Zdaniem eksperta
Zlewozmywak jest potrzebny w każdym gospodarstwie domowym. I to w dodatku niezależnie od tego, czy w domu jest zmywarka do naczyń, czy jej nie ma, czy rodzina jest mała, czy też liczna. Zanim jednak go kupimy, musimy wiedzieć, jakiego szukamy, a chodzi właśnie o jego wielkość, czyli o wymiary zlewu. Niezbędne są nam z kilku powodów, jeden z nich bardzo istotny to ten, że wymiary wskażą nam, czy dany model, który się nam podoba, zmieści się w kuchni na albo w blacie. Sposób montażu zlewu też trzeba bowiem brać pod uwagę, jak i ociekacze, ponieważ te także potrzebują miejsca. Musimy pamiętać, że wymiary zlewu kuchennego wiążą się także z doprowadzeniem instalacji wodno-kanalizacyjnej i nie ma sensu za bardzo go od niej oddalać, gdyż niezbędne będzie przecież podłączenie urządzenia, a im lepiej model będzie dobrany (co do wielkości, sposobu oraz miejsca mocowania), tym łatwiej będzie z niego korzystać.
W artykule znajdziesz:
4. Ociekacze
To jest ważne
Wymiary zlewów, które podajemy, dotyczą modeli najpopularniejszych, dostępnych w wielu sklepach. Są również większe, rzadziej mniejsze. W dużej mierze zależą one także od sposobu montażu – są przecież zlewy naszafkowe (najczęściej dwukomorowe), nakładane lub wpuszczane w blat oraz modele podwieszane – w tym przypadku w zasadzie każdą komorę oraz ociekacz montuje się osobno i wśród tych modeli sporo jest okrągłych.
Zlew jednokomorowy
Wymiary zlewu jednokomorowego najczęściej spotykanego w sklepach mają szerokość ok. 40–45 cm – podajemy tylko wielkości komór. Jeżeli uznamy, że przyda się także ociekacz, to wtedy – 60 cm, a chodzi o te z funkcjonalną komorą i praktycznym ociekaczem i jest to najbardziej tradycyjna szerokość zlewozmywaków, w której dostępne są m.in. modele jednokomorowe z ociekaczem. Najczęściej mogą mieć kształty kwadratowe, ale w sprzedaży są również okrągłe. Jednokomorowe mają najprostszą konstrukcję, a w komorze jest też odpływ. Poleca się je do małych kuchni oraz osobom, które korzystają ze zmywarki.
Zlewy dwukomorowe
Wymiary zlewu dwukomorowego (wciąż podkreślamy, że chodzi o te najczęściej spotykane w sprzedaży) to około 60 cm szerokości, gdy mowa o samych komorach. Ale bywają także dwukomorowe i dwukomorowe z ociekaczem o szerokości 80 cm. Te najbardziej typowe mają kształt prostokąta, ale w tej grupie mamy także zlewozmywaki narożne oraz niemal okrągłe. Ich popularność wynika z tego, że maja dwie duże komory, dające komfort podczas mycia naczyń, zwłaszcza gdy nie ma w domu zmywarki, ale są to modele przeznaczone do większych kuchni. Zazwyczaj wielkość komór jest zbliżona lub wręcz identyczna, chociaż niektórzy producenci oferują też modele z komorami o nieco zróżnicowanych wymiarach.
Ociekacze
Powiększa oczywiście wymiary zlewu, bo jest to dość duży kawałek blatu z takiego samego materiału, co komora (komory). Powierzchnia ociekacza może mieć zróżnicowaną formę i fakturę. Mogą na niej być np. rowki, pozwalające wodzie ściekać do komory głównej, np. z umytych produktów lub naczyń. Jeśli dysponuje się większą powierzchnią blatu, można sobie pozwolić na model z większym ociekaczem.
Wybieramy zlewozmywak
Jeżeli już znamy wymiary zlewu, a także jego kształt oraz sposób montażu, możemy zastanowić się nad tym, jaki będzie najlepiej pasował do naszego wystroju. A jest, w czym wybierać, Mamy bowiem zlewozmywaki:
Pamiętajmy o bateriach
Wiele zlewozmywaków, zwłaszcza dwukomorowych ma specjalny otwór wycięty albo tylko zaznaczony, właśnie na baterię. Zaznaczony tylko bywa dlatego, że w przypadku baterii stojących można montować je w blacie kuchennym koło zlewu albo zlew mocuje się tuż pod baterią, jeśli jest ścienna. Z kolei w zestawie może w ogóle nie być i trzeba ją dokupić osobno. Nic dziwnego, ponieważ jedni mają już baterie i w ogóle nie potrzebują nowych. Może zdarzyć się też, że ktoś woli dobrać baterię wcale nie do koloru czy też materiału zlewozmywaka, ponieważ lubi kontrasty i nie jest to wcale taka rzadkość.