Zdaniem eksperta
Jednym z podstawowych obowiązków kociego opiekuna jest zapewnienie pupilowi odpowiedniego żywienia. Właściwe karmienie wymaga uwzględnienia wielu czynników. W tym poradniku szczegółowo odpowiadamy na pytanie, ile powinien jeść kot i nie tylko.
Zapotrzebowanie kaloryczne kota zależy od jego masy ciała i stylu życia. Każdy osobnik ma inne potrzeby żywieniowe, które dodatkowo zależą także od wieku, poziomu aktywności oraz stanu zdrowia. Przeciętnie zdrowy dorosły kot potrzebuje od 70 do 100 kilokalorii na kilogram masy ciała dziennie.
Przykładowo kot ważący 4 kg będzie potrzebował około 280–400 kcal dziennie, w zależności od stylu życia. Te bardziej aktywne będą wymagać większej ilości kalorii, podczas gdy czworonogi leniwe lub starsze mogą potrzebować ich mniej. Im większy kot, tym więcej kalorii będzie potrzebował, a im mniejszy, tym analogicznie mniej. Warto też wiedzieć, że nie dotyczy to kociąt i młodych kotów, które są w fazie wzrostu. Przedstawimy to szczegółowo w dalszej części poradnika.
Istnieje kilka sposobów na to, aby dokładnie sprawdzić, ile powinien jeść kot. Na ten temat powstało już wiele publikacji, które zostały opracowane nie tylko przez weterynarzy, ale także zootechników, a także kocich dietetyków. Opierając się na tych wytycznych warto także posiłkować się tabelami żywieniowymi, które producenci umieszczają na opakowaniach kocich karm. Producenci karm, biorąc pod uwagę szereg norm i wytycznych uwzględnionych w przepisach prawa, podają na opakowaniach zalecane porcje, w zależności od masy ciała kota.
Na tym jednak nie koniec. Opiekun powinien także uwzględnić kaloryczność danej karmy. Karma sucha i mokra różnią się zawartością kalorii, przy czym karma sucha jest bardziej kaloryczna w przeliczeniu na gram. Warto przy tym także na bieżąco obserwować kondycję naszego kociego pupila. Zdrowy kot to taki, którego żebra są wyczuwalne, ale nie widoczne, a talia jest wyraźnie zarysowana.
Zdrowie i prawidłowe karmienie kota to nie tylko odpowiednia jakość i kaloryczność karmy czy też jej odpowiednie porcjowanie, ale również określona częstotliwość podawania. Warto przy tym zaznaczyć, iż nie można przyjąć wyłącznie jednej wytycznej, bowiem częstotliwość karmienia kota zależy od jego wieku oraz indywidualnych potrzeb. Stosowany jest tu podział na kocięta, koty dorosłe oraz kocich seniorów.
Kocięta do 1 roku życia potrzebują częstszego karmienia, ponieważ rosną bardzo szybko. Zaleca się podawanie pożywienia 4–5 razy dziennie w pierwszych miesiącach życia, a od 6 miesiąca można stopniowo zmniejszać liczbę posiłków do 3 dziennie. Koty dorosłe, czyli takie w przedziale od 1 roku do 7 lat, powinny być karmione 2–3 razy dziennie. Ważne jest, aby posiłki były regularne, a zatem podawane o stałych porach. Tutaj istotny jest rytm dnia kota. Koci seniorzy powyżej 7 roku życia mają mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, ale mogą wymagać częstszych, mniejszych porcji, zwłaszcza jeśli mają problemy trawienne, co zdarza się nierzadko w kocim okresie geriatrycznym.
Ile razy dziennie karmić kota? Optymalna liczba kocich posiłków to kwestia indywidualna. Z reguły dorosłe koty dobrze reagują na dwa główne posiłki dziennie, czyli pierwszy rano, a drugi wieczorem. Jeśli opiekun dysponuje odpowiednią ilością czasu, warto podzielić dzienną porcję na trzy posiłki. Ważne jest, aby nie przekraczać całkowitej liczby kalorii, którą kot powinien spożywać, a także regularności podawania posiłków.
Zobacz także: Ranking karm dla kotów [TOP10]
Producenci oferują dwa rodzaje karm dla kotów – suchą oraz mokrą. Są dwie szkoły w kwestii żywienia kotów. Jedna z nich przekonuje, że kot to mięsożerca, a do tego trudno namówić go na picie wody i z tych względów powinien jeść wyłącznie mokrą karmę. Druga ze szkół wyznaje, iż kota powinno się karmić zamiennie, podając raz mokrą, a raz suchą karmę i przy tym zapewnić mu zawsze świeżą i czystą wodę do picia.
Karma sucha jest bardziej kaloryczna i wygodna w przechowywaniu. Może być podawana kotom, które mają dostęp do wody, aby zapobiec odwodnieniu. Karma mokra z kolei ma wyższą zawartość wody i jest mniej kaloryczna. Jest szczególnie zalecana dla kotów z problemami z układem moczowym.
Wiele zależy od kocich upodobań, a także od kociego, ogólnego stanu zdrowia. Jeśli pupil ma np. problemy z nerkami nie powinien jeść suchej karmy. To samo dotyczy kotów po usunięciu zębów lub też z problemami jamy ustnej. Z kolei zwierzęta niejadki, czy też takie, które wolno przybierają na wadze, i z tego powodu mają inne problemy zdrowotne, powinny jeść zarówno mokrą, jak i suchą karmę, aby zwiększyć wchłanianie białka i dostarczać kociemu organizmowi więcej kalorii nawet w niewielkiej ilości karmy.
Dobrym rozwiązaniem jest łączenie obu rodzajów karm np. w taki sposób, aby suchą podawać rano, a mokrą wieczorem. Taki schemat codziennego żywienia zapewni różnorodność i bilans składników odżywczych. Coraz częściej na rynku można również spotkać karmę suszoną, która oferuje więcej składników odżywczych w porównaniu do suchej.
Jednym z najczęściej popełnianych błędów w karmieniu kota jest przekarmianie. Otyłość jest jednym z głównych problemów zdrowotnych u kotów. Zawsze należy sprawdzać, ile zwierzę powinno jeść według zaleceń i stosować się do rekomendacji kocich dietetyków oraz producentów karm. Co także istotne, koty to zwierzęta, które wolą jeść małe porcje kilka razy dziennie. Zbyt długie przerwy mogą prowadzić do problemów zdrowotnych.
Jednym z ważnych i często popełnianych błędów żywieniowych jest podawanie kotom karm niskiej jakości. Nie zawsze są to karmy budżetowe. Wiele karm bardzo znanych producentów, które są kosztowne, nie jest zbyt dobrej jakości. Kot powinien być odżywiany karmami wysokomięsnymi, z jak najmniejszą ilością zbóż.
Zdrowe karmienie bytowe, czyli codzienne, opiera się na trzech podstawowych zasadach: regularnych godzinach karmienia, zbilansowanej diecie oraz świeżej wodzie.
Koty lubią rutynę, dlatego ważne jest, aby karmienie odbywało się o tych samych porach. Należy pamiętać, że karma powinna dostarczać odpowiednią ilość białka, tłuszczów, witamin i minerałów. Na koniec, niemniej ważna kwesta to taka, że niezależnie od rodzaju karmy, kot powinien mieć stały dostęp do świeżej wody.
Podawanie odpowiedniej ilości karmy to klucz do zdrowia i komfortowej codzienności kociego pupila. Warto regularnie monitorować wagę kota i dostosowywać dietę do jego potrzeb. Odpowiedź na pytanie, ile powinien jeść kot, zależy od indywidualnych cech zwierzęcia, ale ogólne zasady żywienia powinny być przestrzegane.
Należy pamiętać, że regularne karmienie w odpowiednich porcjach, uwzględnienie jakości karmy oraz dostosowanie częstotliwości do wieku i stanu zdrowia kota to podstawa. Dzięki temu kot będzie cieszył się dobrą kondycją i długim życiem.
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon–Pt
08:00–20:00
Sob
10:00–18:00
Niedz
10:00–18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн–пт: 8:00–20:00
Infoline:
Mon–Fri: 8:00–20:00
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756