Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Czy w każdej pralce wypierzemy obuwie? Jak prać adidasy w pralce?

 2024-01-02 

Czyste obuwie świadczy o nas samych. Lubimy elegancko wyglądać, dlatego poza schludnym ubiorem, powinniśmy dbać o nienaganny wygląd naszych butów. Konieczne jest zatem ich systematyczne czyszczenie. Niekiedy trudne i uporczywe zabrudzenia, wymagają od nas wysiłku. Każdy ma swoje sprawdzone sposoby na czyszczenie obuwia. Często jest to obuwie sportowe, w którym lubimy chodzić na treningi, ale również do pracy. Niezwykle skutecznym sposobem jest pranie butów w pralce. Jednak warto zadać sobie pytanie, jak prać adidasy w pralce? Czy każdy rodzaj butów nadaje się do prania w pralce? Jakie czynności wykonać po kolei, by uzyskać zadowalające efekty? Oto kilka sprawdzonych rad, które będą pomocne podczas czyszczenia obuwia.

Jakich butów nie powinno się prać w pralce?

Niewątpliwie pranie butów w pralce to najłatwiejszy i najwygodniejszy sposób na pozbycie się uporczywych zabrudzeń. Nie każdy jednak rodzaj obuwia nadaje się do prania mechanicznego. Niektóre rodzaje butów mogą być czyszczone tylko ręcznie, gdyż nie mogą być poddane np. długiemu kontaktowi z wodą. Zanim więc przystąpisz do tej czynności, sprawdź informacje od producenta. Bardzo często znajdują się one na metce umieszczonej od wewnętrznej strony języka czy też na pudełku, w które zapakowane jest obuwie. Dzięki temu będziesz wiedział, jak postępować z danego rodzaju obuwiem. Zazwyczaj nie można prać w pralce butów klejonych, które pod wpływem zbyt wysokiej temperatury mogłyby ulec uszkodzeniu. Ponadto do prania mechanicznego nie są przeznaczone buty treningowe z zaawansowanymi technologiami, buty przyozdobione delikatnym materiałem, czy też np. cekinami lub koralikami.

Pralki w naszej ofercie:

Jak prać adidasy w pralce?

Zanim przystąpisz do prania obuwia w pralce, powinieneś odpowiednio je do tego przygotować. W pierwszej kolejności należy przede wszystkim dokładnie oczyścić podeszwy z błota, piasku, czy też kamyków. Tego rodzaju zabrudzenia mogłyby doprowadzić do awarii pralki. Jak prać adidasy w pralce? Po wstępnym oczyszczeniu obuwia, należy wyjąć z butów sznurówki, wkładki oraz inne części ruchome. Dzięki temu pranie będzie bardziej skuteczne i efektywne.

Dlaczego należy umieścić obuwie w worku do prania?

Bardzo ważne jest, aby przed ustawieniem odpowiedniego programu, włożyć adidasy do specjalnego worka do prania. Ma to na celu zabezpieczenie butów przed otarciami materiału o bęben. W ten sposób chronisz swoje obuwie przed rozdarciem, czy odkształceniem. Ponadto jest to również swego rodzaju zabezpieczenie przed uszkodzeniem bębna pralki. Sprawdzonym sposobem jest ponadto pranie obuwia z innymi miękkimi materiałami, jak np. pościel, ręczniki czy koce, które niwelują uderzenia o bęben. Dzięki temu pranie obuwia nie generuje również zbyt dużego hałasu.

Jakich detergentów używać do prania obuwia?

Kolejną czynnością jest dobór odpowiedniego detergentu do prania butów sportowych. Zatem, jak prać adidasy w pralce, by pod wpływem niewłaściwych substancji, nie uległy zniszczeniu? Do tego tematu warto podchodzić z dużą ostrożnością. Moce środki czyszczące, jak np. różnego rodzaju odplamiacze czy wybielacze, mogą na trwałe zniszczyć włókna materiału, z którego wykonane są Twoje buty. Nie zaleca się także stosowania środków zmiękczających. Warto wybrać bardziej delikatne środki piorące, np. płyn do prania.

Czy w każdej pralce wypierzemy obuwie?

Zdecydowana większość pralek automatycznych posiada delikatne programy prania, które idealnie nadają się do prania obuwia. Jak prać adidasy w pralce? Na jakie parametry prania zwrócić uwagę? Przede wszystkim warto wybrać program z niskimi obrotami prania np. od 400 do 600 obrotów na minutę. Mocne wirowanie mogłoby zdeformować obuwie. 


Poza obrotami, istotnym kryterium jest temperatura wody. Optymalna wysokość to 30-40 stopni Celsjusza. Kluczowy jest także czas prania. Nie powinno ono trwać zbyt długo. Do prania obuwia, warto wybierać krótkie programy np. trzydziestominutowe, czy czterdziestominutowe. Niższa temperatura lepiej chroni materiał, chociażby przed odbarwieniami. Podsumowując, można stwierdzić, że niemalże w każdej pralce upierzesz adidasy. Wystarczy, że urządzenie zostało wyposażone w program prania ręcznego, czy inny delikatny program. Wtedy masz pewność, że Twoje adidasy nie ulegną zniszczeniu i będą Ci służyły przez długi czas.

Na co zwrócić uwagę piorąc białe obuwie w pralce?

Obuwie sportowe bardzo często występuje w kolorze białym. Wymaga więc ono dość częstego czyszczenia, gdyż wszelkie zabrudzenia są łatwo widoczne. Zatem, jak prać adidasy w pralce, które są w kolorze białym? Biel to niezwykle wymagający kolor jeśli chodzi o utrzymanie go w nienagannej czystości. Piorąc białe adidasy, należy zachować szczególną ostrożność, by nie pojawiły się na nich nieestetyczne żółte plamy. Podczas prania należy zwrócić uwagę, aby nie wkładać ich z ciemnymi rzeczami, gdyż obuwie może łatwo zafarbować i zmienić kolor. Ponadto należy pamiętać o używaniu odpowiednich proszków do prania, przeznaczonych do jasnych tkanin. Na utrzymanie idealnej bieli, dobrze wpływa dodanie do prania odrobiny oczyszczonej sody. Dzięki temu Twoje obuwie będzie prezentowało się bardzo elegancko.

Jak suszyć obuwie po jego upraniu?

Jeśli już wiesz, jak prać adidasy w pralce, warto pamiętać o prawidłowym ich suszeniu. Można zacząć od suszarki do prania. Pamiętaj, że buty najlepiej się suszy w przewiewnym miejscu w temperaturze pokojowej. Warto włożyć do butów np. papier kuchenny, który pochłonie nadmiar wilgoci. Dzięki temu buty szybciej wyschną. Butów nie należy suszyć suszarką ani wystawiać na działanie promieni słonecznych. Może to sprawić, że na obuwiu pojawią się żółte, trudne do doprania plamy lub kolor wyblaknie. Nie zaleca się również stawiania obuwia na kaloryferach, gdyż może to spowodować ich odkształcenie. Podsumowując, na pytanie jak prać adidasy w pralce, odpowiedź jest bardzo prosta. Warto zastosować się do powyższych zasad, a więc prać w niskiej temperaturze, na niskich obrotach i w niedługim czasie. Dzięki temu, będziesz cieszyć się idealnie czystym obuwiem.

Pralki do zabudowy w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756