrożenie dla trawnika w tym okresie. Jeśli zależy nam na silnej, równej i zdrowej murawie to trzeba koniecznie pamiętać o regularnym podlewaniu, zwłaszcza, że dni potrafią być bardzo upalne. Trawnik powinien być podlewany o odpowiedniej porze, najlepiej rano zanim temperatury wzrosną. To zdecydowanie najlepsza praktyka, ewentualnie możesz podlewać go wieczorem, jednak zbyt duża ilość wilgoci gromadząca się w nocy może doprowadzić do rozwoju chorób. Trawy nigdy nie podlewaj w pełnym słońcu, ponieważ grozi to jej poparzeniem. Częstotliwość nawadniania zależy od pogody, zazwyczaj to od 2 do 3 dni.


Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest oczywiście regularne koszenie. Aby zachować jakość murawy zalecamy przycinanie jej przynajmniej raz w tygodniu, a maksymalnie co dziesięć dni. Oczywiście ściętą trawę należy zbierać z trawnika. Aby oszczędzić sobie dodatkowej pracy warto zdecydować się na kosiarkę spalinową lub kosiarki elektryczną z koszem. 


Wyjątek stanowi sytuacja, gdy urządzenie jest wyposażone w funkcję mulczowania. Tego typu kosiarki mielą pokos na drobne ścinki, które następnie rozkładają się i stanowią odżywczy nawóz dla trawnika. Nawożenie to zresztą kolejny zabieg, o którym warto pamiętać. Trawę powinniśmy nawozić w pochmurny dzień. Najlepiej użyć do tego siewnika, który ułatwi równomierne rozprowadzenie nawozu. Aby przyspieszyć jego wchłanianie w glebę, możesz wcześniej wygrabić trawnik.

Piły łańcuchowe w naszej ofercie:

Czerwiec w ogrodzie warzywnym i sadzie

Słoneczne i ciepłe dni sprzyjają pracom w warzywniku oraz sadzie. Dlatego czerwiec w ogrodzie warto poświęcić na uprawę naszych roślin. Powinieneś regularnie przeglądać grządki oraz usuwać wszelkie chwasty, a także w przypadku suszy podlewać warzywa i ewentualnie je nawozić. W czerwcu możesz zająć się zbiorem wczesnych odmian warzyw jak na przykład buraki, cebula ze szczypiorem, rzodkiewka, kapusty, kalafior czy szpinak. W tym okresie wysiej takie rośliny koper włoski, sałata łodygowa, rzeżucha czy pietruszka. W czerwcu przywiązujemy także pomidory do palików, aby mogły one wraz ze wzrostem piąć się w górę. Oprócz tego do gruntu wysiewamy takie warzywa jak ogórki, cukinie i kabaczki, cykoria czy kukurydza. Do gleby można także wysadzać rozsady papryki, arbuzów czy melona. Przez cały czerwiec wysiewamy fasolę szparagową czy buraka ćwikłowego. Z doniczek możesz sadzić zioła takie mięta, bazylia, tymianek czy majeranek.


Choć pod względem pogodowym przez cały rok daleko nam do gorącego południa to mimo wszystko w mieszkaniu, w doniczce możemy uprawiać bardziej egzotyczne gatunki jak na przykład cytrusy czy oliwki. W czerwcu rośliny te po zahartowaniu możesz wystawić na taras lub balkon, aby tam dojrzewały w pełnym słońcu i cieszyły oko.


Czerwiec w ogrodzie jest lubianym miesiącem także ze względu na to, że to czas plonów. Czekają więc na Ciebie zbiory pysznych warzyw oraz owoców. Oczywiście w tym czasie na naszych stołach królują truskawki. Oprócz tego możesz zbierać również poziomki i czereśnie, a także wczesne odmiany malin, agrestu czy porzeczek. Dojrzewające owoce są bardzo łakomym kąskiem dla ptaków. Jeśli masz problem z ginącymi plonami to warto pomyśleć o zabezpieczeniu ich na przykład za pomocą ażurowej siatki. Do pracy przy drzewach z kolei przyda się dobra piła spalinowa lub piła elektryczna.

Kosiarki spalinowe w naszej ofercie:

Rośliny ozdobne w czerwcu

Naturalnie czerwiec w ogrodzie to także czas, żeby zadbać o rośliny ozdobne. W tym czasie wykonujemy cięcia roślin, które już przekwitły jak na przykład krzewuszka czy jaśminowiec. To również dobry moment, aby zadbać o żywopłot. Warto wykonać cięcia formujące krzewów liściastych takich jak bukszpan czy grab. Jeśli rośliny sezonowe już przekwitły to możesz je wymienić na nowe, aby ogród dalej cieszył swoim wyglądem. W tym czasie wysiewamy na przykład stokrotki i bratki. Głównym zagrożeniem dla roślin ozdobnych w czerwcu jest oczywiście susza. Dlatego musisz pamiętać o regularnym nawadnianiu. W tym przypadku najlepszą porą jest wieczór. Możemy do tego wykorzystać systemy automatycznego nawadniania. Nie musisz podlewać roślin codziennie, lepiej robić to raz na kilka dni, ale bardziej obficie. Oprócz tego pamiętaj, aby obserwować rośliny i wszelkie oznaki występujących chorób, na przykład mączniaka lub szkodników jak mączlik czy mszyce. Jeśli zajdzie taka potrzeba skorzystaj z odpowiednich oprysków lub domowych preparatów do ich zwalczania.

Dbamy o oczko wodne

Jeśli w swoim ogrodzie masz oczko wodne to musisz pamiętać o kilku czynnościach. Przede wszystkim należy usuwać z wody glony. Warto robić to regularnie, aby nie rozrosły się nadmiernie. Przy czyszczeniu oczka najłatwiej użyć pompy wody, dzięki temu będziemy mieli łatwy dostęp do całości. W innym przypadku niezbędne będzie skorzystanie z preparatów mikrobiologicznych, które są przeznaczone do oczyszczania zbiorników wodnych. Zmniejszają one ilość osadów dennych, poprawiają przejrzystość wody oraz usuwają zakwity glonów. Oprócz tego kontroluj stan wody w oczku, zwłaszcza jeśli żyją w nim ryby. Woda powinna być napowietrzana oraz uzupełniania, ponieważ na pewno jej część odparowała. Jako rezerwę wodną warto wykorzystać gromadzoną w specjalnych zbiornikach deszczówkę. To nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne rozwiązanie. Oprócz tego zbiornik na deszczówkę możesz wykorzystać do podlewania roślin i trawnika.

Podkaszarki elektryczne w naszej ofercie:

Wypoczynek w ogrodzie

Oczywiście czerwiec w ogrodzie należy spędzać nie tylko na pracy, ale i wypoczynku. Dlatego w Media Expert znajdziesz pełną gamę produktów, które Ci to ułatwią. Balkon lub taras nie mogą obyć się bez odpowiednich mebli. Dzięki całym zestawom, składającym się z sof ogrodowych, krzeseł ogrodowych lub foteli ogrodowych oraz stolików ogrodowych bez trudu urządzisz swoją ulubioną przestrzeń. W zależności od wybranego typu, meble mogą być wykonane na przykład z popularnego i odpornego technorattanu, drewna, metalu lub połączenia tych tworzyw. Oczywiście jeśli miejsce jest bardzo nasłonecznione to przed upałami ochronią Cię na przykład parasol ogrodowy lub pergola. Warto dodać, że wiele mebli takich jak stoliki czy siedziska, ma praktyczną funkcję, ponieważ mogą służyć również za skrzynie ogrodowe do przechowywania narzędzi ogrodowych.


Jeśli wieczory na tarasie uprzykrzają Ci natrętne komary lub meszki to warto również pomyśleć o zakupie specjalnej lampy owadobójczej. W ofercie sklepu Media Expert znajdziesz wiele różnych modeli i któryś z nich z pewnością przypadnie Ci do gustu.


Warto także pomyśleć o tym, aby urozmaicić swój ogród. Sprawdza się w tym drobne elementy architektury ogrodowej. Domki narzędziowe nadają się do przechowywania różnych materiałów oraz maszyn ogrodowych, zwłaszcza poza sezonem. Z kolei dzięki palisadom, płotkom czy obrzeżom w estetyczny sposób rozdzielisz na przykład kwietniki od trawników oraz inne strefy. Warto pomyśleć również o lampach ogrodowych, które mogą wieczorem podświetlać wybrane strefy Twojego ogrodu, jak na przykład kaskady w okolicach oczka wodnego, które o tej porze będą wyjątkowo pięknie się prezentować. Dzięki opcji zasilania solarnego nie musisz martwić się koniecznością doprowadzenia energii elektrycznej.

Roboty koszące w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756