Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak oszczędzać prąd w domu?

 2022-10-28 

Ceny energii elektrycznej w ostatnich czasach są przerażająco wysokie, a eksperci są zdania, że sytuacja ta utrzyma się przez dłuższy czas. Warto więc dowiedzieć się, jakie są metody na to, jak oszczędzać prąd. Mamy tu do czynienia zarówno z dość prostymi sposobami, jak i większymi decyzjami, które w ostatecznym rozrachunku okażą się ekonomiczne. Jak oszczędzać energię elektryczną?

Wymiana żarówek i oświetlenie


Co może być prostszego od wymiany żarówki? Czynność ta jest bardzo prosta, lecz oszczędności, które idą za wymianą żarówek z tradycyjnych na energooszczędne, mogą bardzo zaskoczyć. Duże znaczenie ma to szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy słońce zachodzi relatywnie szybko. Doświetlamy wtedy mieszkania przez dużą część dnia i często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile energii elektrycznej możemy zużywać na tak prostej funkcji. Na szczęście współcześnie w wielu sklepach znajdziemy specjalne żarówki energooszczędne, które mogą zużywać nawet pięciokrotnie mniej prądu niż tradycyjne odpowiedniki. Efekty zamontowania tego rodzaju oświetlenia, zauważalne są gołym okiem. Warto przy tym zaznaczyć, że zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, wcale nie oznacza gorszej jakości i słabszego światła.


Warto zaznaczyć, że znaczenie ma także kształt oraz kolor klosza, w którym znajdzie się żarówka. Zazwyczaj, kupując nowy klosz czy abażur, zwracamy uwagę wyłącznie na kwestię estetyczną. Warto jednak postawić na kompromis między designem przedmiotu, a jego funkcjonalnością. Czasem może zdarzyć się, że kupimy piękny klosz, który będzie jednak skonstruowany w taki sposób, że będzie zatrzymywał w sobie dużo światła. Zazwyczaj sięgamy wtedy po dodatkowe źródło oświetlenia, co w oczywisty sposób zwiększa nasze rachunki za oświetlenie. Warto też zastanowić się, czy zawsze potrzebujemy dużej ilości oświetlenia. Podczas pracy przy biurku o zmroku, warto oświetlić tylko miejsce pracy, a nie całe pomieszczenie, jeśli mamy taką możliwość. Przydatne tutaj będą lampy na biurko lub taśmowe oświetlenie LEDowe – rozwiązanie to pozwoli nam znacznie ograniczyć zużywaną energię.


Oszczędzanie energii elektrycznej związanej z oświetleniem, możemy praktykować jednak nie tylko poprzez wymianę żarówek. Jak oszczędzać prąd na inne sposoby? Warto pamiętać, że najważniejszym celem oświetlenia jest, co nikogo nie dziwi, odpowiednio natężone oświetlenie pomieszczenia. W tym celu, często w lampach montujemy po kilka żarówek, by wzmocnić ich działanie. Okazuje się, że używając współczesnych, zaawansowanych żarówek, czasem nie ma takiej potrzeby. Niekiedy nawet jedna żarówka zupełnie wystarcza na to, by oświetlić całe pomieszczenie lub pożądaną przestrzeń. W związku z tym, czasem warto jest kupić jedną, mocniejszą i energooszczędną żarówkę, niż kilka słabszych, które osiągną ten sam efekt, lecz zużyją znacznie więcej energii. Należy także zaznaczyć, że żarówki energooszczędne nie są także pozbawione pewnych mankamentów. Najważniejszym z nich jest to, iż żarówki tego rodzaju są bardziej wrażliwe na ich włączanie i wyłączanie, niż ich tradycyjne odpowiedniki. Wymaga to od nich dość sporej energii, porównywalnej z kilkoma minutami stałego oświetlania. Właśnie przez to, częściej się zużywają. Dlatego w pomieszczeniach takich jak korytarz, garaż, spiżarnia czy toaleta, warto zainstalować tradycyjne żarówki, które będą działały przez znacznie krótszy czas, niż te montowane w kuchni, sypialni, czy pokoju dziennym.

Inteligentne żarówki w naszej ofercie:

Problem ze starszymi urządzeniami


Przechodząc przez oświetlenie, czas zająć się największym problemem w wielu polskich domach, czyli starym sprzętem RTV i AGD. Oficjalne dane dostawców energii elektrycznej jasno wskazują, że najwięcej energii elektrycznej u prywatnych odbiorców, zużywają przestarzałe urządzenia tego rodzaju. Mowa tu chociażby o telewizorach, komputerach, lodówkach, piekarnikach, pralkach i zmywarkach. Każdy z nich przez wiele osób uważany jest za podstawowy sprzęt w domu, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie. Nowoczesne sprzęty nie tylko oferują nam znacznie więcej możliwości, działają sprawniej i rzadziej zawodzą, ale także pobierają znacznie mniej energii elektrycznej. Jak ograniczyć zużywanie przez nie dużych ilości energii, a przy tam jak zaoszczędzić na prądzie? 


Najczęściej jedynym rozwiązaniem będzie wymiana sprzętu na nowy. Czy to dla nas zła wiadomość? Na szczęście – nie! Oczywiście, zakup nowego urządzenia wiąże się z dodatkowymi kosztami. Te jednak szybko się zrównoważy poprzez niższe zużycie energii elektrycznej, a przez to niższe rachunki. Dodatkowo, jak wspomnieliśmy, nowoczesne urządzenia wyposażone są w liczne udogodnienia i możliwości, które nie były dostępne dla starszych modeli. Dzięki temu, nasze codzienne czynności staną się znacznie prostsze – piekarnik będzie utrzymywał stałą temperaturę i rozprowadzał ją jednolicie, zamrażarka nie będzie tworzyła zasp lodowych, a zmywarka umyje wszystko lepiej przy niższym zużyciu wody (i prądu, oczywiście). Jak wybrać energooszczędne urządzenia? Z pomocą przychodzi nam system klas energetycznych urządzeń AGD. Jak on działa?

Klasy energetyczne – jak je czytać?


W 2021 roku nastąpiła duża zmiana w systemie oznaczanie klas energetycznych różnego rodzaju urządzeń. Ze skali od „G” do „A+++”, przeszliśmy do skali od „G” do „A”, gdzie „G” zawsze oznaczało urządzenie najmniej efektywne energetycznie. Co właściwie oznacza klasa energetyczna, o której informacje odnajdziemy na etykietach produktów? Klasa energetyczna informuje nas o poziomie zużywanej przez sprzęt energii elektrycznej. Im jest ona wyższa (kierująca się w stronę „A”), tym urządzenie będzie zużywało mniej prądu do prawidłowego funkcjonowania. Dlaczego właściwie nastąpiło przeskalowanie klas energetycznych? Wszystko wynika z szybkiego rozwoju technologicznego urządzeń różnego rodzaju. Stara skala energetyczna (od „G” do „A+++”) stała się zwyczajnie niewystarczająca. Coraz to nowsze produkty zaczęły stawać się jeszcze bardziej energooszczędne, niż wskazywałoby na to oznaczenie „A”. W tym celu zastosowano prostą metodę dodawania plusów do „A”, lecz z czasem i to okazało się niewystarczające. 


Zamiast tworzyć nieczytelne oznaczenia jak „A++++” czy „A+++++”, postanowiono przeskalować cały system. Obecnie, w porównaniu ze starą skalą, oznaczenia mają się następująco: „B”=„G”, „A”=„F”, „A+”=„E”, „A++”=„D”, „A+++”=„C”, gdzie pierwsze symbole należą do starej skali. Co w takim razie z symbolami B i A w nowej skali? Te zostają pozostawione przyszłym urządzeniom, które jeszcze nie osiągają tak wyśrubowanych norm oszczędzania energii elektrycznej (lub jest ich bardzo niewiele). To wszystko po to, by skala jak najdłużej zachowała swoją aktualność i czytelność. W Media Expert dla ułatwienia wyboru klientowi, często podajemy odpowiednik klasy energetycznej w starej skali. Zanim przyzwyczaimy się do nowych oznaczeń, może minąć trochę czasu.


W związku ze zmianą skali, wiele osób może być zdziwionych, że dzisiejsza klasa „C” lub „D” jest uważana za wysoką klasę, gdy jeszcze kilka lat temu raczej nie zwracało się na nie uwagi. Warto jednak przyzwyczaić się do nowego systemu oznaczania klas energetycznych artykułów gospodarstwa domowego. Dzięki temu, w bardzo łatwy sposób będziemy mogli dowiedzieć się, czy konkretny, intersujący nas model, będzie zużywał dużo prądu. Jak już wiemy, starsze sprzęty mogą znacznie wpłynąć na wysokość rachunków za energię elektryczną. Jeżeli chcemy temu zaradzić, najczęściej nie pozostaje nam nic innego, jak zakup nowego, energooszczędnego urządzenia. Z czasem rozwiązanie to stanie się dużo bardziej ekonomicznym

Jak oszczędzać prąd? – proste rozwiązania


Energię elektryczną możemy oszczędzać również stosują kilka prostych trików, które z początku mogą być dla nas dosyć uciążliwe, lecz z czasem powinny nam „wejść w krew”. Ostatecznie dużo energii marnujemy na nieodpowiednim użytkowaniu różnego rodzaju sprzętów. Mowa tu chociażby o telewizorach, oświetleniu, ładowarkach, itd. Część z zasad, które za chwile omówimy, może wydawać się zupełnie oczywista, lecz nie raz każdy z nas może zostać przyłapany na popełnieniu któregoś z błędów.


Jednym z prostszych rozwiązań, by zaoszczędzić zużywanie energii elektrycznej, jest odłączanie ładowarek różnych urządzeń od sieci. Wielu z nas trzyma stale podłączone ładowarki do laptopów, smartfonów, smartwatchów, itd. Rozwiązanie to wydaje nam się proste – ładowarka jest w jednym miejscu przez cały czas, a podłączyć możemy się w każdym momencie. Okazuje się jednak, że ładowarki, mimo tego, że nie są podłączone do urządzenia, wciąż pobierają energię elektryczną. Jedyne, co należy zrobić, to odłączyć ładowarkę od sieci i podłączyć ją z powrotem podczas zasilania telefonu.


Wracamy do kwestii oświetlenia. Wielu z nas przyzwyczaiło się do pracy przy włączonej lampce na biurku. Tymczasem nawet w okresie zimowym, często jest to nam zupełnie niepotrzebne. Wystarczy odsłonić okno i cieszyć się darmowym, a przy okazji zdrowym, oświetleniem naturalnym. Planując rozkład pomieszczenia, warto rozważyć, gdzie będzie padało światło słoneczne i miejsce pracy ustawić w tym punkcie.


Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest wyłączanie urządzeń. Wiele z nowoczesnych sprzętów wyposażonych jest w funkcje stand-by, która pozwala urządzeniu na szybkie uruchomienie, gdy tylko będziemy tego chcieli. Niestety, możliwość ta nadal pobiera energię elektryczną. Pozostawienie urządzeń takich jak telewizor, drukarka, komputer czy nawet ekspres do kawy w takim trybie przez całą dobę, może znacznie wpłynąć na wysokość rachunków za prąd. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie, gdzie to możliwe, listew, do których podłączonych będzie odpowiednio wiele urządzeń. Wtedy wystarczy tylko po uśpieniu urządzenia wyłączyć listwę, a ta nie będą pobierała więcej energii.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756