Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Co można myć w zmywarce?

 2023-07-27 

Ręczne mycie naczyń zostało zastąpione myciem automatycznym. Zmywarka to jedno z najpraktyczniejszych urządzeń, które bardzo ułatwia nam życie. Trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie, bez tego sprzętu. Dla wielu gotowanie jest przyjemnością, ale sprzątanie i mycie już tylko obowiązkiem. Pomaga nam w tym to sprytne urządzenie, do którego wkładamy brudne naczynia, a wyjmujemy czyste i lśniące. Nie wszystko jednak do niego włożymy. Co można myć w zmywarce? Czego natomiast nie można myć i na co uważać? Jakich błędów nie popełniać? Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, by nie zniszczyć naczyń.

Co można myć w zmywarce?

Na pytanie, co można myć w zmywarce, odpowiedź jest dość prosta: możemy w niej umyć bardzo wiele produktów z pewnymi, nielicznymi wyjątkami. Producenci wprowadzili na rynek funkcjonalne urządzenia, które zapewniają rewelacyjny efekt mycia. Najczęściej wkładasz do zmywarki przedmioty codziennego użytku, takie jak: sztućce, talerze, salaterki, filiżanki, szklanki, garnki czy patelnie. Bez obaw wyczyścisz również w ten sposób naczynia żaroodporne, które wykonane są z odpornego chemicznie szkła i nie ulegną uszkodzeniu w procesie automatycznego mycia. Powszechnie stosowane w Twojej kuchni są garnki, patelnie czy sztućce ze stali nierdzewnej. Tu również nie musisz się zastanawiać. Produkty te wykonane są z materiału odpornego zarówno na wysoką temperaturę, jak i korozję. Pamiętaj, aby przed włożeniem do zmywarki, usunąć z nich resztki jedzenia.


Bez obaw umyjesz również naczynia wykonane z grubego szkła, takie jak szklanki, miski, salaterki i filiżanki. Przy myciu kieliszków, zachowaj szczególną ostrożność, gdyż są bardziej narażone na stłuczenie. Zmywarki wyposażone są w specjalne uchwyty, dzięki którym stoją one stabilnie. Warto, abyś o tym pamiętał. Co można myć w zmywarce poza naczyniami? Ciekawostką jest, że możesz wykorzystać ten sprzęt do mycia bardziej nietypowych przedmiotów. Należą do nich, np. kubeczki do mycia zębów, mydelniczki, cążki, pęseta, a nawet plastikowe zabawki (pod warunkiem, że produkt spełnia określone wymogi). Będziesz miał pewność, że przedmioty te są idealnie czyste i pozbawione bakterii.

Zmywarki w naszej ofercie:

Na jakie produkty zwrócić uwagę przy ładowaniu zmywarki?

W pierwszej kolejności, zwróć uwagę na patelnie, których używasz bardzo często. Czy patelnie można myć w zmywarce? Posiadają one różne powłoki i należy je myć w odpowiedni sposób. Zapoznaj się z zaleceniami producenta, by nie popełnić błędu. Często przy zakupie nowych naczyń do kuchni, zerkasz czy można je myć w zmywarce. Jest to bardzo istotne, gdyż nie musisz ich wtedy myć ręcznie. Nie wkładaj jednak do zmywarki patelni teflonowych, których powłoka w trakcie pracy urządzenia, może łatwo się odkleić. Patelnia taka, stanie się dla Ciebie bezużyteczna, więc lepiej unikać takich sytuacji.


 Wystrzegaj się również wkładania do mycia automatycznego patelni żeliwnych, miedzianych, czy też emaliowanych. Dłużej będziesz mógł z nich korzystać, w nienaruszonym stanie. Do mycia mechanicznego, przystosowane są natomiast patelnie tytanowe, które nie ulegają uszkodzeniu wskutek wysokiej temperatury, detergentów, czy pary wodnej. W ten sposób, bez problemu możesz umyć również patelnię szklaną czy stalową, które nie niszczą się po kilku zmywaniach w zmywarce. Decydujące znaczenie ma tu materiał, z którego wykonane jest naczynie.

Czy roboty kuchenne można myć w zmywarce?

Roboty kuchenne zaskarbiły sobie serca wielu gospodyń domowych. Jedno urządzenie, zastąpiło wiele sprzętów. Niewątpliwą ich zaletą jest możliwość mycia w zmywarce. Aby to zrobić, musisz przede wszystkim rozkręcić naczynie, a następnie poszczególne jego elementy, które chcesz umyć. Są to, np. misa, pokrywa, kopystka, koszyczek, motylek i oczywiście różnego typu przystawki. Przed startem zmywania sprawdź, czy przedmioty ułożone są w taki sposób, by strumień wody dotarł do nich bez problemu. Pamiętaj, że zawsze należy sprawdzić, które elementy robota kuchennego mogą być myte w zmywarce. Na pewni nie możesz włożyć całego urządzenia z silnikiem elektrycznym.

Czego nie można myć w zmywarce?

Są naczynia, których lepiej żebyś nie umieszczał w zmywarce. Ochronisz je przed zniszczeniem, czy uszkodzeniem. Zatem, nie ryzykuj. Należą do nich:

  • kubki termiczne i termosy – mogą utracić właściwości termoizolacyjne;
  • drewniane naczynia – deski do krojenia, łyżki, szpatułki, miski – gorąca woda może je odkształcić, a detergenty mogą je uszkodzić;
  • ostre noże, noże z drewnianą rękojeścią – mogą ulec stępieniu, a w przypadku drewnianej rękojeści, może ona ulec trwałemu uszkodzeniu;
  • filiżanki i inne naczynia ręcznie zdobione – chemikalia mogą zetrzeć wzory;
  • naczynia wykonane z miedzi – mogą zmatowieć i przestać się błyszczeć;
  • kryształy i inne naczynia wykonane z delikatnego, cienkiego szkła – nie są odporne na działanie wysokiej temperatury i mogą utracić swój blask;
  • plastikowe pojemniki, miseczki, łyżki, itp. – tworzywo sztuczne wrażliwe jest na wysoką temperaturę i może ulec zniszczeniu podczas mechanicznego mycia;
  • sztućce z miedzi, srebra, złota – źle reagują na silne detergenty i wilgoć;
  • garnki miedziane, żeliwne, aluminiowe – ich delikatne pokrycie łatwo ulega zniszczeniu.

Jakie oznaczenie mają naczynia przeznaczone do mycia w zmywarce?

Producenci dla ułatwienia, umieszczają na sprzęcie kuchennym znak, że można myć go w zmywarce. Przed załadowaniem, zawsze pamiętaj, aby w razie wątpliwości zwrócić na to uwagę. Zwłaszcza, jeśli kupiłeś nowy garnek czy patelnię i będziesz mył je po raz pierwszy. Stosowane są różne symbole, np. ikona naczyń i kropelek wody czy informacja „dishwasher safe”. Wówczas, bez obaw możesz korzystać z automatycznego mycia Twoich naczyń.


Podsumowując, co można myć w zmywarce? Większość naczyń, które masz w swojej kuchni, a po ich wyjęciu cieszyć się efektem idealnej czystości. Warto, abyś zwrócił uwagę na informację od producenta, czy dany produkt możesz myć mechanicznie. Ze względu na materiał, z którego są wykonane niektóre przedmioty, nie możesz umieścić ich w zmywarce, by nie zniszczyły się i dłużej Ci służyły. Nie ryzykuj mycia w zmywarce srebrnej zastawy rodzinnej, kryształów, czy malowanych ręcznie kubeczków i filiżanek.

Zmywarki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756