Poradniki Eksperta

Najmniej awaryjne lodówki – ranking [TOP10]

 2023-03-21 

Lodówki są bardzo szeroką grupą asortymentową. Wśród rozmaitych modeli znajdują się urządzenia o różnych gabarytach i pojemnościach, z zamrażalnikiem lub bez niego, a także takie, które są przeznaczone dla dużych rodzin. Nie zawsze jednak pojemność lodówki będzie najważniejszych kryterium wyboru sprzętu. Użytkownicy poszukują urządzeń przede wszystkich energooszczędnych i sprawdzonych, czyli niezawodnych. Wybierając chłodziarkę, ważna będzie zarówno pojemność, jak i jej żywotność. Ranking, który przygotowaliśmy przedstawia najmniej awaryjne lodówki, biorąc pod uwagę ich funkcjonalność, przeznaczenie, a także energooszczędność.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.0 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

8.5 / 10

9

MIEJSCE

8.5 / 10

10

MIEJSCE

8.0 / 10

Na czym polega awaryjność lodówek

Co mamy na myśli, używając określenia awaryjność lodówek? Ranking przedstawia modele, które z uwagi na zastosowane systemy i funkcje oraz opatentowane przez producentów technologie, odpowiadają na rozmaite potrzeby użytkowników, w szczególności w zakresie niezawodności. Najmniej awaryjne lodówki to takie, które użytkowane zgodnie z przeznaczeniem, odznaczają się długą i sprawną pracą. 


W tym zakresie ważny będzie nie tylko sam sprzęt i zaufanie do marki, ale również jego odpowiednie umiejscowienie, zastosowane w nim technologie, mające wpływ na sprawne działanie podzespołów, a także innowacje mające bezpośrednie przełożenie na odpowiednie przechowywanie rozmaitych produktów spożywczych, które sprzyjać będzie niemarnowaniu żywności. To wszystko przekłada się dodatkowo na oszczędności, tak w zakresie rachunków za prąd, jak i zakupu żywności.

Nowoczesny i cichy silnik inwerterowy

Najmniej awaryjne lodówki wyposażone są w cichy i energooszczędny silnik inwerterowy. Tego rodzaju zespół silnika powoli staje się standardem nie tylko w sprzęcie chłodniczym, ale również w oddzielnych zamrażarkach, pralkach, suszarkach do ubrań, a także zmywarkach do naczyń. Początkowo pojawiał się wyłącznie w najbardziej zaawansowanych technologicznie i bardziej kosztownych sprzętach. Obecnie, z uwagi na zalety, które przekładają się na komfortowe użytkowanie, jest wprowadzany szeroko do wielu sprzętów gospodarstwa domowego.


Cechą szczególną tego podzespołu jest brak szczotek, które w tradycyjnym silniku ulegały zużyciu. Było to standardowym następstwem nawet w przypadku prawidłowego użytkowania lodówki. W wielu wypadkach naprawa sprzętu polegała na wymianie szczotek w zespole silnika. Brak szczotek oznacza, że nie ma części, która mogłaby ulec zużyciu, stąd silnik inwerterowy uznawany jest za bardziej wytrzymały. Dodatkową korzyścią wynikającą z braku szczotek jest brak tarcia, które w klasycznym silniku emitowało rozmaite dźwięki. Lodówka jest rodzajem sprzętu, który do prawidłowego działania wymaga stałego podłączenia do energii elektrycznej. Ważne, aby jej praca nie zakłócała domowego spokoju. Zatem lodówki z silnikiem inwerterowym, będą odpowiednim wyborem w tym przypadku.

Podstawowe typy lodówek

Wśród tego rodzaju asortymentu, wyróżniamy wiele modeli. Pierwszą klasyfikacją, może być podział gabarytowy na urządzenia standardowe oraz wielkogabarytowe. Lodówki pojedyncze to wszystkie modele wyposażone w pojedyncze lub podwójne drzwi, zatem będą to chłodziarki lub chłodziarkozamrażarki z wewnętrznym lub oddzielnym zamrażalnikiem umiejscowionym na górze lub na dole lodówki. Z kolei urządzenia wielkogabarytowe to takie, w których wyróżniamy modele side-by-side, french door oraz multidoor. Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej grupie, znajdziemy niezawodne lodówki. Wszystko zależy od odpowiedniego doboru sprzętu, pod względem potrzeb domowników.

Rodzaje lodówek jedno- i dwudrzwiowych

Wybierając lodówkę, warto najpierw określić nasze potrzeby w tym zakresie. W przypadku niewielkich pomieszczeń czy też urządzeń przeznaczonych np. do pokoi hotelowych czy akademików, można skupić się na urządzeniach o mniejszych pojemnościach. Takie urządzenia charakteryzują się niewielkimi gabarytami oraz niskim zużyciem energii. Zwykle wyposażone są w jedną lub dwie pary drzwi. Lodówki jednodrzwiowe mogą być wyposażone w wewnętrzny zamrażalnik lub też tak zwaną komorę niskich temperatur. Najmniejsze modele to tak zwane kostki, których wymiary nie przekraczają 50 cm wysokości, szerokości oraz głębokości. Będą bardzo dobrym rozwiązaniem do niewielkich pomieszczeń komercyjnych.


Z kolei do większych kuchni i dla większej liczby domowników, odpowiednie będą urządzenia dwudrzwiowe, wyposażone w komorę chłodzenia oraz oddzielny zamrażalnik umiejscowiony na górze lub na dole urządzenia. Wybór umiejscowienia zamrażalnika zależy wyłącznie od preferencji użytkownika. Ciekawym rozwiązaniem do niewielkich przestrzeni są także lodówki podblatowe. Nowoczesne modele oferują wiele praktycznych funkcji, a gabaryty i pojemności można dostosować do potrzeb domowników.

Rodzaje lodówek wielkogabarytowych

Wśród lodówek tak zwanych wielkogabarytowych, również występują urządzenia dwudrzwiowe, jednakże modele te noszą nazwę side-by-side, ponieważ komora chłodzenia i zamrażania, zlokalizowane są po prawej oraz lewej stronie urządzenia. Obie komory dzieli pionowy słupek i każda z nich posiada oddzielne drzwi. W tych lodówkach nie ma możliwości zmiany kierunku otwierania drzwi, dlatego zakup konkretnego modelu powinien zostać poprzedzony wymierzeniem przestrzeni, w której sprzęt ma zostać umiejscowiony.


Kolejnym rodzajem chłodniczego urządzenia wielkogabarytowego, jest lodówka french door. Cechą charakterystyczną w tym sprzęcie jest duża komora chłodzenia umiejscowiona na górze urządzenia otwierana przy pomocy podwójnych drzwi dzielonych pionowo. W komorze nie ma pionowego słupka więc na pólkach z powodzeniem zmieszczą się długie patery oraz niestandardowe naczynia typu brytfanna. Dół urządzenia stanowi pojemny zamrażalnik, nierzadko w formie wygodnie wysuwanych szuflad. Ostatnim rodzajem są lodówki multidoor, które mogą być wyposażone nawet w 5 oddzielnych drzwi, a co za tym idzie, mogą oferować nawet 5 oddzielnych komór.

Sposób rozmrażania

Najmniej awaryjne lodówki charakteryzują się automatycznym systemem odszraniania. Brak awaryjności, biorąc pod uwagę ten parametr, polega na bezpieczeństwie lodówki podczas przeprowadzania tego procesu w sposób automatyczny. Manualne rozmrażanie może prowadzić do uszkodzeń mechanicznych, jeśli użytkownik nie będzie stosował się do rekomendacji producenta w tym zakresie. To bardzo częsta przyczyna awarii. Automatyczne systemy odszraniania określane są skrótem No Frost, a w zależności od producenta i opatentowanej przez niego technologii, skrót ten może być poprzedzony dodatkowym słowem. No Frost oznacza brak szronu i lodu. Do niedawna system ten stosowany był głównie w komorze chłodzenia. Obecnie coraz więcej lodówek z zamrażalnikiem wyposażonych jest również w tą praktyczną funkcję w komorze zamrażania.

Intuicyjna obsługa i sterowanie

Urządzenia chłodnicze mogą być wyposażone w rozmaite panele sterowania, a programowanie lodówki może się odbywać zarówno manualnie, jak i elektronicznie. Z punktu widzenia użytkownika bardzo ważne jest, aby urządzenie było jak najbardziej intuicyjne w tej kwestii.


Najmniej awaryjne lodówki to takie, które wymagają jak najmniej uwagi ze strony użytkownika w zakresie dostosowywania parametrów do przechowywanej żywności. Zatem chodzi o takie urządzenia, które dostosowują te parametry automatycznie. Z jednej strony jest to komfortowe rozwiązanie, a z drugiej bardzo praktyczne. Automatyzacja procesów pracy w urządzeniach gospodarstwa domowego sprawiła, że pracują one wydajniej i dłużej, oszczędzając przy tym energię.

Pojemność użytkowa lodówek

Jednym z ważnych parametrów lodówki, jest jej pojemność. Wartość ta podawana jest przez producenta na etykiecie energetycznej urządzenia. W zależności od rodzaju sprzętu, podawana jest pojemość komory chłodzenia, a w tych wyposażonych w zamrażalnik, również komory zamrażania. Ważną kwestią w przypadku pojemności jest wyposażenie lodówki w półki, balkoniki oraz pojemniki przeznaczone do przechowywania rozmaitych produktów spożywczych.


Warto zatem przed zakupem sprawdzić wnętrze obu komór, aby jak najlepiej odpowiadało potrzebom użytkowników w tym zakresie. Komora chłodzenia może być np. dodatkowo wyposażona w specjalne półki na butelki, pojemniki do przechowywaniami jajek, a także specjalne strefy z regulacją nie tylko temperatury, ale również wilgotności, które będą dbały o świeżość owoców oraz warzyw.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756