Poradniki Eksperta

Aplikacja Xbox na telewizorach Samsunga – jak zainstalować?

Gaming nie jest już niszą. Stanowi gałąź rozrywki, która nie jest dedykowana tylko młodzieży, ale i dorosłym młodych duchem. Po gry sięgają osoby w różnym wieku, a spiralę popularności nakręcają także chętnie oglądane streamy znanych twórców. Czas więc na nowości! Przed nami aplikacja Xbox do grania w chmurze.


Aplikacja Xbox


Jesteśmy świadkami rewolucji! Jest nią aplikacja Xbox


Konsole najnowszej generacji zagwarantowały znakomitą wydajność, możliwość wyświetlania wspaniałej jakości obrazu i wysoką funkcjonalność. Czy jednak były rewolucją na rynku? Biorąc pod uwagę różnice między generacjami – tak. Nadal jednak mają formę zewnętrznego urządzenia, które musi być podłączone do telewizora, abyś mógł zagrać w dowolną grę na konkretną platformę. Konsole są wygodne i gwarantują możliwość grania w najnowsze hity na przestrzeni co najmniej 7 lat od premiery. Ale co powiesz na to, że teraz możliwe będzie granie bez… konsoli? Taką rewolucję ma wprowadzić nowa aplikacja Xbox od Microsoftu. O rozgrywkach w „chmurze”, mówiło się od jakiegoś czasu. Powstał nawet projekt Google Stadia, który po opłaceniu abonamentu miał pozwalać na grę w różne tytuły. To coś na wzór Netflixa, ale z grami. Rozwiązanie to jednak nie przyjęło się dobrze na rynku europejskim. Choć do oferty trafią coraz ciekawsze tytuły, co na początku było problemem, to właśnie Microsoft szybko może stać się liderem w dziedzinie cloud gamingu. O co w tym wszystkim chodzi?


Telewizory Samsung w naszej ofercie:Cloud gaming w wykonaniu Xboxa i Samsunga


Choć za rozwiązaniem stoi bardzo mocno rozwinięta technologia, sama sprawa wydaje się banalnie prosta. 30 czerwca ma być dostępna dla klientów aplikacja Xbox, którą pobiorą właściciele telewizorów Samsung z oferty na 2022 rok dostępnej w naszym sklepie. Dotyczy to między innymi nowych modeli Samsung OLED z rodziny S95B. To ważne, gdyż telewizor musi mieć zainstalowany system Tizen 6,5, aby aplikacja mogła zostać zainstalowana.


Ustaliliśmy już jedno kryterium techniczne. Co dalej? Potrzebujesz jeszcze stabilnego i szybkiego połączenia sieciowego i kontrolera. To wszystko. W dobie Internetu światłowodowego, transfery osiągane za pośrednictwem przewodu mogą osiągać prędkość kilkuset megabitów na sekundę. W rzeczywistości wystarczy dużo mniej, aby rozgrywka mogła być komfortowa.


Cloud gaming jest rozwiązaniem, które pozwala na granie w „chmurze”. To jak VOD, ale z grami. Nie musisz instalować żadnego tytułu. Po prostu wybierasz go z listy i już możesz rozpocząć zabawę. Po zainstalowaniu aplikacji na swoim telewizorze, będziesz mógł skorzystać z katalogu ponad 100 gier, które dostępne są w ramach usługi Xbox Game Pass:aplikacja xbox


Co ważne, wymagania dotyczącego systemu Tizen w wersji 6,5 niestety nie da się ominąć, a Samsung nie aktualizuje oprogramowania swoich telewizorów. Oznacza to, że posiadanie modelu z 2021 roku uniemożliwi rozrywkę za pomocą nowego rozwiązania Microsoftu.


Gry będą strumieniowane w rozdzielczości Full HD i 60 klatkach na sekundę. To gwarancja naprawdę dobrego, płynnego obrazu. Na razie nie będzie wspierany HDR oraz dźwięk w formacie Dolby Atmos. To jednak tylko kwestia czasu. 


Xbox Game Pass w naszej ofercie:


Aplikacja Xbox na telewizorach Samsunga


Jaki kontroler kupić do gry na telewizorze?


To nie koniec ciekawostek. Nawet, jeśli do tej pory grałeś na PlayStation lub może chcesz ograć tytuły dostępne wyłącznie na Xbox, nie musisz kupować nowych kontrolerów. Kompatybilne są wszystkie kontrolery Xbox i nie tylko. Kupisz je w Media Expert. Do ich podłączenia wykorzystywana jest komunikacja Bluetooth. Prawda, że wygodne? To kolejny dowód na to, że gaming staje się coraz bardziej przystępny, a producenci sprzętu doskonale rozumieją potrzebę dotarcia do większego grona użytkowników. Choć na razie telewizory z systemem Tizen 6,5 pochodzą z wyższej półki cenowej, z czasem aktualnie nowe rozwiązania spowszechnieją i możliwe będzie obniżenie cen takich modeli TV. Póki co, wszystko idzie w dobrą stronę!


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756

Cannot load adserver