Poradniki Eksperta

Wybór automatycznej pralki zależy od wielu parametrów, które złożone w całość powinny spełniać potrzeby domowników. Obok gabarytów, które determinują posiadanie odpowiedniej przestrzeni i pojemności bębna, który pomieści ubrania użytkowników, ważnym parametrem jest prędkość wirowania. To od niej zależeć będzie, jak wilgotne pranie wyjmiemy z pralki i jak długo będzie potem schło. Niezależnie od tego czy dysponujemy automatyczną suszarką do ubrań, czy też suszymy bieliznę w tradycyjny sposób. Obie metody niosą za sobą wady i zalety oraz wynikające z tego mniejsze lub większe korzyści w postaci oszczędności energii, czasu oraz pieniędzy. Wirowanie w pralce jest również jednym z punktów na liście awarii czy też nieprawidłowości w działaniu sprzętu, z którymi mamy do czynienia podczas użytkowania. Do jednych z najczęstszych należy to, że pralka skacze przy wirowaniu. Termin skakania jest oczywiście umowy, bowiem chodzi tu o jej przemieszczanie. Powodów takiego zachowania sprzętu może być przynajmniej kilka. W dalszej części naszego poradnika omówimy każdy z nich, a także podpowiemy, jak można rozwiązać te nieprawidłowości.

Pierwsze uruchomienie nowego sprzętu


Pierwsze uruchomienie pralki powinno zostać poprzedzone wnikliwą analizą instrukcji obsługi i użytkowania. To w niej producent szeroko opisuje wszelkie zalecenia, które należy wykonać zanim nasza pralka przejdzie w tryb pełnego i codziennego działania. Nierzadko zdarza się, że nowa pralka skacze przy wirowaniu. Są dwa powody takiego zachowania sprzętu. 


Blokady transportowe


Pierwszym z nich są elementy chroniące bęben podczas transportu. Akcesoria w postaci specjalnych śrub mocujących bęben przed jego przemieszczaniem nazywane są w instrukcji blokadami transportowymi. W instrukcji znajdziemy specjalny rozdział poświęcony blokadom transportowym i w jaki sposób należy się ich pozbyć. W zależności od modelu i producenta mogą się one znajdować w rozmaitych miejscach. Ważne jest, aby zdjąć te elementy przed pierwszym uruchomieniem pralki. W przeciwnym razie pralka podczas pracy będzie bardzo głośno pracować i przemieszczać się na różne strony. Warto dodać, że zdjęte blokady transportowe powinny zostać zachowane. Mogą się przydać np. podczas przeprowadzki i kolejnego transportu pralki.


Odpowiednie wypoziomowanie sprzętu


Drugim bardzo ważnym czynnikiem, który może mieć wpływ na przemieszczanie się pralki podczas wirowania, jest tak zwane krzywe ustawienie. Pralka podczas montażu powinna zostać odpowiednio wypoziomowana. Warto do celu użyć poziomicy. Nierówne ustawienie pralki będzie skutkowało nierównym ustawieniem bębna, co z kolei przełoży się na jego obroty oraz głośne dudnienie i przemieszczanie sprzętu. Urządzenia pralnicze wyposażone są w specjalnie regulowane nóżki, które należy ustawić tak, aby pralka była prawidłowo wypoziomowana. Ważne jest również, aby podłoże, na którym stawiamy urządzenie było stabilne, twarde i antypoślizgowe. Śliska podłoga w naszej łazience, na której ustawiliśmy sprzęt, może być również powodem tego, że pralka skacze przy wirowaniu. Jeśli nie możemy zastosować innego rozwiązania, warto skorzystać z rekomendowanych przez producentów pralek specjalnych mat antypoślizgowych i antywibracyjnych. Matę rozkładamy na podłodze i bezpośrednio na niej ustawiamy pralkę. Zastosowanie maty nie zwalnia użytkownika od wypoziomowania sprzętu.


Pralki w naszej ofercie:

Pojemność bębna i ułożenie ubrań

Innym powodem tego, że pralka skacze przy wirowaniu, może być nieprawidłowe ułożenie ubrań we wnętrzu bębna oraz jego przeładowanie. Każdy model pralki oznaczony jest parametrem pojemności. Jest to maksymalna pojemność bębna, czyli maksymalna waga brudnych tkanin włożona na jeden cykl prania. Przekroczenie tego parametru i włożenie większej ilości rzeczy do wnętrza pralki będzie skutkowało nieprawidłowym działaniem sprzętu. Co więcej, może również uszkodzić nie tylko bęben, ale również inne elementy urządzenia, jak pompę, elektrozawór, a nawet programator i inne elementy elektroniczne. Jeśli podczas wirowania zauważymy, że nasza pralka głośno buczy, a do tego przemieszcza się, warto zatrzymać program i odczekać aż będziemy mogli bezpiecznie otworzyć drzwiczki, a nastąpienie wyjmijmy część mokrego prania. Kolejnym krokiem jest zamknięcie drzwiczek i ponowne uruchomienie pralki, aby dokończyła cykl. Jeśli ten zabieg nie pomoże i pralka skacze przy wirowaniu pomimo wyjęcia części ubrań, warto sprawdzić jej odpowiednie wypoziomowanie.


Sprężyny i amortyzatory bębna

Bęben w pralce automatycznej oraz awarie elementów i akcesoriów będących jego integralnymi częściami, co do zasady, stanowią główne przyczyny tego, że pralka skacze przy wirowaniu.


Zużyte i rozciągnięte sprężyny bębna


Zużycie i rozciągnięcie sprężyn bębna następuje zwłaszcza w urządzeniach, które są już jakiś czas przez nas użytkowane. Niezwykle rzadko może występować w nowym sprzęcie. Eksploatacja pralki sprawia, że niektóre elementy po prostu się zużywają. Dotyczy to zwłaszcza sprężyn bębna, które podczas codziennego użytkowania ulegają stopniowemu rozciąganiu. Jedyną metodą na sprawdzenie, czy to zużyte sprężyny są przyczyną tego, że pralka skacze przy wirowaniu jest ich dokładne obejrzenie. W tym celu należy rozkręcić pralkę. Jedyną niwelacją usterki w tym wypadku będzie wymiana sprężyn na nowe. Ta czynność jest bardzo prosta, a do jej wykonania potrzebujemy jedynie śrubokręta. Jeśli nie chcemy lub też nie potrafimy wykonać tej naprawy samodzielnie, warto zwrócić się do wykwalifikowanego fachowca.


Awaria amortyzatorów bębna


Bęben w pralce automatycznej mocowany jest na specjalnych amortyzatorach, które spełniają podobne zadanie, jak amortyzatory w samochodzie. Elementy te również podlegają zużyciu. Fakt ten potwierdzany jest hałaśliwym działaniem pralki, a także jej przemieszczaniem podczas pracy. Uszkodzone czy też zużyte amortyzatory należy wymienić. W tym celu warto udać się do autoryzowanego punktu serwisowego. Ważną kwestią jest zastosowanie oryginalnych części zamiennych rekomendowanych przez producenta pralki.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756