Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Najlepszy żwirek dla kota? Rodzaje żwirków dla kotów

Data dodania: 02-07-2024
żwirek silikonowy dla kota

Jednym z ważniejszych akcesoriów wyposażenia kociego opiekuna, obok odpowiedniej wielkości kuwety, jest jej wypełnienie. Kocie żwirki występują w ofertach producentów w niezliczonej ilości rodzajów, zapachów, gramatur, a także tekstur. Mogą się różnić szczególnymi właściwościami, takimi jak pochłanianie wilgoci i zapachów, pyleniem, roznoszeniem po mieszkaniu, a także sposobem utylizacji. Najważniejszą kwestią jest dopasowanie żwirku do upodobań naszego kociego pupila. Sprawdźmy, jaki jest najlepszy żwirek dla kota według rankingów, i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Wszystkie te kwestie zostały poruszone w naszym poradniku.

Po co kotu żwirek?

Kot jest jednym z najbardziej higienicznych zwierząt domowych. Załatwia się w jednym miejscu, zagrzebuje odchody, a także spędza długie godziny na myciu i pielęgnacji swojego futerka. Koci żwirek pełni bardzo ważną rolę w życiu domowego kota. Zwierzęta żyjące na zewnątrz, zagrzebują swoje odchody nie dlatego, żeby ich nieprzyjemny zapach nie był uwalniany, ale właśnie dlatego, aby ten zapach nie zdradził ich miejsca bytowania.


Najlepszy żwirek dla kota przebywającego w domu to taki, który pozwoli mu na dokładne zagrzebanie swoich odchodów, a przy okazji będzie łatwy do utrzymania mieszkania w czystości. Zatem nie będzie się nadmiernie pylił, czy też roznosił zapachu. Zatem jaki żwirek najlepszy dla kota? Taki, który będzie także odpowiadał domownikom. Sprawdźmy, co w tym zakresie oferują producenci.

Żwirki bentonitowe w naszej ofercie:

Rodzaje żwirków dla kotów

Proponują oni wiele rodzajów żwirków dla kotów. Wśród najpopularniejszych i najczęściej stosowanych produktów, należy wymienić rodzaje żwirków dla kotów, takie jak: drewniane, bentonitowe, kukurydziane, a także silikonowe. Mniej popularne są żwirki zeolitowe i sepiolitowe.


Najlepszy żwirek dla kota to taki, który będzie odpowiedni zarówno dla samego zwierzęcia, jak i jego opiekuna. Akceptacja tego produktu przez kota jest bardzo ważna, ponieważ w innym wypadku, kot może zacząć załatwiać się poza kuwetą, co będzie dla domowników bardzo uciążliwe. Dobry żwirek to również taki, który nie pyli się, nadmiernie nie roznosi, a także jest ekonomiczny i wydajny.

Żwirki bentonitowe

Za najlepszy żwirek dla kota, a także najbardziej popularny, uznawany jest produkt bentonitowy. W składzie tego produktu znajdziemy bentonit. Jest to naturalna glinka, której cechą charakterystyczną jest doskonałe pochłanianie wilgoci. Poza tym, żwirek bentonitowy pochłania zapachy pochodzące z kocich odchodów. Producenci oferują go w rozmaitych aromatach. Warto jednak sprawdzić, czy będą one odpowiadały naszemu kociemu pupilowi. Wśród zapachów warto wymienić lawendę, bryzę morską, trawę, a także drzewo herbaciane.


Doskonale zbrylający się żwirek bentonitowy sprzyja utrzymaniu kuwety w czystości. Wystarczy usunąć z niej grudki kocich odchodów, a reszta żwirku pozostaje czysta i gotowa do ponownego wykorzystania przez kota.

Zobacz także: Jaka kuweta dla kota?

Żwirek kukurydziany

Wśród żwirków naturalnych, za najlepszy żwirek dla kota uznawany jest żwirek kukurydziany. Jest on produkowany z naturalnych składników roślinnych pochodzących z odpadów kukurydzianych. Jedną z niekwestionowanych zalet tego produktu, jest możliwość utylizowania go w toalecie. Można również go umieszczać w pojemnikach na odpady biodegradowalne. Żwirek kukurydziany jest w pełni bezpieczny dla kotów, o czym świadczy fakt, że ciekawskie kocięta, które nierzadko go zjadają, nie są narażone na negatywne działanie tego produktu.


Ten rodzaj żwirku doskonale się zbryla, zarówno z zetknięciu z kocią kupą jak i kocim moczem. Do usuwania nieczystości wystarczy standardowa łopatka. Pełne czyszczenie kuwety jest proste i może być wykonywane na przykład raz w tygodniu, ale w szczególności zależeć to będzie od upodobań naszego mruczka, a także liczby kotów w mieszkaniu.


Ten rodzaj produktu to jeden z wyżej uplasowanych żwirków dla kota. Ranking uznaje go nie tylko za produkt ekonomiczny, ale przede wszystkim ekologiczny.

Żwirek drewniany

Innym, równie ekologicznym, co żwirek kukurydziany rozwiązaniem, jest żwirek drewniany. Produkowany jest on wyłącznie z naturalnych składników, bez jakichkolwiek dodatków chemicznych, co sprawia, że nie uczula zwierząt, ani domowników. To najlepszy żwirek dla kota biorąc pod uwagę cenę do wydajności. Żwirki drewniane produkowane są w formie trocin lub drobnych pałeczek, przypominających pellet.


Ważną kwestią w wypadku tego żwirku jest to, że może nieco mniej pochłaniać zapachy. Dodatkowo nie zbryla się. W zetknięciu z kocią kupą, kawałki prasowanego drewna lub trociny przylegają do fekaliów i w całości należy to usunąć z kuwety przy pomocy łopatki. W zetknięciu z kocim moczem, żwirek drewniany rozkrusza się i przypomina formą drobny pył. Trudne jest usunięcie go z kuwety przy pomocy standardowej łopatki. W tym wypadku sprawdzą się łopatki do kuwet, które będą posiadały mniejsze otwory. Właściciele kotów, którzy używają w kuwetach żwirku drewnianego, często zwracają uwagę na to, że sprawia on trudność w codziennym utrzymaniu mieszkania w czystości, ale za to jest to ekonomiczne rozwiązanie.

Żwirki drewniane w naszej ofercie:

Żwirek silikonowy

Jednym z rodzajów uznawanych za najlepszy żwirek dla kota, który nie pyli, jest żwirek silikonowy. Produkt ten wyglądem przypomina małe półprzezroczyste kryształki lub kawałeczki pokruszonego szkła. Żwirek sylikonowy produkowany jest z syntetycznej krzemionki. Koci mocz w zetknięciu z tym żwirkiem jest wchłaniany do środka kryształków, a zatem drobne sylikonowe kawałeczki w całości pochłaniają wilgoć. Co ważne, żwirek ten nie zbryla się.


Wśród szczególnych właściwości żwirku silikonowego należy wymienić to, że bardzo dobrze pochłania zapachy, a kuweta nie wymaga codziennego czyszczenia. Produkt ten jest niezwykle wydajny i wystarcza nawet na miesiąc użytkowania. Wielu właścicieli kocich pupili, którzy stosują ten żwirek twierdzi, że ten rodzaj produktu jest niemal bezobsługowy.


Za wady żwirku silikonowego uznawane są jego kolor oraz dźwięk, który jest wydawany podczas korzystania przez kota z kuwety. O ile świeży produkt ma wygląd śnieżnobiałych kryształków, to po zetknięciu z kocim moczem zmieniają one barwę na żółtą.

Żwirek sepiolitowy i zeolitowy

Mniej popularne, choć równie często wymieniane w rankingach produktów z tej grupy asortymentowej, są żwirki sepiolitowe i zeolitowe. Żwirek sepiolitowy jest produktem mineralnym wytwarzanym z tzw. pianki morskiej. Jest bardzo wydajny, a z uwagi na drobnoziarnistość, nie podrażnia delikatnych kocich łapek. Jego tekstura jest o wiele drobniejsza, niż żwirku silikonowego, który najbardziej przypomina wyglądem i właściwościami. Sepiolit bardzo dobrze pochłania zapachy i nie pyli się. Dodatkowo jest wydajny, ponieważ wystarczy wymieniać go raz w miesiącu. Podobne, jak żwirek bentonitowy, oferowany jest przez producentów w rozmaitych wersjach zapachowych i bezzapachowych.


Żwirek zeolitowy z kolei, produkowany jest z zeolitu, a zatem również jest żwirkiem mineralnym. W odróżnieniu od żwirku z sepiolitu zbryla się, co znacznie ułatwia utrzymanie kuwety w czystości. Doskonale pochłania zapachy, co sprawia, że nierzadko wybierają go hodowcy kotów, u których występują koty niekastrowane.

Żwirek weterynaryjny

Warto wiedzieć, że wśród wielu rodzajów żwirków dla kotów, dostępne są również żwirki weterynaryjne. Nie mają one nic wspólnego z kocimi chorobami, a raczej z ich diagnozą, przez co żwirki te często nazywane są żwirkami diagnostycznymi. Tego rodzaju żwirków można używać zarówno doraźnie, jak i na stałe. Żwirki diagnostyczne służą przede wszystkim ocenie laboratoryjnej kociego moczu. Przeznaczone są w szczególności dla kotów, u których stwierdzono jakiekolwiek anomalie w obrębie układu moczowego lub nerek, a co za tym idzie, które wymagają w tej kwestii stałej kontroli.


Cechą charakterystyczną żwirku weterynaryjnego jest to, że się nie zbryla. Koci mocz gromadzony jest na dnie kuwety, tuż pod żwirkiem. Zatem z jednej strony kot może go swobodnie próbować zagrzebać, a z drugiej opiekun ma do niego łatwy dostęp, przez co może go pobrać np. do strzykawki i zanieść do gabinetu weterynaryjnego celem poddania diagnozie. Wśród rodzajów żwirków diagnostycznych występują również takie, które w zetknięciu z kocim moczem zmieniają kolor, dając tym samym wskazówkę, w jaki sposób zmieniło się pH moczu naszego kociego pupila.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756