Ogniskowa obiektywu [mm]

Ogniskowa obiektywu [mm]
Ogniskowa (odległość ogniskowa) - wyrażana w milimetrach jest parametrem decydującym o kącie widzenia obiektywu. Ogniskowa w klasycznym aparacie fotograficznym dobrana jest tak, że w przybliżeniu jest równa przekątnej klatki rejestrowanego obrazu. Odległość ogniskowa danego układu optycznego określa jego powiększenie. Odwrotnością ogniskowej jest zdolność skupiająca układu optycznego. Im większa ogniskowa, tym kąt widzenia jest mniejszy. W przypadku matrycy natomiast, im większa jest jej przekątna, tym kąt widzenia jest również większy.


Typy obiektywów


Obiektywy standardowe - W których kąt widzenia takiego obiektywu jest zbliżony do kąta widzenia ludzkiego oka. Długość ogniskowej jest zbliżona do przekątnej matrycy lub błony rejestrującej obraz.

Obiektywy szerokokątne - W których kąt widzenia jest większy od kąta widzenia ludzkiego oka, długość ogniskowej jest znacząco mniejsza od przekątnej matrycy lub błony.

Obiektywy wąskokątne - W których kąt widzenia jest mniejszy od kąta widzenia ludzkiego oka. Pozwala na fotografowanie dużych przedmiotów z małych odległości.
Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert