Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Program ECO w zmywarce – co to jest, ile trwa?

 2023-10-05 

Wszystko co eco, zawojowało współczesny świat. Społeczeństwa prześcigają się w tworzeniu innowacyjnych i ekologicznych technologii. Dbanie o środowisko naturalne, stało się nadrzędnym priorytetem. W ten sposób chcemy zapobiec ekologicznej katastrofie. Sprzęty AGD zostały wyposażone w programy eco, by mniej zużywać energii nieodnawialnej. Takim urządzeniem jest również zmywarka. Do czego służy program eco w zmywarce? Czy warto z niego korzystać? Ile trwa program eco w zmywarce? Warto zapoznać się z tym tematem, by wiedzieć na czym polega ekologiczne działanie zmywarki.

Co to jest program eco w zmywarce?

Zmywarki wyposażone zostały w wiele różnorodnych programów, np. programy do zmywania dowolnie zabrudzonych naczyń w wybranej temperaturze, programy do zmywania bardzo brudnych naczyń w wysokiej temperaturze, programy do szybkiego zmywania (w krótkim czasie) lekko zabrudzonych naczyń i oczywiście programy eco.


Program eco pełni istotną funkcję w zmywarce. Służy do oszczędzania energii i wody, przy jednoczesnym zapewnieniu efektywnego mycia Twoich naczyń. Częste używanie tego właśnie programu niewątpliwie wpłynie na Twój budżet domowy. Mniej zapłacisz zarówno za wodę, jak i za prąd. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość. Tego rodzaju programy trwają znacznie dłużej niż te szybkie czy do zmywania intensywnego w krótszym niż 2 godziny czasie.


Producenci tych sprzętów gwarantują, że korzystając z tego trybu, działasz proekologicznie. Zmywarka pobiera mniejszą ilość wody i podgrzewa ją do niższych temperatur. Dla przykładu, w zmywarce BOSCH – program eco 55 stopni Celsjusza, AMICA – program eco 50 stopni Celsjusza, ELECTROLUX – program eco 50 stopni Celsjusza, WHIRLPOOL – program eco 50 stopni Celsjusza. W przypadku standardowych trybów, urządzenie podgrzewa wodę do 60-70 stopni Celsjusza.


Zmywarki w naszej ofercie:

Do jakich naczyń stosować program eco w zmywarce?

Program eco w zmywarce przeznaczony jest do mycia talerzy, szklanek, sztućców, misek czy garnków lekko lub średnio zabrudzonych. Mogą być nawet z poprzedniego dnia. Ważne, aby przed włożeniem do zmywarki, usunąć z nich resztki jedzenia. Tryb eco trudniej może poradzić sobie z mocno zabrudzonymi naczyniami, na których zalega np. tłuszcz. Niższa temperatura dostosowana jest więc do nieco mniej intensywnych zanieczyszczeń.

Jak działa program eco w zmywarce?

Program eco w zmywarkach jest ekonomiczny i wydajny. Wprawdzie trwa trochę dłużej niż chociażby programy automatyczne, to ma bardzo ważną zaletę, mianowicie oszczędza wodę i prąd. Długi proces mycia naczyń przy użyciu programu eco, nie wymaga bardzo wysokiej temperatury. Naczynia przez dłuższy czas poddane są działaniu skutecznych środków do czyszczenia, co wpływa na zadowalający efekt. Po wyjęciu talerzy, szklanek, czy też sztućców, są one czyste i błyszczące. Aby uruchomić program eco w zmywarce, w pierwszej kolejności naciśnij przycisk wyboru programu. Programy zmywania w Twoim urządzeniu są różne. Wybierasz zatem eco i włączasz przycisk START. Twoja zmywarka rozpocznie wówczas ekonomiczny cykl mycia.


A więc z jednej strony dłuższy czas, a z drugiej oszczędność wody i prądu. Sam decydujesz, czy Ci to odpowiada.

Ile trwa program eco w zmywarce?

Możesz zastanawiać się ile trwa program eco w zmywarce? Jest to jeden z dłuższych programów w tym urządzeniu. W zależności od modelu, może trwać 185 czy nawet 200 minut, a więc około 3 godzin. Krótsze programy potrzebują mniej czasu na wykonanie jednego cyklu i może to być np. 35 minut. Ten program przeznaczony jest jednak do mycia mało zabrudzonych naczyń, zazwyczaj używanych tego samego dnia. Pobór prądu i wody jest ekonomiczniejszy przy użyciu programu eco. Poza tym, radzi on sobie z nieco mocniejszymi zabrudzeniami, nawet z poprzedniego dnia.


W niektórych modelach zmywarek po zakończeniu programu eco, drzwi urządzenia otwierają się automatycznie. Wpływa to na ekonomiczne suszenie. Nie zawsze możesz pozwolić sobie na tak długi proces mycia. Jeżeli za pół godziny mają przyjść goście, a u Ciebie piętrzy się stos brudnych naczyń, raczej nie skorzystasz z tego programu. Wybierzesz szybkie mycie, by w mig uporać się z problemem. Zmywarki mają wiele programów dostosowanych do codziennych potrzeb konsumentów. Dla zapoznania się ze wszystkimi możliwościami sprzętu, przeczytaj dokładnie jego instrukcję obsługi. Łatwiej będzie Ci wybrać cykl i funkcje, potrzebne do określonych sytuacji (biorąc pod uwagę stopień zabrudzenia naczyń, ich ilość, czas cyklu).


Jakie jest zużycie wody przy oszczędnym myciu? Zużycie wody w porównaniu z urządzeniami bez takiej funkcji, jest mniejsze nawet o 4 litry na jednym cyklu mycia. Tu wartości mogą się różnić w zależności od modelu zmywarki i producenta. Biorąc pod uwagę ten aspekt na tle innych programów, program eco wypada bardzo dobrze.


Jeśli więc zdecydujesz, że program eco w zmywarce jest dla Ciebie właściwy, będziesz należał do grona osób, dla których troska o środowisko naturalne jest ważna. Poza tym, działasz na swoją korzyść, gdyż oszczędzasz energię i wodę, a co za tym idzie, swoje pieniądze. Używając tego programu, możesz zmniejszyć roczne zużycie wody nawet do około 50 procent (kilkaset litrów), a prąd nawet o 500 kWh, co ma już wymierne korzyści. Warto więc, abyś korzystał z nowoczesnej techniki, połączonej z korzyściami dla ekologii i dla swojego budżetu domowego.

Zmywarki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756