Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do kontaktu

Jak zrobić portret na białym tle?

Portret to chyba jeden z najbardziej szlachetnych gatunków fotografii. Jednocześnie niezwykle odpowiedzialny – w stosunku do modela czy modelki i oglądających później gotową fotografię. Przy nieumiejętnym lub niewłaściwym oświetleniu bądź złym kącie fotografowania bardzo łatwo można obiekt ośmieszyć lub zdeformować. Jednym z najważniejszych elementów fotografii portretowej jest dobór dobrego tła. Odpowiednie tło portretowe może nie tylko sprawić, że Twój obiekt będzie wyglądał świetnie, ale także pozwoli Ci poeksperymentować z tonacją, nastrojem i własnym kreatywnym stylem. Portret na białym tle to nic nowego – technika high-key wymyślona została dość dawno temu, we wczesnych czasach filmu i telewizji. Ówczesne aparaty i filmy z ograniczonym zakresem dynamiki zmuszały do celowego zmniejszania kontrastu. Dzisiaj, dzięki zastosowaniu jasnego światła i naciskowi na biel, która nadaje zdjęciom niemal eteryczny charakter, high-key look stał się pożądanym stylem dla wielu fotografów.


portret na białym tle


Jak stworzyć portret na białym tle w studio


Pierwszym celem jest oświetlenie tła w taki sposób, aby było całkowicie białe, bez szczegółów. Wybór materiału tła zależy od Ciebie. Możesz tradycyjnie użyć dużego kawałka bezszwowego papieru lub kartonu, profesjonalnego tła wiszącego, ale zwykła biała ściana też może się sprawdzić.


Po ustawieniu świateł zrób zdjęcie i dostosuj ekspozycję tak, aby tło było jak najbardziej białe. Czasami, w zależności od dostępnego sprzętu oświetleniowego, możesz nie być w stanie uzyskać równomiernego oświetlenia w tle.


Aparaty w naszej ofercie:



Oświetlenie tematu


Oświetlenie obiektu odbywa się w tym samym standardowym stylu, którego można użyć podczas robienia zdjęć portretowych ze światłem kluczowym i wypełniającym. W przypadku tradycyjnych portretów lub zdjęć studyjnych światło wypełniające jest zwykle nieco ciemniejsze niż światło główne. W stylu oświetlenia high-key, światła kluczowe i wypełniające mają za zadanie nadanie bardziej płaskiego wyglądu, minimalizując kontrast. Alternatywą jest podświetlenie tła, umieszczając dowolne urządzenie oświetleniowe, którego używasz za przezroczystym tłem, aby światło przeświecało i oświetlało je. Inną, często stosowaną odmianą tego stylu, jest użycie dużego softboxa za obiektem, skierowanego na aparat.


Czego potrzebujesz, by wykonać portret na białym tle?


Zdjęcia w stylu high-key wymagają solidnego wyboru świateł, aby zwiększyć liczbę źródeł światła i dostępnego oświetlenia.


•    Potężne, samodzielne lampy studyjne są niezbędnym elementem każdego zestawu oświetleniowego do studia. Stroboskopy mogą działać jako dobre główne źródło światła, które można następnie wzmocnić dodatkowymi światłami.


•    Softbox jest tańszą alternatywą dla stroboskopu i może być używany zamiast lub oprócz stroboskopów. Jednak softboxy mogą nie wystarczyć, aby zredukować obszary cieni i zniwelować półcienie w sposób, w jaki robią to potężne stroboskopy.


•    Upewnij się, że masz odpowiednie światło wypełniające, aby zredukować cienie na obiekcie.


Biel jest idealnym tłem dla większości fotografii studyjnej o wysokiej tonacji. Odbija sztuczne i naturalne światło z powrotem na obiekt i zmniejsza ogólny kontrast, aby wzmocnić efektowny wygląd.


Ustawienia aparatu


Portret na białym tle wymaga nie tylko odpowiedniego tła i oświetlenia. Oprócz sprzętu, powinieneś mieć dobre wyczucie, jakie ustawienia aparatu są najczęściej używane w fotografii high-key. Uzyskanie odpowiednich ustawień może być procesem prób i błędów.


•    Ekspozycja – ustaw szybkość migawki tak, by prześwietlić obraz. Ponieważ hipotetyczna przysłona, której użyjesz, to f/5,6, oznacza to, że światła tła powinny mieć wartość f/16 dla trzystopniowej różnicy ekspozycji. Jeśli używasz światłomierza, sprawdź ekspozycję na górze i na dole tła, a nie tylko na środku.


•    Wybierz przysłonę – ten wybór będzie podstawą wszystkiego, co robisz w tym procesie. Wszystko od f/8 do f/4 to dobry wybór do portretów studyjnych, ale możesz wybrać, co chcesz. Jeśli wybierzesz f/11, światła tła będą musiały być ustawione co najmniej o dwa stopnie jaśniej, czyli f/22.


•    Zacznij od ISO około 100 lub najniższego ISO, do którego jest zdolny twój aparat.


•    Jeśli stosujesz priorytet przysłony, upewnij się, że używasz kompensacji ekspozycji, aby zwiększyć ekspozycję o dwa do trzech stopni.


Jasny, „przewiewny” obraz najczęściej tworzy lekki, przyjemny nastrój, w przeciwieństwie do ciemnego, zacienionego, który najczęściej podkreśla dramatyczny, a nawet przerażający nastrój. Dobry fotograf wie, jak wykorzystać nie tylko oświetlenie, ale także pozę i kompozycję oraz inne elementy, aby stworzyć efektowny portret na białym tle.


Czasami może to być tak proste, jak prześwietlenie istniejącej sceny o dwa lub trzy stopnie, jednak często właściwy obraz o wysokiej tonacji – high-key – wymaga zwrócenia uwagi na równowagę światła między obiektem a tłem, przy zachowaniu szczegółów obiektu, prawie lub całkowicie eliminując dużą część tła.


Portret na białym tle to jedna z tych rzeczy, które na pozór wyglądają na łatwe. Jednak gdy zaczniesz zagłębiać się w szczegóły, okazuje się, że nie jest to takie proste, jak się wydawało na pierwszy rzut oka.


Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756