Poradniki Eksperta

Aparat hybrydowy – co to jest? Czy go potrzebujesz?


Według językoznawców, hybryda to rodzaj neologizmu, natomiast w naukach biologicznych, to mieszaniec, czy też krzyżówka. Dla miłośników fotografowania, to doskonały pomysł na zaspokojenie fotograficznych ambicji, stosunkowo niewielkim kosztem. Czym więc jest aparat hybrydowy, co to jest? Wyczerpującą odpowiedź na to pytanie, znajdziecie w naszym poradniku.Aparat hybrydowy – co to jest?


Aparat hybrydowy – co to jest? Podstawowe funkcje


Popularne aparaty kompaktowe od dawna znajdują swoich zwolenników, choć w obecnych czasach kompakty coraz częściej wypierane są przez smartfony. Lustrzanki – czyli aparaty z wymiennymi obiektywami, dzięki swoim możliwościom, były i z pewnością będą głównym narzędziem profesjonalistów. Aparat hybrydowy, to połączenie najlepszych cech kompaktowego aparatu cyfrowego i lustrzanki. Zwykle jest lekki i poręczny jak kompakt, ponieważ pozbawiony jest lustra, ale obiektywy można w nim wymieniać, w zależności od potrzeb fotografa, tak jak w lustrzankach. Pierwsze aparaty hybrydowe, czyli bezlusterkowce, pojawiły się w 2008 roku i na początku były traktowane jako coś gorszego od lustrzanek.


Dziś dobry bezlusterkowiec zapewnia funkcjonalność nie gorszą niż lustrzanki i nie ma przeciwskazań, by uznać go za bardzo rozsądną i wygodną w użyciu alternatywę. Ponieważ aparat hybrydowy pozbawiony jest lustra i pryzmatu, a obraz z obiektywu trafia bezpośrednio na matrycę, nie ma tu możliwości wykorzystania wizjera optycznego. Jednakże droższe modele są wyposażone w wizjery elektroniczne, czyli niewielkie ekrany, wyświetlające obraz z matrycy i umożliwiające podgląd fotografowanego obiektu. Taka technologia zastosowana w bezlusterkowcu, pozwala na nakładanie na obraz dodatkowych, pomocnych fotografującemu informacji, a także umożliwia duplikowanie zawartości dużego ekranu, podglądu z tylnej ścianki aparatu.Aparat hybrydowy i jego zalety


Rozważając zalety i wady aparatów hybrydowych, warto odpowiedzieć sobie szczerze na dość podstawowe pytanie: jakie miejsce w Twoim życiu zajmuje fotografia? Czy po prostu od czasu do czasu chcesz utrwalać ważne chwile, czy też pragniesz zapisywać wszystkie niezwykłe emocje, związane z Twoją pasją i dzielić się nimi w mediach społecznościowych. Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem i fotografujesz codziennie – najlepszym wyborem będzie seria aparatów systemowych z wymienną optyką EOS M, na przykład Canon EOS M50. Bezlusterkowce bowiem, to idealny kompromis między dużą, bogato wyposażoną lustrzanką, a małym kompaktem. Dlaczego? Ponieważ w niewielkiej obudowie, skrywają najlepsze funkcje znane z profesjonalnych aparatów.Kompaktowe wymiary i niewielka waga aparatów hybrydowych, to cechy, które z pewnością docenisz podczas zagranicznych podróży i na co dzień – zabierając aparat na spacer czy imprezę z przyjaciółmi. A myśląc poważnie o fotografii czy nagrywaniu filmów, musisz mieć pełną dowolność, przy doborze nowych „szkieł”. Rozbudowa zestawu będzie dla ciebie ważnym elementem, jeśli będziesz chciał spróbować nowego rodzaju fotografii – krajobrazowej, portretu czy makro. Konstrukcje obiektywów o różnych ogniskowych, pozwolą Ci jeszcze bardziej dostosować się do charakteru sytuacji, w których planujesz fotografowanie, i dadzą większą swobodę twórczą.


Aparat hybrydowy – co to jest?


Dobrym rozwiązaniem jest też wybór jednego z aparatów firmy Fujifilm, na przykład Fujifilm X-S10 lub Fujifilm X-T30 – których korpusy mają wygląd klasycznych, stylowych aparatów małoobrazkowych. Aparaty hybrydowe oferują także firmy Nikon i Sony. Dzięki dużej średnicy mocowania Z firmy Nikon, aparaty Nikon Z oraz obiektywy NIKKOR Z, zapewniają swobodę tworzenia niesamowitych zdjęć i urzekających filmów. System ten pozwala też na bezproblemowe korzystanie z obiektywów i akcesoriów do lustrzanek cyfrowych, z mocowaniem F* firmy Nikon. Przykładem tych hybryd mogą być Nikon Z50 lub Nikon Z6.


Ciekawym rozwiązaniem są aparaty hybrydowe firmy Sony. Wśród nich, znajduje się Sony A7 II – całkowicie nowa konstrukcja, która wprowadza wiele interesujących rozwiązań. Nowością, która niewątpliwie zelektryzowała świat fotografii, było pierwsze w historii wyposażenie korpusu z pełną klatką, w 5-kierunkowy system stabilizacji matrycy. Sony zaopatrzyło model A7 II w 5-osiową stabilizację obrazu, która zdaniem producenta, osiąga wydajność 4,5 EV. Usprawniono również system ostrzenia obrazu, wprowadzając specjalny algorytm przewidujący położenie fotografowanych obiektów.Aparat hybrydowy, czyli szerokie możliwości


Poszukując aparatu powinieneś rozważyć wady i zalety rozwiązań proponowanych przez aparaty hybrydowe. Można pokusić się o stwierdzenie, że dla poczatkującego fotografa wadą może być brak wizjera optycznego. Obserwowanie fotografowanego obiektu li tylko na ekranie LCD w pełnym słońcu może nastręczać trudności. Ale pozytywów jest zdecydowanie więcej. Wybór zaczyna się od wielkości i rozdzielczości matrycy – dziś w aparatach hybrydowych znajdziesz wszystkie formaty do pełnej klatki włącznie. Podobnie rzecz ma się z innymi parametrami, spotykanymi dotąd w profesjonalnych lustrzankach. No i coś, co w przypadku aparatów hybrydowych w porównaniu z kompaktami jest bezcenne – szeroka gama oferowanych obiektywów, poszerzana systematycznie o nowe modele.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert