Poradniki Eksperta

Jak kosić kosą spalinową?


Choć do koszenia zazwyczaj będziesz używał kosiarki, to nie da się ukryć, że nie sprawdzi się ona we wszystkich miejscach. Tam, gdzie grunt jest grząski i nierówny, a zarośla wysokie najlepiej sprawdzi się kosa spalinowa. To sprzęt przeznaczony do wymagających zadań, do którego obsługi wymagane są praktyka i pewnie umiejętności. Dlatego warto wiedzieć jak kosić kosą spalinową, aby kosztowało Cię to jak najmniej wysiłku, a osiągane efekty były zadowalające. W uzyskaniu tej wiedzy pomoże Ci nasz poradnik, w którym skupiamy się na najważniejszych zagadnieniach z tym związanych.jak kosić kosą spalinową


Bezpieczne koszenie kosą spalinową


Zanim dowiesz się jak kosić kosą spalinową, zwróć uwagę na bezpieczeństwo użytkowania. To najważniejsza kwestia, ponieważ urządzenie może być niezwykle niebezpieczne. Każda kosa mechaniczna jest wyposażona w osłonę, która znajduje się z tyłu głowicy. Jej zadaniem jest ochrona Twoich nóg podczas pracy, aby nie trafiła w nie np. żyłka tnąca czy kamień. Dlatego pod żadnym pozorem nie ściągaj osłony. Silniki spalinowe pracują dosyć głośno, więc musisz również zadbać o swój słuch. Kosić powinieneś w nausznikach, które ograniczą słyszany przez Ciebie hałas. Oprócz tego, jeśli posiadasz takowe, to możesz przetestować słuchawki z funkcją ANC, one również wytłumią docierające dźwięki.


Kosą spalinową możesz ciąć gęste zarośla i wysoką trawę, jednak często nie wiadomo co Cię w nich czeka. Mogą to być np. kamienie, szklane butelki czy inne niebezpieczne przedmioty. Ich uderzenie może spowodować uszkodzenie oka. Dlatego tak ważne jest, abyś w trakcie pracy korzystał z okularów ochronnych lub przyłbicy. Oprócz tego warto oczywiście zastosować rękawice ochronne, które zapewnią Ci lepszy chwyt. Tak wyposażony i przygotowany możesz zabrać się do pracy.


Kosy spalinowe w naszej ofercie:


Koszenie kosą spalinową


Kosy mechaniczne pod względem wyglądu oraz sposobu użycia przypominają kosy ręczne. W zależności od modelu wyposażone są w uchwyt okrągły, zazwyczaj w urządzeniach ze słabszymi silnikami o niedużej pojemności np. 25 cm. sześć., lub uchwyt typu kierownica, w sprzęcie z wydajniejszym napędem. Maszynę powinieneś trzymać pewnie, w obu dłoniach, jako że masa sprzętu może być znaczna, np. ok. 10 kg, to bardzo często w zestawie znajdują się szelki, które rozkładają ciężar na całe ciało i odciążają Twoje ramiona. Jeśli zastanawiasz się jak kosić kosą spalinową, to okazuje się, że przypomina to korzystanie z kosy ręcznej. Oczywiście nie musisz wykonywać tak zamaszystych ruchów, wystarczy po prostu prowadzić głowicę urządzenia na wysokości, na jaką chcesz przyciąć rośliny.


To, jak długo można kosić kosą spalinową, zależy przede wszystkim od Twojej kondycji fizycznej. Gdy odczujesz zmęczenie, to warto zrobić sobie krótką przerwę na odpoczynek. Oprócz tego po kupnie sprzętu zapoznaj się z instrukcją obsługi. Mogą się w niej znajdować zalecenia producenta dotyczące długości ciągłej pracy silnika spalinowego i co jaki czas zalecane jest robienie przerw.


Czym kosić?


Warto wiedzieć nie tylko jak kosić kosą spalinową, ale i którego osprzętu roboczego użyć. Standardowo większość modeli wyposażona jest w głowicę z żyłką tnącą. To uniwersalny osprzęt, który sprawdzi się w większości prac, zwłaszcza cięciu wyższej trawy czy wykaszaniu np. obrzeży trawnika, okolic skalników, narożników czy drzewek i krzewów. Jeśli jednak musisz uporać się z wysokimi chwastami o grubych łodygach i zaroślami, to lepszym wyborem może być skorzystanie z tarczy tnącej. Jest wykonana z metalu, więc bardzo dobrze radzi sobie nawet z twardymi materiałami. Pamiętaj jednak, że podczas pracy może wystąpić tzw. odbicie. Gdy tarcza uderzy np. o kamień, pień drzewa czy inną twardą przeszkodę, to nastąpi odrzut w kierunku przeciwnym do obrotów. Koś więc ostrożnie, ponieważ odbicie może być niebezpieczne.


Co kosić kosą spalinową?


Kosa spalinowa najlepiej sprawdzi się w trudnym terenie. Jak już wspomnieliśmy, dobrze poradzi sobie z obrzeżami trawnika. Jednak tak naprawdę to dopiero początek jej możliwości, jeśli masz dużą i urozmaiconą działkę, to jest praktycznie niezastąpiona. Kosy spalinowe świetnie sprawdzają się np. na terenach podmokłych, okolicach stawów czy rowów melioracyjnych. Często występują tam duże pochyłości, a ze względu na stały dostęp do wody, takie tereny bardzo szybko gęsto zarastają. Dobrze poradzą sobie również z łąkami kwietnymi. Na takich obszarach koszenie wykonujemy tylko kilka razy w roku, rośliny powinny bowiem osiągnąć dużą wysokość. Dlatego właśnie kosa spalinowa w takim zastosowaniu jest praktycznie niezbędna. Świetnie usuwa również wszelkie trawy ozdobne czy samosiewki drzew oraz krzewów, które dopiero co odbiły od ziemi. Jeśli więc planujesz prawdziwą rewolucję w ogrodzie, to taki sprzęt będzie bardzo przydatny. Jak kosić wysoką trawę kosą spalinową, aby nie kosztowało Cię to dużo wysiłku? Przede wszystkim najlepiej wtedy, gdy jest sucha. Czasem jednak nie ma takiej możliwości. Dlatego najpierw zetnij górną część trawy, a następnie przystrzyż ją nieco niżej, już do docelowej wysokości. Pamiętaj także o tym, by pracować na pełnych obrotach zawsze, gdy jest to możliwe, ponieważ zapewnisz wtedy żyłce lub tarczy stałą prędkość, a co a tym idzie – większą skuteczność cięcia.


A co po koszeniu?


Oczywiście sprzątanie. Cóż, kosa spalinowa to nie kosiarka, więc nie ma ona kosza na pokos. Musisz go więc zebrać samodzielnie i wykorzystać jako kompost. Drobne drzewka i krzewy możesz zmielić w rozdrabniaczu do gałęzi. Uzyskany w ten sposób materiał wykorzystasz jako ściółkę w swoim ogrodzie. Oczywiście nie zawsze musisz zbierać pokos, czasem nawet zaleca się, aby go zostawić, ponieważ rozłoży się i w ten sposób powstanie próchnica glebowa, czyli tzw. humus. Jak widać natura sama doskonale upora się ze szczątkami roślin. Oczywiście oprócz tego nie zapomnij o czyszczeniu maszyny. Z kosy spalinowej po zakończonej pracy usuń resztki trawy. Wyczyścić również filtr powietrza zgodnie z zaleceniami producenta. Zadbany sprzęt odwdzięczy Ci się długą i bezawaryjną pracą oraz będzie gotowy na kolejne wyzwania.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756