Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych

 2023-05-01 

Jesteś już szczęśliwym posiadaczem samochodu elektrycznego? A może dopiero planujesz przesiadkę z auta spalinowego? Bez względu na to, warto zainwestować we własne źródło ładowania baterii pojazdu. Jak tego dokonać i w jaki sposób się na to przygotować? Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych, jest tematem poniższego poradnika. Zachęcamy do lektury!

Rodzaje ładowarek do samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne, można ładować w różny sposób. W dużej mierze, metoda uzupełniania baterii zależy też od tego, co przewidział producent pojazdu. Możliwe jest ładowanie samochodu elektrycznego z gniazdka o napięciu 230 woltów. Taką możliwość ma w zasadzie każdy, gdyż tego rodzaju instalacje, są powszechnie instalowane w budynkach mieszkalnych. Minusem takiego ładowania, jest jednak czas całego procesu. Pełne naładowanie akumulatora pojazdu elektrycznego, może trwać nawet kilkadziesiąt godzin. Czas ten zależy też od pojemności baterii, w którą wyposażony jest samochód.


Drugim sposobem może być używanie ładowarek do samochodów elektrycznych, które korzystają z prądu o napięciu 400 woltów. Chodzi o tak zwaną „trzecią fazę”. W takim wypadku, moc ładowania może być o wiele wyższa, przez co sam proces potrwa kilkukrotnie krócej. To najlepsze rozwiązanie dla właścicieli „elektryków”, którzy chcą uniezależnić się od stacji rozsianych w różnych miejscach. Warunkiem koniecznym do spełnienia, jest obecność „siły”, która używana jest także w przypadku podłączania mocniejszych płyt indukcyjnych. Jeśli nie masz gniazda 400-woltowego w swoim domu, możliwe jest jego dołożenie, z czym poradzi sobie odpowiedni elektryk.


Dostępne są także ładowarki korzystające z prądu stałego. Korzystają z ich profesjonalne stacje, których nie sposób porównać do warunków panujących w gospodarstwach domowych. Prąd zmienny gwarantuje moc ładowania na poziomie nawet 150 kilowatów. Oznacza to, że naładowanie akumulatora samochodu elektrycznego, może potrwać kilkadziesiąt minut. Nie zawsze jednak będzie Ci po drodze, aby skorzystać z oferty komercyjnej stacji ładowania. Warto z nich jednak korzystać, jeśli zależy Ci na czasie lub ruszasz w dłuższą trasę. Takie ładowarki można spotkać również na parkingach, rozmieszczonych wzdłuż autostrad.

Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych

Jak więc wygląda montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych? Jeśli masz zamiar korzystać z tak zwanego wallboxa, konieczny będzie kontakt z elektrykiem posiadającym właściwe uprawnienia. Taką ładowarkę należy zamontować do ściany lub specjalnego słupka, w zależności od miejsca instalacji. Przede wszystkim, zanim kupisz urządzenie, polecamy kontakt z elektrykiem i zaplanowanie miejsca zainstalowania ładowarki. Jeśli masz garaż, zleć montaż na ścianie wewnątrz. Możesz też zdecydować się na instalację pod wiatą, czy na słupku zamontowanym na podwórku. W takim przypadku, musisz jednak się upewnić, że ładowarka spełnia normy związane z wodoszczelnością.


Audyt wykonany przez elektryka, musi obejmować między innymi możliwość instalacji ładowarki w wybranym miejscu, a także sprawdzenie sposobności podłączenia sieci trójfazowej. Ocenienie możliwości Twojej infrastruktury, jest bardzo ważne. Dzięki temu, będziesz mógł poznać również maksymalną, możliwą moc ładowania samochodu. To z kolei, pozwoli oszacować czas potrzebny do uzupełniania stanu baterii.


Sam montaż urządzenia możesz wykonać samodzielnie, wykorzystując do tego podstawowe narzędzia. Wystarczy wiertarka i wkrętarka, aby zamontować wallboxa na kołki montażowe. Jednak samo podłączenie do instalacji elektrycznej, musi wykonać elektryk. Po pierwsze, chodzi o Twoje bezpieczeństwo. Po drugie, w przypadku samodzielnej instalacji, nie jest możliwe korzystanie z warunków gwarancji. Ewentualne roszczenia do producenta ładowarki, byłyby natychmiastowo odrzucone w przypadku braku potwierdzenia instalacji przez elektryka.


Inaczej wygląda sprawa, w przypadku ładowarek podłączanych bezpośrednio do gniazd 230-woltowych. W takim wypadku, korzystanie z nich nie różni się wiele, od podłączania innych urządzeń elektrycznych. Połączenie też nie jest stałe, więc obecność elektryka jest zupełnie niepotrzebna. W naszym sklepie internetowym, znajdziesz różne akcesoria służące do ładowania samochodów elektrycznych. Zachęcamy do zapoznania się z aktualną ofertą.

Zmiana silnika spalinowego na napęd elektryczny

Montaż ładowarki do samochodów elektrycznych, mamy omówiony. Aspekty eksploatacji takich pojazdów są bardzo ważne, gdyż zgromadzona wiedza może zachęcić do zakupu tego rodzaju auta. Polacy już i tak coraz chętniej przesiadają się na samochody elektryczne, co widać na ulicach polskich miast. Auto takie można poznać po zielonej tablicy rejestracyjnej. Nawet w niewielkich miejscowościach widoczne są samochody elektryczne, co świadczy o coraz większej świadomości kierowców. Rok do roku, ilość zakupionych „elektryków” rośnie. Salony opuszcza coraz więcej nowych właścicieli samochodów elektrycznych, a dzieje się tak z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim, możliwe jest skorzystanie z refundacji kosztów zakupu. Co więcej, koszt przejechania dystansu 100 kilometrów jest całkiem niski, nawet przy obecnych cenach prądu. Ponadto, opłaty te można minimalizować poprzez użycie odnawialnych źródeł energii. Wykorzystywanie paneli fotowoltaicznych, pozwala pozyskać prąd bezpłatnie. Oznacza to, że jazda samochodem elektrycznym może być jeszcze tańsza! Nie można też zapomnieć, o coraz większej świadomości ekologicznej. Auta elektryczne nie emitują do atmosfery dwutlenku węgla, który jest tak szkodliwy dla naszego zdrowia, a także kondycji całej planety. Coraz więcej marek wprowadza do swojej oferty samochody elektryczne, co znacznie ułatwia wybór.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756