Poradniki Eksperta

Symbole na piekarniku - jak je odczytywać?


Piekarnik to podstawowe i niezbędne urządzenie w każdej kuchni. To w nim pieczemy, grillujemy, podgrzewamy czy rozmrażamy potrawy. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez tego sprzętu. Producenci wyposażają swoje urządzenia w coraz to nowsze i bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne. Wszystko po to, by były wygodne i funkcjonalne w użytkowaniu. Aby korzystać z wszystkich funkcji warto wiedzieć, co oznaczają symbole na piekarniku. Każdy z nich przedstawia coś innego. Niestety nie zawsze je znamy, co znacznie utrudnia nam korzystanie z tego przydatnego i praktycznego sprzętu. Jak rozszyfrować poszczególne symbole na piekarniku? Co one oznaczają? Zapoznając się z tymi oznaczeniami będziesz mógł w pełni wykorzystać funkcje, które oferuje Ci Twój piekarnik.symbole na piekarniku


Grzanie statyczne - co to jest i jaki ma symbol?


Podstawową funkcją w każdym piekarniku jest grzanie statyczne, czyli grzanie góra-dół. Ta funkcja jest bezpieczna dla wszystkich delikatnych potraw. Możesz więc użyć jej do pieczenia np. biszkoptów, chleba, drożdżówek, pizzy, babek. Szczególnie polecana jest do ciast, które wyrastają. Gdy użyjesz grzania statycznego, Twoje wypieki będą idealnie suche w środku i dobrze wypieczone na wierzchu. Jakie symbole w piekarniku oznaczają grzanie góra-dół? Ten rodzaj grzania przedstawiony jest za pomocą dwóch poziomych kresek umieszczonych na górze i na dole. Na uwagę zasługują również dwa inne symbole. Pierwszy z nich przedstawia poziomą kreskę umieszczoną tylko na dole i oznacza funkcję pieczenia od dołu. W tym przypadku uruchamiana jest jedynie dolna grzałka piekarnika. Można ją wykorzystać np. do podgrzania pizzy. Drugi to symbol przedstawiający poziomą kreskę umieszczoną na górze. Wybierając tę funkcję włączysz jedynie grzałkę górną piekarnika. Przydatna jest ona, gdy chcesz np. bardziej zarumienić wierzch ciasta, czy pieczeni. Możesz jej użyć w końcowym etapie pieczenia. Warto więc korzystać z tych funkcji, by Twój wypiek był udany. Na każdym etapie można coś udoskonalić, jak chociażby podpiec od dołu, czy zarumienić od góry.


Piekarniki w naszej ofercie:


Termoobieg - jakie jest jego przeznaczenie i jaki ma symbol?


Termoobieg to druga z podstawowych funkcji zastosowanych w wielu piekarnikach. Jak działa termoobieg w piekarniku? Jego zasada działania jest dosyć prosta. Polega na równomiernym rozprowadzeniu ciepłego powietrza po całej komorze. Może to odbywać się za pomocą wentylatora, który umieszczony jest w tylnej części piekarnika. Nowoczesnym rozwiązaniem stosowanym w piekarnikach DualCook jest podwójny termoobieg. Umożliwia on pieczenie kilku potraw jednocześnie na różnych poziomach. Dzięki temu oszczędzasz energię i czas.symbole na piekarniku


Wybierając pieczenie z termoobiegiem powinieneś pamiętać o ustawieniu odpowiedniej temperatury pieczenia i czasu. Temperatura powinna być nieco niższa niż w przypadku tradycyjnego pieczenia statycznego (o około 20 stopni Celsjusza). Należy o tym pamiętać, by nie spalić przyrządzanej potrawy. Pieczenie z funkcją termoobiegu jest szybsze, a potrawy zachowują swój aromat i większą wilgotność. Można go użyć do pieczenia np. lasagne, ryb, mięsa, zapiekanek czy kruchych ciast. Jakim znaczkiem oznaczony jest termoobieg? Symbol Amica, Electrolux, Bosch i innych producentów jest zazwyczaj charakterystyczny i przedstawia wentylator w kółku. Oznacza on pieczenie z termoobiegiem i grzałką tylną. Tę funkcję możesz uruchomić do szybkiego pieczenia na kilku poziomach.


Symbol przedstawiający wiatrak umieszczony pomiędzy dwoma poziomymi kreskami (górną i dolną), oznacza pieczenie przy użyciu termoobiegu i obu grzałek. Funkcja ta sprawdzi się do pieczenia kilku potraw jednocześnie. Natomiast, jeśli chcesz, aby Twoje danie było bardziej zarumienione możesz wybrać symbol przedstawiający wiatrak z poziomą górną kreską. Oznacza on pieczenie z termoobiegiem i grzałką górną. W piekarniku przydatna jest również funkcja, która umożliwia rozmrażanie i podgrzewanie potraw. Jeśli chcesz z niej skorzystać wybierz symbol przedstawiający wiatrak i poziomą kreskę umieszczoną na dole. Można więc zauważyć, że funkcja z termoobiegiem oznaczona jest charakterystycznym wiatrakiem. Łatwo więc zapamiętać ten symbol.


Sprawdź również: Termoobieg w piekarniku – do czego służy?


Grill w piekarniku - do czego służy i jaki ma symbol?


Dzięki funkcji grill w piekarniku dania z rusztu możesz przyrządzać przez cały rok. Nie musisz więc czekać do lata, aby zjeść ulubiony kawałek grillowanego mięsa. To rewelacyjny pomysł na obiad lub kolację ze znajomymi. Jakie dania możesz przygotować grillując w piekarniku elektrycznym? Możliwości jest bardzo wiele. Począwszy od różnego rodzaju mięs, które wcześniej warto zamarynować w ulubionej marynacie z ziół i przypraw. Idealnie smakują również grillowane warzywa czy ryby. Korzystając z funkcji grill możesz również przygotować zapiekanki, tosty czy dnia które zapiekamy od góry. Jeśli już zdecydujesz się na grillowanie w Twoim piekarniku musisz wybrać odpowiedni symbol. Jak zatem oznaczona jest funkcja grill w piekarniku? Symbol grzałki grillowej oznaczony jest przeważnie ostro zakończoną falą. W zależności od modelu, piekarnik może być wyposażony w mały i duży grill. Pierwsza funkcja przedstawiona jest za pomocą krótkiej i ostrej fali przypominającej literę W. Funkcję mały grill możesz wybrać do pieczenia delikatnych potraw np. zapieczenia sera na tostach. Natomiast funkcja duży grill przedstawiona jest za pomocą symbolu nieco dłuższej, ostrej fali. Tę funkcję możesz włączyć do grillowania np. mięs, warzyw, ryb czy gotowych produktów. Niektóre piekarniki zostały wyposażone dodatkowo w TurboGrill i SuperGrill. Pierwszy z nich został przeznaczony do pieczenia dużych porcji mięsa. Natomiast drugi pozwala na podwyższenie temperatury pieczenia, by mocniej przyrumienić i mocniej wypiec danie. Symbole na piekarniku, które oznaczają te funkcje to dla TurboGrill- wiatrak z umieszczonymi nad nim trzema odwróconymi i połączonymi trójkątami, zaś SuperGrill- dłuższa fala, nad którą umieszczona jest pozioma kreska.


Jakie są dodatkowe symbole na piekarnikach?


Poza wyżej wymienionymi symbolami występuje wiele innych oznaczających określone funkcje, w które został wyposażony dany model piekarnika. Dla przykładu możemy wziąć symbole na piekarniku Amica, które przedstawiają np. funkcję mikrofali. Jeśli piekarnik został wyposażony w tę dodatkową funkcję, to oznaczona jest ona symbolem trzech poziomych fal. Innym przydatnym symbolem jest symbol pokazujący funkcję suszenia i rozmrażania potraw, zwłaszcza tych głęboko zamrożonych. Symbol pokazuje wentylator, a tuż pod nim krople wody. Niezwykle przydatną funkcją, której symbol warto znać, jest szybkie grzanie. Gwarantuje ono szybkie nagrzanie piekarnika do wybranej temperatury. Oznaczone jest ono symbolem, na którym widnieje ikona wentylatora w kółku, a nad nim ostra fala złożona z odwróconych trójkątów. Symbole na piekarniku określają nie tylko sposoby pieczenia, ale również samą pracę urządzenia. Oświetlenie oznaczone jest symbolem okręgu, od którego odchodzą charakterystyczne promienie, blokada rodzicielska uniemożliwiająca otworzenie piekarnika przez dziecko pokazana jest zazwyczaj za pomocą klucza lub kłódki.


Alarm informujący o zakończeniu pracy urządzenia przedstawiony jest za pomocą dzwonka. Możliwość ustawienia temperatury pokazana jest za pomocą symbolu, na którym widać termometr, zaś minutnik włączysz wybierając znaczek, na którym umieszczony jest zegar. Praktyczna jest również funkcja podgrzewania naczyń. Umożliwia ona serwowanie potraw na ciepłych naczyniach. Ikonka charakterystyczna dla tej funkcji pokazuje zazwyczaj naczynia. Każdy producent wyposażył swój sprzęt w określone praktyczne i czytelne oznaczenia czy to Amica, Samsung, Bosch, czy też Electrolux. Piekarnik - symbole umieszczone na nim łączą się w spójną całość. Trudno wyobrazić sobie sprzęty bez tych małych znaczków, które są praktycznymi wskazówkami. Warto więc zapoznać się z nimi, by móc w pełni wykorzystać wszystkie funkcje, jakie oferuje nam dany model piekarnika. Dokładny ich opis zawsze znajdziesz w instrukcji urządzenia.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756