Poradniki Eksperta

Jak rozpalić grilla z pokrywą?


Rozpalanie grilla można by zaliczyć do rytuałów majówki, a nie zawsze robi się to szybko i sprawnie, czasem trzeba nawet trochę „powachlować”, zwłaszcza gdy nie wiemy, jak to dobrze robić. Dzieje się tak w przypadku grilla tradycyjnego, czyli węglowego, tym bardziej, jeśli nie mamy odpowiednich narzędzi do rozpalania. A przecież można ich do tego użyć. I to nie jest ważne czy grill ma pokrywę czy też nie – do jego wnętrza trzeba się przecież jakoś dostać. Znacznie istotniejsze jest natomiast, z jakiego rodzaju urządzeniem mamy do czynienia, gdyż są i takie, którym nawet zakryta pokrywa nie przeszkadza w rozpaleniu, jednak nie wszystkim. Zastanawiamy się zatem, jak rozpalić grill z pokrywą, czy jest na to jakiś sposób.


Jak rozpalić grilla z pokrywą


Grill tradycyjny, czyli węglowy


Zapala się go najpierw, czyli przed zamknięciem pokrywy. Można do tego użyć węgla drzewnego lub drzewnych brykietów, które dłużej będą trzymać żar. Dobrze jest do tego użyć zapalarki do grilla (rodzaj zapalniczki z długim uchwytem), a są w sprzedaży także specjalne kominki z blachy stalowej, przypominające kubek z uchwytem i wyposażone są również w podpałkę. Teraz opuszcza się pokrywę, a temperaturą steruje za pomocą szybrów – dolnego (jest w dnie grilla) oraz górnego (w pokrywie). Otwarcie obu bardzo przyspieszy grillowanie i spalanie, zamknięcie ich natomiast równe jest zupełnemu wygaszeniu, dlatego należy nimi delikatnie operować. Oto cała tajemnica, jak rozpalić grill z pokrywą, gdy mowa o tradycyjnym urządzeniu. Ten typ grilla, który wyposażony został w pokrywę, jest zdecydowanie polecany przez wielu posiadaczy grilli, a także przez specjalistów od tematu przyrządzania dań dlatego, że ma wiele zalet.


1.    Produkty przyrządzane na nim są smaczniejsze, a ich smak bardziej intensywny.


2.    Lepiej się przypiekają, bo z dołu oraz od góry jednocześnie.


3.    W ten sposób można grillować większe kawałki mięsa.


4.    Tylko na tego typu grillu można stosować tzw. metodę pośrednią  – ponieważ przy zamkniętej pokrywie grill działa jak piec, piekąc równomiernie. Warto pamiętać, żeby przed zamknięciem pokrywy brykiety położyć po bokach rusztu, a np. mięso na środku rusztu.


Sprawdź również: Grill zamykany – dlaczego warto go wybrać?


Grille węglowe w naszej ofercie:



Co z urządzeniem gazowym?


Działa ono najczęściej na butlę z gazem i w zasadzie większość z tych modeli ma pokrywy. Jednak, zanim pokrywę opuścimy, musimy go rozpalić i zawsze robimy to przy otwartej pokrywie. Opuszczamy (zakładamy) ją dopiero wtedy, gdy widzimy, że grill, a konkretnie jego palniki się zapaliły. W przeciwnym razie urządzenie grozi wybuchem. Kolejność rozpalania jest następująca: 


1.    Krok – podpięcie butli z gazem do grilla, a robimy to za pomocą reduktora, który jest zwykle w większych grillach.

2.    Krok – lekkie odkręcenie zaworu na samej butli.


3.    Okręcenie pokrętła palnika – i do zapalenia używamy piezozapalarki wmontowanej w urządzenie, albo zapalarki do rozpalania grilla.


Używając pokrywy mamy same plusy, oto niektóre z nich:


•    zużywamy mniej gazu

•    pokrywa daje lepszą kontrolę nad temperaturą wewnątrz

•    grillowane produkty pozostają soczyste i są lepiej, bo równomiernie upieczone (z góry i z dołu) i mają lepszy smak.


Grille gazowe w naszej ofercie:



Grill elektryczny – najmniej kłopotliwy


Modele tej grupy urządzeń są najmniej problemowe i to, jak rozpalić grill z pokrywą, w zasadzie ich nie dotyczy, co nie znaczy, że nie mają pokryw – wręcz przeciwnie. Żeby bowiem coś na nich upiec, trzeba je najpierw zamknąć, a potem przycisnąć odpowiedni guzik lub dotknąć urządzenie we właściwym miejscu. Oczywiście przedtem należy położyć na ruszcie, np. mięso, pieczywo lub warzywa – zależnie od tego, co chcemy opiekać, i włączyć. Teraz opuszcza się pokrywę i włącza sznur do gniazda elektrycznego (bez tego się nie da). 


Grill elektryczny ma bardzo wiele plusów i może dlatego te urządzenia stały się ostatnio bardzo popularne. A zalicza się do nich m.in.:


1.    Nie potrzebują otwartego ognia (nie grożą pożarem) i nie wydzielają dymu, który zresztą nie wszyscy lubią, nawet uczestnicy biesiady. 

2.    W pokrywie znajduje się często druga grzałka, więc po zamknięciu pieką produkty z obu stron (także większe kawałki mięsa), bo opiekają ją od góry i od dołu.

3.    Większość z nich ma regulator temperatury, co znacznie ułatwia pracę i jest bezpieczne dla pieczonych kawałków.

4.    Można je rozkładać i piec bez pokrywy, co pozwala powiększyć powierzchnię grillowania.

Jak widać, grill elektryczny łatwo się uruchamia, podobnie zresztą również zamyka. Wystarczy go odłączyć od zasilania i trochę poczekać aż wystygnie.


Grille elektryczne w naszej ofercie:



Zanim uruchomisz


Dobrze jest pamiętać o kilku zasadach, gdyż dzięki temu nasze dania będą smaczniejsze.


1.    Instrukcja powie, jak uruchomić grill, także model z pokrywą – od prawidłowej obsługi zależy, czy będzie my mogli go reklamować.


2.    Jeśli rozpalasz (włączasz) urządzenie po raz pierwszy, sprawdź na jakim podłożu musi ono stać i czy przypadkiem rusztu nie należy „przepalić”, zanim na nim cokolwiek położymy.


3.    Po każdym użyciu umyj (wytrzyj) porządnie urządzenie, niektóre elementy możesz dać do zmywarki – o tym dokładnie przeczytasz w instrukcji.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756