Poradniki Eksperta

Inteligentny dom – jakie są systemy inteligentnego domu?

Systemy inteligentnego domu są coraz częściej używane pod polskimi dachami. Popularność rozwiązań smart home zawdzięcza się wielu zaletom, które zdecydowanie warto poznać. W poniższym poradniku przedstawimy między innymi możliwe instalacje, które możesz wykorzystać w swoim mieszkaniu lub domu, aby stworzyć inteligentny dom. Urządzenia do tego wymagane, nie są skomplikowane i drogie, o czym przekonasz się za chwilę.


jakie są systemy inteligentnego domu


Systemy inteligentnego domu – dlaczego warto z nich korzystać?


Systemy inteligentnego domu nie są już tylko rozwiązaniem adresowanych do wybrańców. Idea smart home jest coraz popularniejsza, a sprzęt umożliwiający integrację ze smartfonem, nie jest wcale droższy od tradycyjnego sprzętu domowego. Dzieje się tak głównie dlatego, że obecnie każdy producent chce móc pochwalić się obecnością rozwiązań smart w swojej ofercie. To z kolei sprawia, że stają się one powszechne, przez co ceny pozostają na normalnym pułapie. Inteligentny dom, to taki, który pozwala zaoszczędzić cenny czas, a także pieniądze. Smart home oznacza również bezpieczeństwo domowników i mienia, które stanowi Twój majątek. Pełne fantastyki obrazki z filmów i kreskówek sprzed kilkudziesięciu lat, nadal odpowiadają rzeczywistości, choć można przewidywać realizację tych scenariuszy na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci. Obecnie inżynierowie skupiają się na zapewnieniu możliwości pełnego zautomatyzowania pracy różnych urządzeń. Trzeba przyznać, że efekty są więcej, niż zadowalające!


Inteligentne żarówki w naszej ofercie: 



Czym w istocie jest inteligentny dom?


Ktoś nierozeznany dobrze w temacie, może pomyśleć, że chodzi o specjalnie zaprojektowany budynek, którego koszt budowy sięga milionowych inwestycji. W rzeczywistości jest jednak zgoła inaczej! Każdy dom może stać się inteligentny, gdyż finalnie zależy to od jego wyposażenia, które może być stopniowo rozbudowywane. Na początku, aby poznać lepiej sposób konfiguracji i obsługi za pośrednictwem aplikacji mobilnej, można zacząć od najprostszych elementów. Może to być na przykład żarówka lub czajnik bezprzewodowy zarządzany z poziomu smartfona. Ostrzegamy, że rozbudowa instalacji smart home bywa uzależniająca! Choć konfigurowanie skomplikowanych scenariuszy jest dosyć czasochłonne, efekty przynoszą naprawdę dużo satysfakcji. Zwłaszcza, że obsługa systemów może być wykonywana samodzielnie. Producenci sprzętu i oprogramowania robią co mogą, aby konfiguracja nie stanowiła najmniejszego problemu dla użytkowników.


Inteligentny dom – jaki system?


Jako system inteligentnego domu, można rozumieć rodzaj połączenia urządzeń lub oprogramowanie, które wykorzystywane jest do konfiguracji całej instalacji. Zacznijmy od kwestii czysto technicznych, czyli typu komunikacji. Tutaj możliwości są dwie. Możesz zdecydować się na połączenie przewodowe oraz bezprzewodowe. Komunikacja za pomocą „skrętki” jest możliwa, ale nie ze wszystkimi urządzeniami. Na etapie remontu lub budowy możesz oczywiście rozprowadzić po pomieszczeniach przewody sieciowe, aby zapewnić dostępność Internetu przewodowego. Przekłada się to na większą prędkość transferu, a także stabilność połączenia. Przewody uważane są za mniej zawodne, choć rozwiązania bezprzewodowe nie są wcale gorsze. Za pomocą przewodów, możesz dostarczyć Internet do kamer, czujników i innych urządzeń, które na to pozwolą. Zachodzi wtedy konieczność schowania kabla pod tynkiem. Musisz mieć na uwadze fakt, że takie rozwiązanie jest problematyczne na etapie przemeblowania. Nawet lekkie zmiany wystroju, które wymagają przeniesienia urządzeń smart, mogą powodować brak możliwości połączenia przewodowego. Poza tym, instalacje przewodowe nie są mobilne. Nie można ich tak po prostu zwinąć i zainstalować w nowym domu lub mieszkaniu.


Inaczej sprawy mają się w przypadku systemów bezprzewodowych. Domowa sieć Wi-Fi pozwala na sparowanie ze sobą nieograniczonej ilości urządzeń z pominięciem jakichkolwiek kabli. Wystarczy, że każde z nich znajdzie się w zasięgu bezprzewodowego Internetu. Ważny będzie więc nie tylko transfer oferowany przez operatora, ale również router i jego umiejscowienie. Jeśli Twoje mieszkanie lub dom ma sporą powierzchnię, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie urządzeń pracujących w systemie mesh. Co to znaczy? Taki zestaw składa się z co najmniej dwóch routerów, które współpracują ze sobą w ramach jednej sieci. Możesz umieścić je w skrajnych miejscach budynku. Co ciekawe, nawet jeśli będziesz poruszał się po mieszkaniu z urządzeniem mobilnym, będzie się on samodzielnie przełączał między routerami, ale bez jakiegokolwiek opóźnienia. Bezprzewodowe systemy smart home są bez wątpienia najwygodniejsze. Samo sparowanie poszczególnych urządzeń nie sprawia problemów. Nie ma znaczenia, czy jest to kocioł gazowy, czy kamera IP. Konfiguracja zazwyczaj wygląda bardzo podobnie. Takie rozwiązanie wydaje się również o wiele prostsze.


Systemy oprogramowania do obsługi sprzętów smart home


Do obsługi pojedynczych urządzeń możesz oczywiście korzystać z aplikacji dostarczanych przed producenta sprzętu. Jednak w przypadku tworzenia rozbudowanych instalacji i konfigurowania scenariuszy automatyzacji, potrzebna jest jedna aplikacja, która pozwoli na sparowanie ze sobą różnych elementów. Zarządzanie całym domem za pomocą jednej „appki” jest jak najbardziej możliwe. Konieczne jest wybranie środowiska, które zapewni największą kompatybilność z Twoimi urządzeniami. Jedną z popularniejszych aplikacji, bez wątpienia jest Google Home. System amerykańskiego giganta jest dobrze zoptymalizowany i łatwy w obsłudze. Pozwala na grupowanie urządzeń na poszczególne pokoje, co bardzo ułatwia sterowanie całym budynkiem. Zaletą Google Home na pewno jest możliwość obsługi multimediów. Chodzi między innymi o regulowanie poziomu głośności czy przełączanie utworów lub filmów. System Google pozwala także na korzystanie z asystenta głosowego spod tego samego brandu, co jest dużą zaletą.


Kolejnym środowiskiem software’owym (oprogramowania), które cieszy się sporą popularnością, jest na pewno Alexa. System został stworzony przez giganta e-commerce, Amazona. Alexa jest kompatybilna z wieloma urządzeniami RTV i AGD. Podobnie jak Google Home, jest prosta w obsłudze i pozwala na wydawanie komend głosowych. W sprzedaży dostępne są również inteligentne głośniki, które stworzono z myślą o zarządzaniu siecią urządzeń. Bardzo dużą popularnością cieszy się również Tuya Smart System. Pełni ona funkcję wirtualnego serwera – tak zwanej „chmury”. Oprogramowanie pozwala na zdalne sterowanie domem pod Twoją nieobecność. Tuya pozwala na tworzenie rozbudowanych scenariuszy automatyzacji i to całkowicie za darmo. Aplikacja jest kompatybilna zarówno z komunikacją Wi-Fi, jak i Bluetooth. Decydując się na zakup kolejnego urządzenia smart, zwracaj uwagę na kompatybilność z używaną przez Ciebie i domowników aplikacją. To ważne, aby instalacje smart home były kompleksowe i nie posiadały luk, które wymagałyby stosowania innego oprogramowania. Wtedy traci się sens inwestowania w ideę inteligentnego domu.


Korzyści i stosowane systemy inteligentnego domu 


Zastanawiasz się, skąd wzięła się tak ogromna, obecna popularność sprzętu smart? Za jedną z najważniejszych zalet, użytkownicy wymieniają wygodę. Dzięki stosowaniu systemów smart, nie musisz już manualnie wyłączać lub włączać urządzeń w Twoim domu. Także sama konfiguracja ustawień możliwa jest za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej. Trzeba ją tylko pobrać i zainstalować na swoim smartfonie. Potem wystarczy już tylko sparowanie z siecią bezprzewodową w Twoim domu. Komfort polega również na tym, że obowiązki domowe mogą być wykonywane przez urządzenia bez Twojej ingerencji.


Stworzenie harmonogramu pracy lub scenariusza automatyzacji, pozwala na samoczynną pracę urządzeń. Dotyczyć może to na przykład wypiekacza do chleba. Po uprzednim załadowaniu składników, urządzenie przygotuje wybrane pieczywo o odpowiedniej porze, abyś mógł cieszyć się świeżym wypiekiem po przebudzeniu. O odkurzaczach automatycznych chyba nie trzeba już wspominać. Są powszechnie stosowane i dzięki nim, koszmar regularnego odkurzania, w wielu domach odszedł w niepamięć. Oszczędność czasu jest więc kolejną z zalet inwestowania w system inteligentnego domu.


Dzięki urządzeniom smart home, możliwe jest również stałe monitorowanie tego, co dzieje się w domu, kiedy przebywasz w pracy lub na wakacjach. Kiedyś możliwe było rejestrowanie video za pomocą kamer, które były podłączone do centralki. Teraz wystarczy montaż kamer IP, które zapisują materiały na kartach SD lub w „chmurze”. Dzięki połączeniu z siecią Wi-Fi, możliwe jest również oglądanie monitoringu na żywo. Wystarczy użyć w tym celu aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie. To jednak nie wszystko. Niektóre modele kamer IP dysponują również czujnikami, które pozwalają na wykrycie ruchu czy hałasu w najbliższym otoczeniu. Oznacza to, że mogą być również wykorzystane jako aktywator zdarzeń w przypadku scenariuszy uwzględniających automatyzację procesów.


Poza tym, warto wyraźnie podkreślić, że systemy smart home wiążą się także z możliwością obniżenia kosztów eksploatacji. Przykładem może być instalacja centralnego ogrzewania, którym można zarządzać z poziomu aplikacji. Dołożenie czujnika pogody pozwoli zautomatyzować jego pracę, dostosowując moc pracy do warunków za oknem oraz wewnątrz domu. Zresztą, inteligentne sterowanie może także dotyczyć klimatyzacji. Jeśli z kolei temperatura rośnie, klimatyzator może rozpocząć pracę samoistnie, aby ją obniżyć. Tak naprawdę, za pomocą telefonu i odpowiednich czujników, możliwe jest zarządzanie całym domem. Zwłaszcza, że większość sprzedawanych obecnie urządzeń domowych przewiduje fabrycznie możliwość sparowania ich z siecią domową.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756