Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Ile powinien jeść pies?

Data dodania: 20-05-2024

Odpowiednie żywienie psa jest jedną z podstawowych zasad zdrowego życia naszego czworonoga. Ważne jest zarówno zapewnienie mu odpowiedniego źródła białka, jak i prawidłowej proporcji witamin i minerałów. Wartości poszczególnych składników w karmie będą się różnić, w zależności od rasy, a także wieku psa. Jak odżywiać psiego pupila w poprawny sposób? Co i ile powinien jeść pies? Kalkulator oraz wskazówki dotyczące żywienia z pewnością będą pomocne w tym niełatwym, ale bardzo znaczącym zadaniu.

Rodzaje karm dla psów

Ile powinien jeść pies? Kalkulator poszczególnych składników będzie się różnił w zależności od rodzaju karmy. Producenci oferują szereg karm dla psów. Dzieli się ona na dwa podstawowe typy: suchą i mokrą. Wybór karmy powinien zależeć od preferencji naszego psiaka, a także specjalnych potrzeb żywieniowych (jeśli takie występują). Za specjalne potrzeby żywieniowe można uznać np. wszelkiego rodzaju alergie pokarmowe, a także żywienie, którego zadaniem będzie wsparcie poszczególnych organów wewnętrznych, jak np. nerki i układ moczowy, serce i układ krwionośny, wątroba, a także układ nerwowy.


W sklepach dostępne są także karmy weterynaryjne. O ich podawaniu i częstotliwości, a także wielkości porcji, w większości wypadków decyduje lekarz weterynarii lub psi dietetyk. Ich podawanie psu zwykle poprzedzone jest diagnostyką laboratoryjną. Nierzadko też karmy weterynaryjne są wskazane dla psów w czasie rekonwalescencji po przebytych zabiegach, w czasie ciąży, laktacji i po cesarskim cięciu. Karmy te mogą być podawane na stałe lub czasowo, w zależności od potrzeb czworonoga.

Suche karmy dla psów w naszej ofercie:

Energia i białko w psiej diecie

W psiej diecie, tak samo jak w wypadku codziennego żywienia innych zwierząt domowych i gospodarskich, najważniejsze są dwa parametry. Są nimi wartość energetyczna oraz ilość białka na każdy kilogram masy ciała zwierzęcia. Obie wymienione wartości należy dostosować do rasy, wieku oraz masy ciała psiego pupila, a także jego szczególnych potrzeb żywieniowych. Za szczególne potrzeby żywieniowe uznaje się zarówno choroby, jak również szczególny tryb życia. W wypadku chorób jest to łatwe do określenia poprzez wykonanie badań laboratoryjnych. Zleca je lekarz weterynarii i potem to on lub psi dietetyk dostosowują wartości odżywcze psiej diety, które mają odpowiadać tym potrzebom.


W przypadku stylu życia należy wziąć pod uwagę rasę i jej szczególne potrzeby, a także to, czy pies mieszka w domu, czy na dworze. Warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda jego dzień, biorąc pod uwagę aktywność fizyczną. Jeżeli jest to suczka, istotnym parametrem jest również ciąża oraz laktacja. We wszystkich wymienionych wypadkach należy odpowiednio wyliczyć, ile powinien jeść pies. Kalkulator formuły Meyera i Zentka może być w tym wypadku bardzo pomocny. Jest on również także łatwy w codziennym stosowaniu.

Odpowiednie żywienie szczeniąt

Szczenięta, z uwagi na rozwój poszczególnych układów organizmu, wymagają szczególnej troski w zakresie żywienia. Ważna jest zarówno wartość energetyczna karmy, jak i jej ilość oraz częstotliwość podawania. Ile powinien jeść szczeniak? Tabela znajdująca się na każdym opakowaniu karmy, precyzyjnie to określa. Warto jednak zaznaczyć, że właściciel musi wziąć pod uwagę również inne posiłki, a także przekąski. 


Przykładem może tu być okres przejściowy z przechodzenia z mleka matki na stały pokarm, gdy szczenięta jeszcze podjadają mleko, ale już zaglądają do psiej miski. Wtedy należy zbilansować ilość podawanego jedzenia i uwzględnić w nim karmę oraz mleko matki. Tabela z opakowania karmy sprawdzi się w wypadku żywienia szczenięcia wyłącznie jedną karmą i bez dodatkowych przekąsek.


Możemy też skorzystać z gotowego wzoru, z którego z łatwością wyliczymy, ile powinien jeść pies. Kalkulator wg metody Meyera i Zentka wygląda w tym wypadku następująco. Obliczmy przede wszystkim zapotrzebowanie energetyczne mnożąc megadżule (MJ) przez masę psa w kilogramach podniesionych do 0,75 potęgi. Megadżule przyjmowane są jako stała wartość, która jest zróżnicowana ze względu na wielkość psa. Dla szczeniąt małych i miniaturowych ras wynosi ona 0,66 MJ, a dla średnich i dużych 0,75 MJ. 

Żywienie psich seniorów

Zbilansowana dieta dotyczy również psich seniorów. To, ile powinien jeść pies, kalkulator wg metody Meyera i Zentka określa wyłącznie częściowo, ponieważ skupia się on tylko na wadze zwierzęcia. Oblicza się zapotrzebowanie, mnożąc masę całkowitą psa podniesioną do 0,75 potęgi. Wartość MJ w wypadku psich seniorów wynosi 0,45


Z uwagi na wiek i rozmaite przypadłości zdrowotne, które mogą wystąpić w tym czasie, powinni być dodatkowo wspierani karmami, które będą odpowiadały nie tylko na potrzeby starszego wieku, ale przede wszystkim na  szczególne zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Nie bez znaczenia będzie również stan uzębienia, który w starszym wieku może być przerzedzony.


Psi seniorzy, zwłaszcza bezzębni lub z paradontozą, mogą odmawiać jedzenia suchej karmy. To dlatego, że wymaga ona gryzienia i może podrażniać dziąsła. Tu zdecydowanie bardziej polecana jest karma mokra. Oprócz tego, psiego seniora warto poddawać corocznym badaniom okresowym, aby kontrolować ogólny stan jego zdrowia. Z reguły wystarczą badanie moczu i przesiewowe badanie krwi, które potwierdzą lub wykluczą przypadłości zdrowotne wynikające z podeszłego wieku.

Częstotliwość karmienia psa

Oprócz wartości energetycznej i poszczególnych składników w karmie niezwykle ważną kwestią jest również, ile razy dziennie karmić psa. Będzie to zależeć zarówno od rasy, masy ciała, jak i etapu życia naszego psiego pupila. Najczęstszego karmienia będą wymagały szczenięta. Wynika to z dwóch powodów. Pierwszym jest przestawianie się z mleka matki na stały pokarm, a drugim jak najlepsze przystosowanie niewykształconego jeszcze w pełni układu pokarmowego małego psa. Warto podawać szczeniętom karmę kilka razy dziennie, pamiętając przy tym, aby zachować dzienny bilans składników odżywczych. 

 

Szczenięta mają tendencję do zjadania wszystkiego, co znajdzie się w ich misce, ponadto czyniąc to w bardzo w szybkim tempie. To najkrótsza droga do wymiotów i biegunek. Należy zatem podawać im karmę często, ale w mniejszych ilościach. Jeśli chodzi o psy dorosłe oraz seniorów, wystarczą dwa posiłki dziennie. Wiele czworonogów jest również przyzwyczajonych do jednego posiłku. Niezależnie od wieku psa czy jego rasy, warto przyzwyczaić naszego pupila do stałych pór karmienia. To zapewni im rutynę i z biegiem czasu nie będą domagały się jedzenia o różnych porach.

Przekąski a stałe pory karmienia

Wiemy już, ile powinien jeść pies. Kalkulator psiego żywienia określa to w jasny sposób. Niemniej stałe pory karmienia to nie jedyne źródło energii i składników odżywczych, dostarczanych do psiego organizmu. Oprócz nich nasi pupile dostają przekąski, nagrody w formie ciasteczek czy rozmaite smakołyki, np. do wspomagania higieny jamy ustnej. Warto wiedzieć, że wszystkie te dodatkowe smaczki zawierają mniej lub więcej składników, których zbyt wysoka wartość w psim organizmie może prowadzić do anomalii układu pokarmowego zwierzęcia.


Producent ma obowiązek umieścić na opakowaniu produktu wartości energetyczne i ilości poszczególnych składników w smaczkach. Jest to określone rozmaitymi normami i przepisami prawnymi. Z reguły też na etykiecie umieszczona jest informacja o wskazaniach i przeciwskazaniach podawania danego przysmaku zwierzętom. Warto stosować się do rekomendacji producenta, tym bardziej że wielu z nich, przed wprowadzeniem do sprzedaży danego smakołyku, wykonuje szereg badań laboratoryjnych i występuje o stosowne opinie lekarzy weterynarii i psich dietetyków. 

Mokre karmy dla psów w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756