Poradniki Eksperta

Sierpień w ogrodzie – jakie prace wykonujemy?

Latem czeka Cię naprawdę sporo pracy w ogrodzie. Większość z tych obowiązków, zrealizujesz jednak z uśmiechem na twarzy. Nie ma nic lepszego od aktywności na świeżym powietrzu. Jak wygląda sierpień w ogrodzie, jeśli chodzi o czekające na Ciebie zadania? Sprawdź!


Sierpień w ogrodzie


Sierpień w ogrodzie – charakterystyka miesiącaSierpień w ogrodzie to ulubiony miesiąc wielu amatorskich ogrodników. Lipcowe upały ustają, a wieczory bywają odrobinę chłodniejsze. Dzięki temu łatwiej o relaks po ciężkim dniu pracy. Warto wykorzystać sierpień maksymalnie, aby potem nie zatęsknić zbyt szybko za latem. Prace w ogrodzie w sierpniu nie polegają głównie na pielęgnacji roślin, a także wykonywaniu prewencyjnych cięć mających na celu zapewnienie rozrostu drzewom lub krzewom. To także okres, który można wykorzystać na przygotowania do jesieni. Nie zapominaj jednak, że dla wielu roślin zaczyna się dopiero czas rozkwitania! Mowa chociażby o wrzosach, które potrafią pięknie ozdobić niejeden ogród.


Roboty koszące w naszej ofercie:Sierpniowe prace przy roślinach użytkowych


Jeśli Twój ogród lub działka to nie tylko miejsce relaksu, ale również upraw, będziesz miał trochę spraw do przypilnowania. To jednak czysta przyjemność, jeśli ma się świadomość, że po pewnym czasie wyrosną piękne, zdrowe warzywa i owoce. Lato to na pewno czas intensywnego podlewania. Dotyczy to krzewów, ale również drzew. Staraj się robić to ranem lub wieczorem. Jeśli jest to niemożliwe, unikaj podlewania liści. Wodę dostarczaj pod pień, aby wsiąkała w glebę, która przykrywa korzeń rośliny. Poza owocami i drzewami rosną także… chwasty. Należy je wyrywać z grządek, kiedy tylko je zauważysz. Rób to dokładnie, wyciągając z gleby korzeń, aby nie „odbiły” po kilku dniach. W przypadku większych chwastów użyj haczki. Zebrane odpady możesz przeznaczyć na kompost, aby po odpowiednim czasie zyskać naturalny nawóz.


Motyki w naszej ofercie:Jeśli zauważysz obumarłe lub chore elementy roślin, usuń je. Tych jednak nie wyrzucaj do zbiornika na kompost. Musisz zutylizować je jak pozostałe odpady BIO. Dojrzałe warzywa możesz już wykopywać. W sierpniu na pewno czeka Cię zbiór marchwi, cebuli i czosnku. Zebrane warzywa możesz wykorzystać do wykonania przetworów, po które możesz sięgnąć zimą. Sierpień jest także czasem zbioru wielu ziół. Zasusz je, przechowując w zacienionym, ale przewiewnym miejscu. Może to być szopka lub poddasze. Puste grzędy po zbiorach możesz przeznaczyć na wysiew roślin poplonowych. Ich obecność zwiększa biologiczną aktywność gleby, przez co kolejne zbiory mogą być większe.


Jeśli zauważyłeś, że Twoje krzewy lub gałęzie drzew uginają się pod ciężarem owoców, powinieneś zareagować. W takim wypadku będziesz potrzebował słupka o odpowiedniej długości, który wkopiesz w ziemię. Wtedy możliwe będzie podwiązanie gałęzi, aby nie doszło do jej pęknięcia. Robi tak wielu sadowników, by minimalizować ryzyko uszkodzenia drzew, a tym samym – straty owoców, które jeszcze nie są dojrzałe. Z pomocą sekatora możesz także wyciąć tak zwane „wilki”. To długie, proste pędy, które mogą kaleczyć owoce. Cięć dokonuje się na kilka lub kilkanaście tygodni przed zbiorem.

Jeśli uprawiasz również winogrona, usuń liście, które zasłaniają dostęp do światła dojrzewającym kiściom owoców. Możesz również dokonać cięć sanitarnych, w przypadku orzecha włoskiego.


Sekatory w naszej ofercie:Co robić z roślinami ozdobnymi w sierpniu?


Sprawdźmy, co podpowiada kalendarz ogrodowy w przypadku roślin ozdobnych. Na pewno w sierpniu pamiętać należy o regularnym podlewaniu roślin oraz odchwaszczaniu gleby. Żeby uniknąć kłopotliwego hakania, warto stosować agrowłókninę. Mata o odpowiedniej gramaturze ogranicza dostęp światła, przez co hamowany jest wzrost chwastów. Dzięki temu, zaoszczędzisz sporo czasu, a rabatki będą wyglądały jeszcze piękniej! Sierpień to bez wątpienia dobry moment na usuwanie przekwitniętych już bylin kwiatów. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem żywopłotu, pierwsza połowa sierpnia to ostatni moment na dokonanie przycinki. Późniejsze cięcie może skończyć się nie najlepiej. To także dobry czas na sadzenie drzew, o ile nie jest zbyt sucho. Pamiętaj, że po nasadzeniu należy obficie podlewać nowe rośliny.


Na początku sierpnia można także dokonać cięcia krzewów lawendy. To również doskonały moment na sadzenie określonych gatunków roślin wiosennych, jakich jak krokusy, przebiśniegi i lilia biała. Cebulki zasadź w pierwszej połowie miesiąca, aby na wiosnę cieszyć się pięknymi kwiatami! Rośliny te możesz sadzić w plastikowych koszyczkach, które chronią je przed gryzoniami. Końcówka sierpnia to także dobry moment na stosowanie nawozów jesiennych. Przygotują one rośliny na mrozy, które wystąpią już w listopadzie.


Nożyce w naszej ofercie:Sierpień w ogrodzie – koszenie trawnika


Czy pielęgnacja trawnika w sierpniu wiele różni się od pozostałych miesięcy? Raczej nie. Trawę warto obficie podlewać, aby rosła piękna, zdrowa i gęsta. Staraj się to robić wieczorem lub nad ranem. Wtedy woda nie odparuje zbyt szybko i zdąży wsiąknąć w glebę. Pod koniec sierpnia możesz dokonać wertykulacji. Jeśli chodzi o koszenie, nie ustawiaj noży zbyt nisko. Wtedy trawa nie przyschnie i zachowa swój świeży, zielony kolor.


Wertykulatory w naszej ofercie:Czego potrzebujesz w ogrodzie?


W sierpniu potrzebować będziesz podstawowych narzędzi ogrodowych. Na pewno będzie to łopata i szpadel, aby wykopać otwory na sadzone drzewa lub krzewy. Bez wątpienia przyda się również sekator, którym utniesz chore lub niepotrzebne elementy roślin. Warto mieć dwa – jeden duży, a drugi mniejszy, do precyzyjnych zadań. Na pewno powinieneś mieć pod ręką haczkę i grabie, aby szybko pozbyć się chwastów.


Polecamy zbieranie kompostownika. Dostępne są specjalne skrzynie, które pozwalają na jego estetyczne składowanie. Mogą mieć różną pojemność, a co za tym idzie – wymiary. Jeśli w ferworze prac ogrodowych zapomniałeś zamontować zbiornik na deszczówkę wcześniej, możesz to zrobić także w sierpniu. Zbierzesz wodę na podlewanie roślin, które będą jeszcze kwitnąć przez co najmniej kilka tygodni. Szukasz wydajnej kosiarki? Sprawdź naszą ofertę. Posiadamy wszystkie rodzaje urządzeń – spalinowe, elektryczne oraz akumulatorowe. To samo dotyczy kos, pił i innych narzędzi, które mogą okazać się potrzebne w Twoim ogrodzie. Oczywiście możesz również liczyć na fachowe doradztwo przed zakupem!


Kosiarki w naszej ofercie:


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756