Poradniki Eksperta

Jaki przedłużacz do kosiarki?


Koszenie trawy to jedna z podstawowych prac pielęgnacyjnych w naszym ogrodzie. Dobrze przycięty trawnik to nie tylko wspaniała ozdoba, ale także komfort, który czujemy podczas przechadzek wokół domu. Pomimo, że dbanie o stan naszego trawnika potrafi być pracochłonne, to zdecydowanie ułatwiają nam to kosiarki. W zależności od potrzeb, część z nas korzysta z kosiarek elektrycznych. Rodzi to pytanie: jaki przedłużacz do kosiarki wybrać, aby praca była jak najmniej problematyczna i zarazem najbardziej bezpieczna?Jaki przedłużacz do kosiarki


Zalety kosiarki elektrycznej


Każda osoba, która korzystała kiedykolwiek z kosiarki elektrycznej, doskonale zna problem plączącego się kabla, który nie ułatwia nam pracy. Dlatego tak ważne jest, aby sprawdzić wszystkie dostępne rozwiązania tego problemu. Część osób zamiast tego wybiera kosiarki spalinowe, które rzeczywiście zupełnie eliminują kłopot z przewodem zasilającym, ale generują przy tym zupełnie nowe niedogodności. Kosiarki spalinowe sprawdzają się przy większych powierzchniach, a także w sytuacji, gdy kosimy trawę w nieco większych odstępach czasu. Bardziej wyrośnięte rośliny mogą istotnie stanowić pewien problem dla kosiarek elektrycznych, ale obecnie na rynku pojawiają się już modele, które potrafią dorównać mocą swoim spalinowym kuzynom. Poza tym, o wiele lepiej sprawdzą się w małych ogrodach, które stają się coraz bardziej popularne. Wiele osób po prostu nie ma wystarczająco dużo czasu, aby zajmować się większym terenem zielonym, dlatego wybiera mniejsze i bardziej przystępne w utrzymaniu ogrody.


Doskonale sprawdzi się w nich kosiarka elektryczna, która jest przede wszystkim cicha, ale także jej cena jest o wiele niższa niż kosiarki spalinowej. Warto zwrócić również uwagę na to, że kosiarka elektryczna nie wydziela nieprzyjemnych zapachów w postaci spalin, a co za tym idzie jest bardziej ekologiczna. W tym miejscu powraca zatem pytanie: jaki przedłużacz do kosiarki wybrać?


Kosiarki elektryczne w naszej ofercie:


Zasięg przedłużacza, a jego wydajność


Pierwszym i chyba najważniejszym kryterium, jest zasięg przedłużacza. Musimy doskonale wiedzieć, jaką odległość od gniazdka do najdalszej części ogrodu będzie musiała pokonać nasza kosiarka. Pozwoli nam to uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki w postaci brakujących metrów i braku możliwości dokończenia pracy przy koszeniu trawnika. Wiele modeli kosiarek elektrycznych dostępnych na rynku oferuje przedłużacze w zestawie, jednak koniecznie musimy przed zakupem zwrócić uwagę na ich długość. Wielu producentów dodaje do zestawu z kosiarką kable o długości 10 metrów, co jest dla jednych w zupełności wystarczające, a dla innych niestety nie. Ma to wbrew pozorom logiczne uzasadnienie, którym jest napięcie elektryczne.


W praktyce, im dłuższy stosujemy kabel, tym niższe napięcie będzie na jego końcu względem gniazdka. Nie zaleca się pracowania na przedłużaczu dłuższym niż 40 metrów, ponieważ spadek wspomnianego napięcia, pomimo że niewielki, może negatywnie wpłynąć na pracę naszej kosiarki. Oznacza to, że urządzenie będzie miało mniejszą moc, z którą kosi trawę, a co za tym idzie, jakość koszenia również nie będzie wystarczająca. Ostrze kosiarki musi obracać się z określoną prędkością, aby wykonać „czyste” cięcie. Jeśli jej nie osiągnie, trawa może być urywana, a nie ścinana. Różnicę zobaczymy gołym okiem, a efektem tego może być nawet uszkodzenie trawnika, przez co zacznie on obumierać. Jeśli przewody dołączone do zestawu, który wybraliśmy są dla nas niewystarczające, mamy kilka rozwiązań na pytanie, jaki przedłużacz do kosiarki powinniśmy zakupić


Przedłużacze w naszej ofercie:


Rodzaje przedłużaczy do kosiarek


Największym problemem, jaki spotykamy z przedłużaczami do kosiarek elektrycznych, jest splątanie przewodu. Nawet jeśli przyłożymy się do jego zwinięcia po skończonej pracy, nie unikniemy pewnych komplikacji podczas jego rozwijania przy następnym koszeniu. Jest to o tyle irytujące, że potrafi zabrać nam część z naszego cennego czasu, który przeznaczyliśmy na koszenie trawnika.


Doskonałym rozwiązaniem jest zatem przedłużacz bębnowy, który zwinięty jest wokół cylindra znajdującego się w środku obudowy. Możemy zwijać kabel przy pomocy zamontowanej korbki, ale istnieją również modele, które posiadają automatyczny system zwijania, a także funkcję zapobiegającą skręcaniu się kabla. Przenoszenie zwiniętego w ten sposób przedłużacza staje się wówczas o wiele wygodniejsze. Przedłużacze bębnowe posiadają najczęściej dodatkowe gniazdka w swojej obudowie, co pozwala nam na podłączenie dodatkowych urządzeń lub kolejnego przedłużacza, jeśli okaże się to niezbędne do pracy np. w odległej części ogrodu.


Innym rozwiązaniem jest klasyczny przedłużacz ogrodowy. W sklepach możemy bez większego problemu odszukać kable o długości nawet do 50 metrów. Standardem w dzisiejszych czasach jest uziemienie przedłużacza oraz pokrycie go materiałem w pełni wodoodpornym. Wybierając przedłużacz z przeznaczeniem do koszenia trawy, najlepiej zdecydować się na ten o jaskrawym kolorze. W sklepach najczęściej znajdziemy pomarańczowy. Pozwoli nam to na uniknięcie niechcianego przejechania po nim podczas koszenia, co nie tylko uszkodzi sam przewód, ale może również negatywnie wpłynąć na naszą kosiarkę.


Jeśli nie wiemy, jaki najlepiej wybrać przedłużacz z oferty sklepu, dobrym pomysłem jest poproszenie o pomoc doradcy klienta, który chętnie pomoże nam znaleźć najlepsze rozwiązanie.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756