Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Co to jest karta graficzna? Rodzaje kart graficznych

 2023-07-13 

Aby łatwiej było Ci wybrać właściwy komputer, powinieneś wiedzieć, jaką rolę odgrywa karta graficzna. Co to układ zintegrowany i czym różni się od dedykowanego? O tym, oraz do czego służy karta graficzna, dowiesz się z poniższego poradnika.

Karta graficzna – co to takiego?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, co to jest karta graficzna. To podzespół odpowiedzialny za renderowanie obrazów, które wyświetlane są następnie na ekranie komputera. Poza kartami zintegrowanymi, wspiera także działanie procesora i poprawia wydajność urządzenia. Wybór grafiki powinieneś uzależnić przede wszystkim od docelowego przeznaczenia komputera. Jeśli wykorzystujesz go do grania lub pracy na specjalistycznych programach, potrzebujesz karty gwarantującej możliwie najwyższą wydajność.

Rodzaje kart graficznych

Wyróżniamy dwa rodzaje kart graficznych. Pierwszym są układy zintegrowane. Najczęściej występują w laptopach, ze względu na ich kompaktową konstrukcję. Karty zintegrowane współdzielą procesor i pamięć z innymi podzespołami. Są instalowane na płycie głównej i nie ma możliwości ich wymiany na inne modele. Nie oznacza to jednak, że są mało wydajne. Nowoczesne zintegrowane karty graficzne wyróżniają się dobrymi parametrami technicznymi. W zupełności wystarczają do mniej skomplikowanych zadań i codziennego użytku. Na komputerze z układem zintegrowanym możesz oglądać filmy, grać w mniej rozbudowane gry, pracować, a nawet komfortowo edytować grafikę w podstawowym zakresie.


Drugim rodzajem kart są podzespoły dedykowane. Stworzone zostały z myślą o graczach oraz osobach potrzebujących wysokiej wydajności podczas pracy. Karty takie są osobnymi układami wyposażonymi we własny procesor (GPU) oraz pamięć VRAM. Występują zarówno w komputerach stacjonarnych jak i laptopach. Są najlepszym rozwiązaniem dla graczy oraz osób obsługujących rozbudowane oprogramowanie służące na przykład do montażu filmów lub projektowania. Znasz już więc typy kart graficznych i pewnie wiesz też, który rodzaj układu będzie odpowiedni dla Ciebie.


Pamięć VRAM – co to takiego?

Poznałeś już występujące w komputerach rodzaje kart graficznych, więc teraz możemy przejść do omówienia szczegółowych danych technicznych.  Wybierając model do Twojego komputera powinieneś zwrócić uwagę na ilość i rodzaj pamięci VRAM. Jest ona jednym z elementów, który bezpośrednio przekłada się na wydajność podzespołu. Odpowiada za przechowywanie danych dotyczących aktualnie generowanego obrazu. Jeśli chcesz grać na wysokich ustawieniach jakości obrazu i pracujesz na dużych rozdzielczościach graficznych, potrzebujesz większej ilości pamięci VRAM. Dla standardu Full HD rekomendowaną wielkością są co najmniej 4 gigabajty. 


Osoby, które wykorzystują komputer do pracy biurowej lub podstawowych czynności (jak na przykład przeglądanie Internetu), mogą zdecydować się na kartę o mniejszej ilości pamięci. Nie tylko ilość gigabajtów jest kluczowa. Znaczenie ma także typ pamięci.


Obecnie najpowszechniejszym i najbardziej wydajnym standardem jest GDDR6. Gwarantuje wysoką przepustowość i transfer danych. Porównanie GDDR5 vs. GDDR6 potwierdza, że to najlepszy wybór. Taktowanie pamięci karty graficznej ma duże znaczenie i od niego zależy ostateczna efektywność pracy układu. Podobnie jak w przypadku pamięci RAM-u, im więcej MHz, tym szybciej podzespół upora się z zadanymi procesami. Wyjaśniliśmy już, jakiej pamięci potrzebuje karta graficzna. Co to szyna danych? To kolejne ważne zagadnienie, które musisz poznać.

Szyna danych karty graficzne – do czego służy?


Szyny danych są odpowiedzialne za transmisję danych, które przesyłane

 są pomiędzy VRAM, a GPU (procesorem graficznym). Ich wydajność 

mierzy się ilością bitów przesłanych w ciągu pojedynczego cyklu zegara. 


Wybierając kartę postaraj się kupić model z możliwie najszerszą szyną 

(największą ilością bitów). Ważniejszym kryterium mającym bezpośredni 

wpływ na wydajność jest jednak  VRAM. Wybór lepszej szyny nie powinien 

odbywać się kosztem ilości pamięci.

Chłodzenie karty graficznej – czy to ważne?

Układy graficzne pracują pod dużymi obciążeniami i narażone są na nadmierne przegrzewanie się. Brak wydajnego chłodzenia komputera i odpowiedniej wentylacji może doprowadzić do wzrostu temperatury, który spowoduje spadek wydajności karty, a w najgorszym przypadku – jej trwałe uszkodzenie. Dlatego wybierając grafikę do swojego komputera powinieneś zwrócić uwagę także na rodzaj systemu chłodzącego.


Producenci karty najczęściej wykorzystują w tym celu wentylatory, czyli chłodzenie powietrzem. Wentylatorów może być kilka, w zależności od tego, jak bardzo rozbudowana jest karta graficzna. Topowe modele posiadają nawet trzy wirniki odprowadzające nadmiar temperatury. 


Drugi rodzaj chłodzenia to tak zwany system półpasywny. W tym wypadku również wykorzystywane są wentylatory, ale zaczynają one pracować dopiero po przekroczeniu określonego pułapu temperatury. Jeśli karta nie będzie obciążona, nie będzie się nagrzewać, a wtedy wirniki nie będą pracować. To dość ciekawe rozwiązanie, bo dzięki temu komputer jest o wiele cichszy podczas prostszych zadań.


Chłodzenie pasywne to kolejna z opcji. Polega na odprowadzaniu ciepła za pośrednictwem radiatorów o specjalnej budowie. Są wykonane z termoprzewodzących materiałów, co umożliwia sprawne odbieranie ciepła, a następnie jego oddawanie na zewnątrz. 


Opcją, która szczególnie spodoba się pasjonatom komputerowym, jest chłodzenie wodne. Taki układ chłodzący działa podobnie jak chłodnica w samochodzie. Ciecz jest transportowana przewodami w celu odebrania ciepła od karty, a następnie zostaje schłodzona, by ponownie wykonać pełny cykl w układzie

Jaki producent oferuje najlepsze karty graficzne?

To kontrowersyjne pytanie, na które nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Warto jednak poznać pokrótce rodziny kart różnych producentów oraz oznaczenia, które są nadawane poszczególnym modelom. Choć w ofercie Media Expert znajdziesz układy dostarczane przez kilkanaście różnych marek, to chipset zawsze pochodzi od jednego z gigantów branży – AMD lub NVIDIA. Zacznijmy od krótkiej prezentacji oferty tego drugiego producenta. NVIDIA produkuje cztery rodziny kart i każda z nich adresowana jest do innego rodzaju odbiorcy.  Są to:


  • GeForce RTX – seria przeznaczona dla osób wykorzystujących komputer do gamingu oraz użytku profesjonalnego,
  • GeForce GTX – rodzina stworzona z myślą o graczach,
  • GeForce GT – grupa kart dla osób wymagających nieco mniejszej wydajności,
  • GeForce – karty spotykane coraz rzadziej, przeznaczone do użytku do wykorzystywania domowego lub biurowego.


Nadawanie symboli wygląda podobnie, jak w przypadku procesorów. Cyfra występująca po nazwie serii (rodziny) karty oznacza generację podzespołu. Wyjaśnijmy to na przykładzie. Karta GeForce RTX 2080 jest modelem drugiej generacji. Jej trzecia cyfra oznacza wydajność. Przyjęto, że 8 i 9 oznacza się modele o najlepszych parametrach. W wypadku niektórych kart wydajność może ukrywać się pod drugą cyfrą. W nazwie może pojawić się także symbol „Ti”. Oznacza to, że karta jest wydajniejsza od swojego odpowiednika bez takiego zapisu.

Jaki producent oferuje najlepsze karty graficzne?

Jak wygląda sytuacja w przypadku kart graficznych AMD? Bardzo podobnie, choć występują jedynie dwie rodziny podzespołów: Radeon R oraz Radeon RX. Tutaj także istotne są oznaczenia występujące przy nazwie serii. Jako przykład weźmy model Radeon RX 6800. Pierwsza cyfra oznacza generację karty, więc mamy do czynienia z szóstą edycją podzespołu. Warto zwracać na to uwagę, bo nowsze produkcje zazwyczaj cechują się poprawionymi parametrami technicznymi względem poprzedników. Druga cyfra w nazwie modelu określa wydajność karty. Im wyższy numer, tym lepsze osiągi układu. Dodatkowe oznaczenie „XT” informuje o tym, że jest to wersja o podniesionej wydajności.




Z powyższego poradnika dowiedziałeś się, za co odpowiada karta graficzna. Poznałeś najważniejsze cechy, które powinieneś wziąć pod uwagę dokonując zamówienia. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania lub potrzebujesz pomocy, zwróć się o pomoc do naszych doradców. Pomogą wybrać kartę graficzną i sprawnie przeprowadzą Cię przez proces zamówienia.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756