Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do kontaktu

Zdaniem eksperta

Gdzie zamontować czujnik temperatury zewnętrznej i do czego służy?

Mariusz Bielski
Data dodania: 28-03-2025

Optymalizacja wykorzystanie energii grzewczej to temat, nad którym głowi się każdy, kto chciałby zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy. Pomóc w tym może jedno urządzenie. Warto więc zorientować się, do czego służy i gdzie zamontować czujnik temperatury zewnętrznej. To właśnie on jest kluczowy w kwestii optymalnego ogrzewania.

Do czego służy czujnik temperatury zewnętrznej?

Czujnik temperatury to urządzenie wyposażone w termometr, odpowiadające za wykonywanie pomiarów warunków cieplnych na zewnątrz. Sprawdzana jest ona w sposób ciągły, więc jej wartość zmienia się w czasie rzeczywistym. To jedna z najważniejszych cech funkcjonalnych tego sprzętu.


Chcąc dowiedzieć się, gdzie zamontować czujnik temperatury zewnętrznej, trzeba pamiętać, iż pozwala on na zoptymalizowanie systemu grzewczego w mieszkaniu lub budynku wolnostojącym. Ma za zadanie usprawniać jego działanie. Jak to robi? Odpowiedzialny jest za to regulator, który na podstawie krzywej w danym momencie oblicza optymalną temperaturę wody grzewczej.

Optymalizacja kosztów to najważniejsza kwestia

W tym kontekście warto wspomnieć, iż każdy system nieposiadający takiej aparatury może generować bardzo duże straty finansowe dla jego właściciela. Ustawienie parametrów, które nie będą zmieniały się pod wpływem warunków atmosferycznych, spowoduje, iż będzie pracował cały czas w ten sam sposób. W konsekwencji dojdzie do nieoptymalnego wykorzystywania wody grzewczej, a co za tym idzie, zwiększy koszty.


Czujnik temperatury zewnętrznej ma więc za zadanie dostosowanie jej temperatury do naszych potrzeb, biorąc pod uwagę zarówno porę doby, jak i pory roku. Inteligentny sprzęt powinien rozpoznać, kiedy powinien rozpocząć, a kiedy zakończyć pracę. Dzięki temu gospodarstwo domowe nie zostanie narażone na konkretne straty finansowe.

Czujniki temperatury w naszej ofercie:

Jak wybrać dobry czujnik temperatury zewnętrznej?

Zanim zdecydujemy, gdzie zamontować czujnik temperatury zewnętrznej, musimy jeszcze dobrać właściwy model. Występują one w wersjach przewodowych i bezprzewodowych. W zależności od marki i linii urządzenia różnią się od siebie w kilku aspektach. Mowa tu o ich kształcie, wielkości, stylu wykonania obudowy czy wyposażeniu opcje dodatkowe.


Te ostatnie są zresztą istotnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę przed zakupem konkretnego sprzętu. Wśród interesujących funkcjonalności możemy wyróżnić:


•    czujnik zalania wodą,

•    czujnik ruchu,

•    przełącznik świateł,

•    czujnik otwarcia/zamknięcia,

•    czujnik drgań.


Ciekawym dodatkiem może być też możliwość wykonywania pomiaru wilgotności powietrza. Dlaczego jest to istotne? W sytuacji, gdy będzie ona za niska, system wyśle sygnał i uruchomi nawilżacz. Tego rodzaju urządzenia wymagają jednak specjalistycznego montażu, więc w ich kontekście tym bardziej warto poprosić o pomoc fachowca.

Gdzie zamontować czujnik temperatury zewnętrznej?

Dla prawidłowego działania czujnika temperatury zewnętrznej najważniejsza jest jednak jego lokalizacja. Z technicznego punktu widzenia najlepsze będzie umieszczenie go na północnej ścianie danego budynku. W ten sposób da się uniknąć nadmiernego nasłonecznienia. Dodatkowo trzeba zadbać o ochronę przed deszczem i śniegiem.


Istotne jest też umieszczenie go na wysokości około dwóch metrów nad ziemią. Jest to standardowa wysokość pomiarowa stosowana między innymi w meteorologii.

Montaż czujnika temperatury zewnętrznej – jakich miejsc unikać?

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na pewno dobrym pomysłem jest unikanie źródeł ciepła, które mogą znajdować się w pobliżu. Chodzi o to, by nie zakłócać czujnikowi naturalnej cyrkulacji powietrza. Złym miejscem będzie także zamontowanie go pod dachem czy okapem. Niewskazana jest również lokalizacja nieopodal powierzchni, które łatwo i szybko się nagrzewają, jak blachodachówka. Wszystkie te rzeczy mogą bowiem wpłynąć na znaczne zafałszowanie pomiarów.


Warto więc posiadać wiedzę na temat tego, gdzie zamontować czujnik temperatury zewnętrznej. Dzięki niemu zoptymalizujemy koszty ogrzewania. Jeśli spełnimy wszystkie kryteria, oszczędności okażą się znaczące.

Termostaty w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756