Poradniki Eksperta

Dlaczego pralka zatrzymuje się podczas prania?

Nowoczesne pralki wyposażone są w nowatorskie systemy bezprzewodowe, które jeszcze zanim pralka ulegnie awarii, informują o tym dział serwisu producenta lub też autoryzowany punkt serwisowy, a ten dzwoni do użytkownika i ostrzega przed problemem. Co, jeśli nie mamy takiej pralki, a wydarzy się awaria? Na to również są sposoby. Pralka, jak każde inne urządzenie mechaniczne, może ulec uszkodzeniu. Z racji przeznaczenia i obecnych możliwości technologicznych, te sprzęty są w większości bezobsługowe, a rola użytkownika kończy się na załadowaniu bębna i naciśnięciu odpowiednio przycisku z wybranym programem automatycznym. Nierzadko zdarza się jednak, że podczas pracy sprzętu mogą zaistnieć nieprzewidziane sytuacje, które go w jakiś sposób blokują. W przypadku pralek jednym z częstych problemów podczas użytkowania jest nagłe zatrzymanie pracy. Dlaczego pralka zatrzymuje się podczas prania i jak temu zaradzić? W naszym poradniku zawarliśmy listę najczęstszych przyczyn oraz wskazówek, jak usunąć je samodzielnie.


Dlaczego pralka zatrzymuje się podczas prania


Uszkodzone drzwi pralki lub ich blokada


Jednymi z częstszych przyczyn powodujących, że pralka zatrzymuje się podczas prania są uszkodzenia w obrębie drzwiczek. Te uszkodzenia zwykle widoczne są gołym okiem, a usunięcie usterki wymaga jedynie wymiany uszkodzonych elementów. Pralki wyposażone są w specjalną blokadę drzwiczek, bez której uruchomienia, pralka nie podejmie pracy. Jeśli na jakimś etapie prania blokada zostanie zwolniona, pralka otrzymuje elektroniczną informację o możliwym otwarciu drzwiczek, a zatem możliwości zalania mieszkania. W takim wypadku pralka zatrzymuje się podczas prania. To automatyczne zabezpieczenie fabryczne. To samo dotyczy uszkodzonego zamka, który nie domknął odpowiednio drzwiczek. W tym wypadku również pralka otrzymuje elektroniczną informację, że drzwiczki są nieprawidłowo zamknięte. W tej sytuacji urządzenie również zatrzyma się podczas pracy.


Pralki w naszej ofercie:Przeciążenie bębna


Jednym z parametrów, który bierzemy pod uwagę podczas wyboru pralki jest jej pojemność. Oznacza ona liczbę kilogramów tkanin, jaką możemy uprać w jednym cyklu. Najmniejsze bębny pralek automatycznych pomieszczą od 4 do 6 kg prania, a największe sięgają nawet 14 kilogramów pojemności. Jeśli włożymy tego prania za dużo, a należy pamiętać, że również pobrana przez urządzenie woda i namoczone tkaniny dodatkowo obciążą bęben, praca sprzętu może zostać zaburzona. Jeśli urządzenie otrzyma elektroniczną informację o przeciążeniu, pralka zatrzymuje się podczas prania, bez względu na to, na jakim etapie jest cykl. Zatrzymanie może również nastąpić podczas wirowania, kiedy to nierównomiernie rozłożona, zbyt duża ilość tkanin sprawi, że podczas obrotów bębna pralka zacznie nieprawidłowo pracować. Zdarza się to najczęściej podczas prania ręczników, pościeli, a także koców i ciężkich zasłon. Problem rozwiąże w tym wypadku zatrzymanie programu i wyjęcie części załadunku. Warto też przy okazji sprawdzić, czy jakaś drobna część garderoby lub element, który mógł się zawieruszyć w kieszeni spodni, nie blokuje bębna.


Uszkodzenie elektrozaworu


Ważnym elementem wewnętrznym pralki, odpowiadającym za jej prawidłową pracę jest tak zwany elektrozawór. Jego zadaniem jest, w porozumieniu z programatorem urządzenia, otwieranie i zamykanie dopływu wody. Każde uszkodzenie w obrębie tego podzespołu będzie skutkowało nieprawidłową pracą sprzętu. Awaria elektrozaworu sprawia, że podzespół nie otwiera dopływu wody, a tym samym pralka zatrzymuje się podczas prania. Pierwszym etapem usuwania awarii jest sprawdzenie czy przez elektrozawór przepływa napięcie elektryczne. Możemy to łatwo sprawdzić przy pomocy miernika do prądu. Jeśli stwierdzimy brak przepływu, usunięcie awarii może nastąpić jedynie przez wymianę elektrozaworu. Warto w tym celu poprosić o pomoc wykwalifikowanego serwisanta, który zna się na naprawach tego typu urządzeń. Możemy również naprawić urządzenie w autoryzowanym punkcie serwisowym rekomendowanym przez producenta pralki.


Zapchany filtr


W wielu przypadkach, gdy pralka zatrzymuje się podczas prania, odpowiedzialny jest za to zapchany filtr. Filtr w każdej pralce powinien być okresowo czyszczony. Producenci sprzętu pralniczego rekomendują czyszczenie filtra w pralce przynajmniej raz na 2 miesiące. Wiele nowoczesnych modeli wyposażonych jest w specjalne kontrolki na wyświetlaczu, które informują użytkownika o potrzebie wyczyszczenia filtra. Zadaniem filtra jest zatrzymywanie w nim nitek, włosów, guzików, a także innych drobnych przedmiotów, które z jakiś powodów zostały umieszczone w bębnie razem z tkaninami do prania. Często też niewielkich rozmiarów bielizna zostaje przepchnięta wraz z odprowadzaną, zanieczyszczoną wodą do odpływu, a zatem zatrzymuje się w filtrze. Zapchany filtr będzie powodował rozmaite anomalie w działaniu pralki, z których częstym jest to, że pralka zatrzymuje się podczas prania. Tą awarię usuniemy dość szybko. Wystarczy wyczyścić filtr, aby sprzęt zaczął ponownie prawidłowo działać.


Nieprawidłowe działanie programatora


Przyczyną tego, że pralka zatrzymuje się podczas prania może być również nieprawidłowo działający programator. Co więcej, może on również powodować inne nieprawidłowości w działaniu sprzętu podczas cyklu prania. Moduł programatora odpowiada za działanie wszystkich programów automatycznych, w które wyposażone jest urządzenie na etapie produkcyjnym. To na nich ustawiamy odpowiedni program, w którym chcemy uprać określone tkaniny, programujemy czas prania, temperaturę wody, a także płukanie, wirowanie i opóźniamy start. Gdy pralka zatrzymuje się podczas prania, jednym z powodów może być zarówno tak zwane zawieszenie się programatora, jak i błędne wybranie programu.


Resetowanie programatora


Zanim zaczniemy umawiać wizytę serwisanta, możemy spróbować samodzielnie przywrócić programator do prawidłowego działania. W tym wypadku może pomóc tak zwane resetowanie. Należy odłączyć pralkę od zasilania elektrycznego, czyli nie tylko nacisnąć odpowiedni przycisk na panelu sterowania, ale przede wszystkim wyjąć wtyczkę z gniazda. Następnie należy odczekać około 10 sekund. W tym czasie programator powinien się zresetować. Po tym czasie wtyczkę z powrotem umieszczamy w gniazdku i włączany pralkę. Jeśli wszystkie kontrolki pralki zaświecą się prawidłowo lub na wyświetlaczu zobaczymy gotowość pralki do pracy, możemy wznowić jej działanie lub wybrać odpowiedni program prania.


Wymiana programatora


Ostatecznością w przypadku ciężkich uszkodzeń tego modułu jest jego wymiana. Tutaj warto skontaktować się z autoryzowanym punktem serwisowym rekomendowanym przez producenta. To bardzo ważny element pralki, który odpowiada za jej prawidłową pracę. Im bardziej zaawansowana technologicznie pralka, tym programator będzie bardziej skomplikowany i będzie wymagał precyzyjnej wymiany. Ważne jest też, aby umieścić w pralce dokładnie taki moduł programatora, jaki wymagany jest do tego modelu urządzenia. W tym wypadku nie stosujmy tańszych zamienników, które mogą spowodować kolejne uszkodzenia sprzętu.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756