Poradniki Eksperta

Aplikacje smart home – jaką wybrać?

Wiele mówi się ostatnio o systemach inteligentnych domów, które pozwalają na zautomatyzowanie wielu procesów, jaki dotąd musiały być zarządzane manualnie przez domowników. W poniższym poradnik chcemy omówić najpopularniejsze aplikacje smart home. Zachęcamy do lektury!


Aplikacje smart home


Inteligentny dom – to przyszłość, czy już teraźniejszość?


Inteligentne domy i mieszkania, to zdecydowanie znak naszych czasów. Choć oczywiście nadal nie prasują za nas roboty przypominające sylwetką człowieka, coraz więcej czynności może być wykonywanych przez urządzenia smart. Co więcej, możliwość wdrożenia automatyzacji jest dodatkową zaletą, która ułatwia i usprawnia codzienne funkcjonowanie w Twoich czterech kątach. Celem pojedynczych urządzeń, ale także całych instalacji smart home, jest zapewnienie Ci wygody, oszczędności czasu i pieniędzy, a także bezcennego bezpieczeństwa. Czy dostępne rozwiązania sprawdzają się? Biorąc pod uwagę opinie użytkowników, jak najbardziej tak! W kolejnych latach możemy spodziewać się poszerzenia oferty o kolejne urządzenia, które będą mogły być sterowane z poziomu aplikacji mobilnych.


Czujniki w naszej ofercie:Dedykowane aplikacje, inteligentny dom i automatyzacja – czy to trudne w obsłudze?


Wiele osób niesłusznie ucieka od nowinek technologicznych, bojąc się napotkania trudności w obsłudze. Czy jednak jest się czego obawiać? Wystarczy przekonać się o fakcie, że nowości tak naprawdę tworzone są po to, aby jeszcze bardziej ułatwić nam codzienne obowiązki domowe. Zarówno urządzenia, jak i aplikacje smart home są proste w obsłudze. Nie różni się ona wiele od standardowego korzystania z innego oprogramowania. Bardzo często, aplikacje mobilne instruują użytkownika krok po kroku, aby nie miał on problemów z konfiguracją konkretnego urządzenia lub sparowaniem sprzętów ze sobą nawzajem.


Aplikacje smart home – krótka charakterystyka każdej z nich


Do zarzadzania inteligentnym domem, potrzeba jest aplikacja mobilna, która spina wszystkie urządzenia w całość. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka wartych uwagi rozwiązań, które cieszą się dużą popularnością. Aplikacje do zarządzania inteligentnym domem są darmowe i często wspierane przez producentów konkretnych urządzeń. Decydując się na zakup sprzętu AGD lub RTV, powinieneś zwrócić uwagę na to, z jakim środowiskiem oprogramowania pracuje wstępnie wybrany model. O ile sprzęt może połączyć się z większością aplikacji mobilnych, może on nie współpracować z innymi urządzeniami. Ważne jest więc, aby wybierać produkty stworzone z myślą o wspólnym systemie zarządzania.


Tuya


Zacznijmy od aplikacji Tuya. Jest to oprogramowanie, którego popularność bardzo wzrosła wśród polskich użytkowników. Należy to powiązać między innymi z przyjaznym interfejsem oraz łatwością konfiguracji. Poruszanie się po aplikacji nie sprawi kłopotów nawet mniej zaawansowanym użytkownikom. Z pomocą Tuya, możliwe jest zarządzanie sparowanym sprzętem, który pracuje w oparciu o różne formy komunikacji. Aplikacja współpracuje z urządzeniami korzystającymi z Bluetooth oraz Wi-Fi. System Tuya składa się tak naprawdę z dwóch programów, które w przeszłości różniły się całkiem mocno. Obecnie są po prostu dwoma aplikacjami o identycznych możliwościach.


Aplikacje Tuya i Smarty Life pozwalają na tworzenie tak zwanych scen. Dzięki temu, możliwa jest automatyzacja procesów, która jest wisienką na torcie w przypadku inteligentnych domów. Możesz użyć szeregu czujników jako aktywatorów konkretnych działań. Na przykład, jeśli sensor ruchu nie wykryje Twojej obecności, po określonym czasie będzie mógł zostać wyłączony telewizor podłączony do inteligentnego gniazdka. To nie tylko wygodne, ale również wpływa na oszczędność. Jeśli zamiast telewizora, jako przykładu użyjemy żelazka, ma to także wpływ na bezpieczeństwo domowników. Aplikacje Tuya i Smart Life pozwalają na grupowanie urządzeń według pokojów, w których są umieszczone. Możliwe jest także zdalne włączenie i wyłączenia sprzętu. Nie zabrakło także harmonogramu pracy, który pozwala na uruchomienie konkretnego urządzenia w wybranym dniu o ustalonej godzinie.


Google Home


Oczywiście na liście nie może zabraknąć propozycji od amerykańskiego giganta technologicznego. Google Home to aplikacja mobilna, która należy do absolutnej czołówki w rankingu popularności. Narzędzie to, podobnie jak inne spod tego brandu, jest bardzo intuicyjne w obsłudze i nie sprawia kłopotów nawet przy pierwszym kontakcie. W tym wypadku, także możliwe jest posortowanie urządzeń, ze względu na pomieszczenia, w których się znajdują. Poruszanie się po aplikacji jest dodatkowo ułatwione poprzez karty, takie jak Dom, czy Kanał. Mają one skracać drogę do najważniejszych i najczęściej zachodzących procesów, byś nie musiał ich długo szukać. Google Home pozwala również na sterowanie multimediami, które są odtwarzane na sparowanych z aplikacją urządzeniach. Możesz więc przełączać utwory, zmieniać głośność, a także zmieniać ustawienia dotyczące źródła dźwięku. Aplikacja współpracuje oczywiście z Asystentem Google, który pozwala na wydawanie komend głosowych. Oprogramowanie jest na bieżąco aktualizowane, więc można spodziewać się kolejnych udogodnień.


Amazon Alexa


Rywalem Google Home, jest bez wątpienia Amazon Alexa. Gigant e-commerce stworzył własne środowisko zarządzania domem. Alexa jest łatwa w obsłudze, a jej poznanie nie zajmuje wiele czasu. Poradzi sobie z nią zdecydowana większość użytkowników. Alexa umożliwia grupowanie urządzeń na poszczególne pokoje. Dzięki temu, kontrola nad sprzętem jest lepsza, a odnalezienie się wśród wylistowanych sprzętów – szybsze. Oprogramowanie Amazonu także pozwala na wydawanie komend głosowych. Co ciekawe, możliwe jest także korzystanie ze sprzętu na zasadzie interkomu. Jeśli wydasz polecenie do mikrofonu telefonu, wiadomość może zostać odtworzona na połączonym głośniku inteligentnym, który znajduje się w innej części domu.


Alexa umożliwia tworzenie procedur automatyzacji. Na czym to polega? Przykładowo, jeśli po powrocie do domu, zapalisz światło w korytarzu, automatycznie może włączyć się również klimatyzacja, a rolety zewnętrzne mogą zostać podniesione. To tylko prosty przykład, gdyż scenki mogą być o wiele bardziej rozbudowane. O właśnie taką wygodę chodzi w rozwiązaniach smart!


IFTTT


Jeśli mowa o automatyzacji procesów, jest to odpowiedni moment na zaprezentowanie aplikacji IFTTT. To skrót pełnej nazwy „If This Then That”. Celem aplikacji nie jest umożliwienie bezpośredniej, zdalnej obsługi urządzeń smart. Zadaniem IFTTT jest umożliwienie stworzenia rozbudowanych scenariuszy automatyzacji. Jeśli poświęci się konfiguracji odpowiednią ilość czasu, można stworzyć naprawdę świetne harmonogramy. Jeśli w domu nie brakuje urządzeń smart i dysponujesz ponadto czujnikami zmierzchu lub ruchu, możliwości jest całkiem sporo. Do zdefiniowania ciekawych scenariuszy potrzeba także wyobraźni, która pozwoli stworzyć funkcjonalne rozwiązania. Samo tworzenie scenariuszy nie jest trudne i nie wymaga żadnych specjalistycznych umiejętności, jak na przykład programowanie.


HomeKit


Listę najpopularniejszych aplikacji smart home kończymy ofertą Apple. HomeKit jest doskonale zoptymalizowana, jak większość oprogramowania producenta. Aplikacja pozwala na sterowanie wieloma urządzeniami montowanymi i używanymi w domach. Ciekawą opcją jest możliwość sterowania wieloma urządzeniami jednocześnie. Oznacza to, że w ten sposób można włączyć kilka sprzętów za pomocą jednego kliknięcia. HomeKit pozwala również na podgląd live z kamer IP i grupowanie urządzeń według pomieszczeń. Nie zabrakło także możliwości wprowadzania automatyzacji. Zdefiniowanie odpowiedniego scenariusza, należy rozpocząć od odkreślenia wyzwalacza, czyli np. komendy oznaczającej Twoje wyjście do pracy.


Aplikacje smart home są proste w obsłudze i nie należy się obawiać problemów z obsługą. Jeśli radzisz sobie na co dzień z innym oprogramowaniem smartfona, w tym wypadku również nie będzie przeszkód. Gorąco zachęcamy do korzystania z inteligentnych rozwiązań, które są gwarancją wygody, bezpieczeństwa i często również oszczędności.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756