Poradniki Eksperta

Ile prądu zużywa lodówka?


Każde urządzenie, w które wyposażasz swój dom, pobiera określoną ilość energii elektrycznej. Niektóre z nich korzystają z prądu całodobowo, pracując bez przerwy. Jeden z takich sprzętów znasz przecież doskonale! Ile prądu zużywa lodówka? O tym dowiesz się z poniższego poradnika.ile prądu zużywa lodówka


Ile prądu zużywa lodówka?


O tym, ile prądu zużywa lodówka, informuje klasa energetyczna urządzenia. W 2021 roku dyrektywą unijną zmieniła się klasyfikacja zużycia prądu zamieszczana na etykietach. Sam format naklejek także uległ zmianie. Nowa skala obejmuje siedem stopni:


  • A
  • B
  • C
  • D
  • E
  • F
  • G.


Zrezygnowano z dotychczasowych plusów pojawiających się przy klasie A (np. A+++). Według pomysłodawców nowej klasyfikacji, ma to zmobilizować producentów sprzętu do jeszcze bardziej intensywnej pracy na rzecz zmniejszenia poboru energii elektrycznej przez ich urządzenia. Przeglądając obecną ofertę naszego sklepu internetowego możesz znaleźć wiele energooszczędnych lodówek. Musisz mieć świadomość, że im większe urządzenie, tym większe zapotrzebowanie energetyczne. Każda dodatkowa funkcja również zwiększa pobór prądu.


Dla przykładu, lodówki klasy energetycznej D pobierają średnio około 200 kilowatogodzin. To przekłada się na koszt roczny w okolicach 120 złotych. Oczywiście nie jest to dokładna wartość, gdyż wpływ na to ma chociażby wybrana przez Ciebie taryfa operatora energetycznego. Lodówka o klasie energetycznej E potrzebuje już około 250 kilowatogodzin. To oznacza zużycie o mniej więcej 30 zł więcej w skali całego roku. Dla jednego to dużo, dla drugiego nie. Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli zdecydujesz się na wybór tylko energooszczędnych urządzeń, w tym żarówek, to możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. A to już kwota, obok której nie warto przejść obojętnie.


Lodówki w naszej ofercie:


Ile prądu pobiera lodówka? Wpływ technologii i funkcji


Na to, ile energii elektrycznej pobiera lodówka, mają wpływ technologie, w które jest wyposażona. Może to być na przykład system No Frost, który odpowiada za bezszronową pracę urządzenia. Jest to bardzo wygodna funkcja, która sprawia, że lodówka staje się bezobsługowa. Technologia No Frost nie wymaga rozmrażania, a następnie ponownego uruchamiania. Dzięki temu energia elektryczna nie jest marnowana na wymuszony rozruch urządzenia.


Bardzo ważnym aspektem mającym wpływ na energooszczędność jest także szczelność lodówki. Alarm otwartych drzwi, który daje o sobie znać za każdym razem, gdy pozostają zbyt długo otwarte, pomaga zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Większość nowoczesnych lodówek pozwala także na precyzyjne ustawianie temperatury w komorze chłodziarki oraz zamrażalniku. To pozwala na zapewnienie optymalnych warunków przechowywanemu pożywieniu oraz obniżenie zużycia energii elektrycznej. Oczywiście nie można przesadzić z podwyższeniem temperatury, ale jeśli nie przechowujesz żywności długo i nie zamrażasz posiłków wymagających bardzo niskiej temperatury, możesz ją podnieść o na przykład 2 stopnie Celsjusza.


Energooszczędna lodówka – ile wat pobiera?


Moc lodówki nie jest informacją podawaną w specyfikacji. Zamiast tego podaje się klasę energetyczną, o czym już pisaliśmy wyżej. To o wiele bardziej czytelne dla użytkownika i nie wymaga obliczeń. Każdy producent jest zobligowany do szacowanego podawania rocznego zużycia prądu. W przypadku lodówki jest to o tyle prostsze, że to urządzenie pracujące całodobowo. Oczywiście jest to pewne uproszczenie, gdyż największy pobór energii jest wtedy, gdy pracuje agregat. To element odpowiedzialny za schładzanie wnętrza urządzenia, a przez to – przechowywanego pożywienia.

Częste otwieranie lodówki na pewno przyczynia się do częstszego załączania kompresora, a przez to – większego zużycia prądu. Dlatego przydatną funkcją jest tryb wakacyjny. Jego włączenie jest informacją dla lodówki, że nikt nie będzie otwierał drzwi urządzenia, a tym samym – nie będzie dochodziło do wzrostu temperatury. Dzięki temu kompresor może pracować jednolicie, zachowując optymalne parametry.


Nowoczesna lodówka – zużycie prądu


Jak widzisz, wiele czynników składa się na to, ile energii elektrycznej potrzebuje Twoja lodówka. Pobór mocy możesz zmniejszyć decydując się na urządzenie wyposażone w specjalne tryby wspomagające utrzymanie w ryzach budżetu domowego. Oszczędność ekonomiczna jest także dbałością o środowisko naturalne. Mniejsze zapotrzebowanie energetyczne w każdym domostwie przekłada się na mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Jeszcze kilkanaście lat temu rozwiązania ekologiczne mogły kojarzyć się z większymi wydatkami. Dzisiaj ekologia = ekonomia. Warto, abyś miał to na uwadze podczas zakupów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą lodówek dostępną w naszym sklepie internetowym. Możesz także odwiedzić nasze sklepy stacjonarne, aby zobaczyć sprzęt na własne oczy.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756