Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Pralko-szuszarka – czy warto ją kupić?

 2023-07-31 

Większość łazienek jest raczej niewielkich rozmiarów. W takim wypadku wyposażenie pomieszczenia w pralkę i suszarkę może być niemożliwe. A może po prostu zależy Ci na uniwersalnym urządzeniu? Taka jest właśnie pralko-suszarka. Czy warto ją kupić? Na co zwrócić uwagę? O tym dowiesz się z poniższego poradnika.

Pralko-suszarka – czy warto ją kupić?

Możesz spotkać się z różnymi opiniami na temat pralko-suszarek. Jedni je chwalą, inni krytykują. Różnice w ocenie urządzeń wynikają przede wszystkim z różnych oczekiwań użytkowników. Wybór każdego sprzętu powinien być uzależniony od docelowego przeznaczenia, intensywności użytkowania i potrzeb Twoich oraz reszty domowników. Pralko-suszarka jako urządzenie dwufunkcyjne, ma plusy oraz minusy. Zalet jest zdecydowanie więcej, ale to Ty musisz podjąć decyzję na temat zakupu.

Pralko suszarki w naszej ofercie:

Zalety pralko-suszarki

Podstawową, być może oczywistą, zaletą każdej pralko-suszarki jest możliwość prania i suszenia odzieży za pomocą jednego urządzenia. Dzięki temu nie musisz wyposażać łazienki w dwa sprzęty. Oczywiście możesz zainstalować suszarkę na pralce, oszczędzając powierzchnię pomieszczenia, ale w tym miejscu mógłbyś na przykład powiesić szafkę, której Ci brakuje. Nie wszystkim podoba się także taka „wieża” urządzeń, która może przytłoczyć mniejszą łazienkę.


Zaletą wspólną dla suszarek i pralko-suszarek, jest na pewno brak konieczności rozstawiania suszarki do bielizny, aby wysuszyć wyprane ubrania. Suszenie odzieży w ten sposób może powodować pojawianie się wilgoci w mieszkaniu. Ta z kolei może doprowadzić do powstania grzybów na ścianie, co będzie musiało zakończyć się kosztownym remontem. Dysponując pralko-suszarką, nie musisz przekładać prania z jednego do drugiego urządzenia. Jeśli nie załadowałeś bębna do końca, możesz płynnie przejść do cyklu suszenia. Zakup pralko-suszarki jest także mniejszym wydatkiem, niż zakup osobnych urządzeń. Sprzęt możesz kupić już za około 2000-2500 zł. To oszczędność sięgająca wartości dobrej pralki. Urządzenie do prania kosztuje co najmniej 1500 zł, a suszarka około 2500 złotych. Pralko-suszarki oferują również ciekawe, nowoczesne rozwiązania. Możliwe jest sterowanie smartfonem, dodawanie odzieży w trakcie prania lub korzystanie z programów parowych. Sprawdźmy także minusy posiadania urządzenia takiego jak pralko-suszarka. Czy warto ją kupić? Zobacz sam.

Wady pralko-suszarek

Pominięcie wad pralko-suszarek byłoby bardzo nieobiektywne, dlatego postanowiliśmy przedstawić minusy wyposażania łazienki w takie urządzenie. Przede wszystkim, załadunek prania i suszenia różni się dość znacznie. Jeśli planujesz wyprać 8 kilogramów odzieży, to wysuszyć będziesz mógł już tylko około 4-5 kilogramów. Oznacza to, że konieczne będzie wyciągnięcie części ubrań przed rozpoczęciem suszenia. Można ten problem rozwiązać robiąc mniejsze, częstsze pranie. Łączny czas prania i suszenia jest na pewno odpowiednio dłuższy od tych samych czynności w osobnych urządzeniach. Suszenie w pralko-suszarce odbywa się także na innej zasadzie i w wyższej temperaturze. Przez to, tkaniny są bardziej pogniecione i mocno wysuszone. Musisz także poświęcić więcej uwagi na konserwację urządzenia. Konieczne jest częstsze czyszczenie bębna i wybieranie ewentualnych włókien, zbierających się na jego powierzchni.

Na co zwrócić uwagę kupując pralko-suszarkę?

Przeglądając ofertę pralko-suszarek dostępnych w sklepie internetowym Media Expert, możesz wybierać spośród kilkudziesięciu modeli. Oferowany sprzęt produkowany jest przez kilkunastu producentów – bardziej lub mniej popularnych wśród Klientów. Na pewno powinieneś zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Im ona niższa, tym większe oszczędności będziesz w stanie zauważyć. Klasy energetyczne klasyfikowane i oznaczane są symbolami od A do F. Litera A oznacza najwyższą energooszczędność, która pozwoli zaoszczędzić pieniądze w domowym budżecie. Istotną informacją są zawsze wymiary urządzenia. Zwróć uwagę na wysokość, głębokość i szerokość pralko-suszarki. Wybierz docelowe miejsce montażu urządzenia i sprawdź czy się w nim zmieści. Bardzo istotnym parametrem jest także wielkość załadunku. W przypadku pralko-suszarek są to dwie wartości – osobno dla prania i suszenia.


Ważny jest także poziom hałasu. Zbyt wysoki nie pozwoli na komfortowe pranie w nocy lub rano, kiedy domownicy jeszcze śpią. Warto zdecydować się na pralko-suszarkę wyposażoną w silnik inwerterowy. Są one cichsze i trwalsze, więc urządzenie będzie Cię cieszyć długą bezawaryjnością. Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość sterowania smartfonem. To wygodne i pozwala monitorować stan urządzenia. Czy warto kupić pralko-suszarkę? Naszym zdaniem zdecydowanie tak, pod warunkiem, że zapoznasz się dokładnie z jej specyfikacją i możliwościami.

Pralki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756