Maszyna do szycia dla początkujących - jaką wybrać?
Maszyny do szycia to nie tylko profesjonalne wyposażenie każdej krawcowej, ale także urządzenia do użytku domowego, które często bywają bardzo przydatne. Szycie na maszynie wbrew pozorom nie należy do skomplikowanych czynności. Umiejętność ta może być wykorzystywana do wykonywania drobnych napraw, jak np. cerowanie zniszczonej odzieży, czy nieco większych przedsięwzięć, jak własnoręczne szycie zasłon, czy pościeli.
Maszyny do szycia znacznie różnią się od siebie pod względem parametrów technicznych oraz możliwości wykorzystania. Jaka więc maszyna będzie najlepsza dla początkujących, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z samodzielnym szyciem? Zaawansowane modele dla profesjonalistów posiadają wiele dodatkowych funkcji szycia, które znacznie ułatwiają pracę, jednak mogą być kłopotliwe w przypadku osób początkujących, którzy nie wiedzą, jak szyć na maszynie.
Dlatego też pierwsza maszyna służąca do nauki szycia lub wykonywanie sporadycznych prac domowych powinna mieć raczej podstawowe funkcje. Niemniej jednak warto zdecydować się na dobre urządzenie, które nas nie zawiedzie i nie będzie utrudniało nauki szycia. Maszyna do szycia używana nie będzie w tym przypadku dobrym rozwiązanie, ponieważ niska cena zakupu może łączyć się niestety z zawodnością urządzenia, a osoba nieposiadająca doświadczenia może nie poradzić sobie w przypadku wystąpienia komplikacji w trakcie szycia.
Maszyna do szycia dla początkujących powinna posiadać takie funkcje, jak:
- - opcja szycia w obu kierunkach (przód, tył);
- - regulacja stopki oraz rozmiarów ściegu (płynna lub stopniowa);
- - automatyczne lub półautomatyczne obszywanie otworów na guziki;
- - stopki ułatwiające podstawowe czynności, np. wszywanie zamków;
- - różne rodzaje ściegów, np. prosty i zygzaki.
Osoby początkujące często decydują się na maszyny do szycia ŁUCZNIK, które posiadają wszelkie niezbędne parametry. Niektóre modele przeznaczone są dla profesjonalistów i posiadają rozszerzony pakiet opcji.
Mała maszyna do szycia - wady i zalety
Maszyny do szycia w zależności od modelu mają swoje wady i zalety. Zwykle zależy nam na zakupie maszyny z możliwie największymi możliwościami i w atrakcyjnej cenie, adekwatnej do danych funkcji dodatkowych. Dobrą, małą maszynę do szycia możemy kupić już za niewielką kwotę i będzie ona odpowiednia do sporadycznego użytku w przypadku drobnych prac krawieckich. Wadą jest jednak brak dodatkowych opcji oraz pewne ograniczenia, takie jak: trudność szycia grubych tkanin i ograniczona ilość ściegów.
Wśród zalet małej maszyny do szycia można wymienić: stosunkowo niską ceną, niewielką wagę i prostą obsługę. Ma to istotne znaczenie właśnie w przypadku nauki szycia. Warto zaznaczyć, że to nie rozmiar maszyny do szycia świadczy o jej jakości. Zwykle do własnoręcznych robótek wystarczy mała maszyna do szycia, kawałek starej tkaniny i golarka do odzieży, która dopełni końcowy efekt.
Maszyna do szycia - jakie ma możliwości?
Poza podstawowymi funkcjami, jakie powinna posiadać każda dobra maszyna do szycia, wiele urządzeń posiada dodatkowe funkcje, które znacznie ułatwiają szycie. Są one przydatne nie tylko w profesjonalnych zakładach krawieckich, ale także w przypadku osób, które wszelkie czynności związane z szyciem lubią wykonywać samodzielnie. Decydując się na zakup maszyny do szycia, warto zwrócić na dodatkowe opcje, m.in. na:
- - automatyczne nawlekanie i obcinanie nici,
- - wysokie podnoszenie stopki – jest to istotne, jeśli zamierzamy szyć z wykorzystaniem grubych tkanin. Taką opcję posiada większość lepszych modeli, np. maszyny do szycia MINERVA;
- - funkcja overlock – jest to opcja obszywania krawędzi, przydatna do zakończeń, czy szycia zasłon i firan;
- - szycie w odbiciu lustrzanym;
- - regulacja ściegów – w zależności od modelu maszyny zwykle ilość ściegów oscyluje na poziomie 6-32, jednak profesjonalne urządzenia, np. maszyny do szycia SINGER mają nawet 600 ściegów.