Poradniki Eksperta

Ranking maszyn do szycia – jaką wybrać? [TOP10]

 2023-05-23 

W sklepach Media Expert zarówno internetowym, jak i stacjonarnych jest ponad 100 modeli różnych maszyn przeznaczonych głównie do szycia – ponad 13 marek. Każdy zatem znajdzie coś dla siebie, gdy będzie wiedział, na czym mu najbardziej zależy. Nasz ranking maszyn do szycia powinien rozwiać większość wątpliwości kupujących. Chcemy Ci pomóc w dokonaniu właściwego zakupu bez względu na to czy dopiero zaczynasz szyć, czy jesteś na poziomie zaawansowanym. Postęp techniczny sprawia, że nawet pozornie proste urządzenia stale się zmieniają. To, co było dwa lata temu hitem staje się już nieaktualne. Dlatego też należy upewnić się, co powinna mieć dobra maszyna do szycia. Jaką wybrać? Decyzja może nie być tak oczywista zwłaszcza dla tych, którzy decydują się na zakup nowego czy nowszego modelu. Ten ranking maszyn do szycia powstał specjalnie dla Ciebie. Postaramy się wytłumaczyć niektóre pojęcia związane z nowoczesnymi urządzeniami.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Maszyna do szycia – jaką wybrać

Wybór w dużej mierze zależy od tego, do czego ona ma Ci służyć. To, co masz zamiar szyć lub zszywać powinno wpłynąć na Twój wybór. Jeśli jesteś osobą początkującą i chcesz tylko obrębiać tkaniny, na przykład kupioną bawełnę albo len na ściereczki, wystarczy Ci model najtańszy, nawet taki kosztujący poniżej 100 złotych. Warto zdecydować się na model z jednym, prostym ściegiem do obrzucania. Jeżeli jednak w przyszłości chcesz szyć dla siebie i dzieci ubrania od razu możesz zdecydować się na maszynę lepiej wyposażoną, na przykład komputerową. Ma ona przede wszystkim więcej ściegów, a nierzadko także automatycznie nawleka igłę. Tego typu maszyny pozwalają również na regulację szerokości oraz długości ściegu. Za ich pomocą możesz też haftować, cerować, szyć patchworki, a nawet naszywać dość grube aplikacje.


Na pytanie więc – maszyna do szycia jaką wybrać – musisz odpowiedzieć sobie sam. My możemy tylko pomóc, tworząc ranking maszyn do szycia, zawierający niektóre objaśnienia.

Rodzaje chwytaczy nici

Chwytacz nici – takie określenie często towarzyszy maszynom do szycia. Zastanawiasz się, o co chodzi? Tego objaśnienia nie może zatem zabraknąć w zestawieniu pod hasłem – maszyna do szycia ranking, zwłaszcza, że jest to bardzo ważny i najbardziej skomplikowany element wszystkich modeli maszyn. Jego zadaniem jest bowiem wiązanie nici podawanej przez igłę, zwanej nicią górną, z tą znajdującą się na szpulce bębenkowej, czyli z nicią dolną. To właśnie dzięki temu powstaje ścieg. Cały zespół urządzeń chwytaczy nici znajduje się pod płytką ściegową maszyny. Chwytacz może być albo rotacyjny, albo wahadłowy. Poniżej wyjaśniamy oba te rodzaje:

  • maszyna do szycia z chwytaczem rotacyjny – umiejscowiony jest bezpośrednio pod płytką, a szpulkę tam montowaną układa się w zależności od przeznaczenia danego modelu. W maszynach do szycia dedykowanych do używania w domu szpula montowana jest poziomo. W przypadku maszyn przemysłowych szpulę umieszcza się pionowo. Warto wiedzieć, że niektóre części chwytacza rotacyjnego wykonane są z lekkiego plastiku. 
  • maszyna do szycia z chwytaczem wahadłowy – umieszczony jest pod blatem maszyny, by dostać się do niego trzeba zdjąć jego część. Dotrzemy wówczas do klapki i bębenka, w którym montuje się szpulkę z nicią – w tym wypadku zawsze szpulka ułożona jest pionowo. Zaletą tego chwytacza jest brak części plastikowych, natomiast dostanie się do szpulki jest dosyć skomplikowane.

Tym, którzy szukają maszyn prostych, łatwych w obsłudze, intuicyjnych, a przede wszystkim cichych, poleca się chwytacz rotacyjny. Dla tych, którzy chcą maszyny wieloczynnościowej, dużo szyją i „obszywają” całą rodzinę zdecydowanie lepszy będzie chwytacz wahadłowy. Wszelkie metalowe jego elementy wytrzymają bowiem dłużej intensywne korzystanie z maszyny.

Pozycjonowanie igły

Jest to rodzaj funkcji dostępnej w niektórych modelach maszyn do szycia. Mówi ona, gdzie się powinna znaleźć igła, gdy przerwiemy szycie – czy w pozycji dolnej, czy też górnej. Często jest to funkcja dodatkowa danego modelu maszyny do szycia.

Naprężenie nici

Trzeba przyznać, że jest to istotny element szycia, gdyż wpływa zarówno na moc, jak też wytrzymałość ściegu. Dobrze jest go brać pod uwagę, gdyż wpływa również na estetykę. Natężenie naprężenia nici musi być dobrane do rodzaju tkaniny, którą szyjemy czy zszywamy. Regulator naprężenia nici jest elementem cylindrycznym, znajdującym się z boku lub na dole maszyny, który odpowiednio się ustawia poprzez przekręcenie go. O tym, że naprężenie nie jest właściwe „mówi nam” sam ścieg. I tak za duże naprężenie nici górnej ukazuje się na stronie wierzchniej, gdy widoczne są nici od szpulki – wówczas trzeba naprężenie zmniejszyć. Jeśli naprężenie jest zbyt małe to na spodniej stronie tkaniny widać nici od igły, – to znak, że wymaga ono zwiększenia.

Liczba ściegów

Maszyny do szycia wyposażone są w wiele przeróżnych ściegów. Najprostsze urządzenie może mieć tylko jeden – ścieg prosty, natomiast te najbardziej skomplikowane nawet 500 ściegów – zwykle są to maszyny haftujące. Najczęściej spotkamy się ze ściegiem brzegowym, zygzakowym, elastycznym czy owerlokowym. Wiele firm ma na ten sam ścieg różne nazwy, więc warto to sprawdzić przed dokonaniem zakupu. Dostępne są także maszyny, które nie tylko szyją, ale także potrafią haftować. Liczba ściegów wpływa także na cenę modelu, gdyż im więcej model potrafi, tym jest droższy.

Prędkość szycia

Są urządzenia, które potrafią szyć wolniej lub szybciej, co wpływa również na cenę. Parametr ten podawany jest w obrotach na minutę. Niektóre, przeznaczone dla początkujących krawcowych mają około 340 obrotów na minutę, ale są modele profesjonalne, które potrafią osiągać nawet 1000 obrotów na minutę. Te ostatnie urządzenia są zatem najdroższe. Niektóre modele pozwalają także na regulację prędkości.

Funkcje maszyn do szycia

Czym charakteryzuje się dobra maszyna do szycia? Jaką wybrać? W zależności od modelu może być ona wyposażona jedynie w funkcje podstawowe bądź posiadać także funkcje dodatkowe. Te podstawowe to obszywanie dziurek do guzików, zszywanie tkanin, regulacja naprężenia nici jak też szycie wstecz. Niemal wszystkie modele wyposażone są w pojemnik na akcesoria do szycia. Te bardziej zaawansowane potrafią także między innymi automatycznie nawlekać igłę oraz ją pozycjonować, wszywać guziki, cerować, wszywać zamki błyskawiczne, posiadają regulację szerokości oraz długości ściegu – automatyczną lub ręczną.


Dostępne są także modele umożliwiające zastosowanie dwóch igieł. Te najdroższe maszyny, które również haftują potrafią zapamiętywać kombinacje ściegów. Wyposażone bywają również w oświetlenie, w tym oświetlenie LED, co jest istotne dla poboru energii elektrycznej.

Regulacja docisku stopki do tkaniny

Przygotowany ranking maszyn do szycia wskazuje, że jest to przydatna funkcja, która polega na sile dociskania materiału, a jednocześnie pozwalająca mu się dość swobodnie przesuwać. Wszystko zależy od rodzaju szytego materiału. I tak na przykład przy szyciu dzianiny bardzo przydatna jest regulacja siły docisku, gdyż nie może on być zbyt duży. Funkcja ta występuje we wszystkich modelach, ale nie w każdym jest możliwość jej regulacji. Wyróżniamy dwa rodzaje docisku stopki – stopniowy i płynny. W modelach zaawansowanych, czyli w maszynach komputerowych docisk stopki reguluje się poprzez zmianę na wyświetlaczu. Często wystarczy też wybrać program szycia czy naszywania aplikacji, a model sam wybierze odpowiednia siłę.

Wyposażenie maszyn

Im model jest droższy, tym więcej jest elementów w jego wyposażeniu. Na uwagę zasługują wymienne stopki. W zależności od tego, co się wszywa mamy różne rodzaje stopek – inne są do przyszywania guzików, inne do suwaków a jeszcze inne do samych dziurek. Ciekawym jest, że istnieje nawet stopka do szycia satynowego. Jeśli maszyna potrafi haftować, dodatkowo dołączane są dwa tamborki, szpulki oraz wygodny nożyk do robienia dziurek.

Moc maszyn i jej waga

Decydując, jaka jest dla Ciebie odpowiednia maszyna do szycia, ranking zwraca uwagę także na moc i wagę urządzenia. Trzeba przyznać, że pobór energii elektrycznej przez maszynę jest niewielki, a jej moc wynosi około 70 watów. Jest więc na tyle mała, że niektórzy producenci nawet jej nie podają. Tym bardziej, że mało kto szyje codziennie. Warto zauważyć, że nowoczesne maszyny ważą średnio około sześciu kilogramów, nie jest to już zatem duży grat, który trudno jest wyciągnąć, a zaraz potem schować. Często mają też składane główki, więc nie wystawia się maszyny na dłużej niż to w danym momencie jest niezbędne.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756