Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Plener fotograficzny – wskazówki dla fotografa

 2022-11-14 

Coś takiego jak plener fotograficzny, zwykle kojarzy się z fotografowaniem na świeżym powietrzu. To prawda, jednak to określenie dawniej znaczyło coś więcej – była to, a czasem i dziś bywa – zorganizowana impreza, podczas której grupa kilku lub więcej osób wspólnie udaje się w określone miejsca i fotografuje. Taki plener (podobnie jak plenery malarskie) wymagał dobrej organizacji, a przede wszystkim zgromadzenia ludzi, dla których fotografia jest pasją.

Plener fotograficzny – pierwsze przygotowania


Powstaje pomysł, by pojechać z aparatem w góry czy nad morze, by fotografować. Od czego zacząć? Od przewertowania przewodnika i znalezienia interesujących obiektów w planowanej okolicy. Nie musi to być zamek (na przykład w Czorsztynie) – równie dobrze może to być zakole rzeki (Dunajec), ciekawe pofałdowania terenu (Bieszczady), wreszcie zabytkowa starówka w Toruniu albo nowoczesne zabudowania miejskie na warszawskiej Woli. Ważne, by z góry wiedzieć, jaki będzie cel Twojego pleneru lub fotospaceru.


Przed plenerem, zawsze sprawdzaj prognozę pogody. Oczywiście nikt nie chce złej pogody, ale czasami jest to nieuniknione. Najlepiej przygotować się na najgorsze, ponieważ pogoda jest nieprzewidywalna. Nie zapomnij sprawdzić wiadomości na kilka dni przed plenerem. Jeśli wieści mówią, że będzie deszczowo, weź ze sobą dodatkowe ubrania, nieprzemakalną kurtkę, płaszcz przeciwdeszczowy i parasol. Choć prognoza mówi, że nie będzie padać i tak najlepiej się przygotować.


Plener fotograficzny wymaga też dobrego przygotowania pod względem sprzętowym. Przed każdym plenerem sprawdź i oczyść cały sprzęt. Upewnij się, że masz w pełni naładowane baterie, a obiektywy, których zamierzasz używać, są czyste i gotowe. Sformatuj karty pamięci, których zamierzasz użyć i upewnij się, że masz pod ręką dodatkowe, na wypadek gdyby coś poszło nie tak.


Przygotuj sobie listę rzeczy do spakowania – plener fotograficzny wymaga zabrania nie tylko rzeczy osobistych, ale też dodatkowego sprzętu. Takie rzeczy jak koc, reflektor, statyw, zestaw filtrów, a nawet laptop, mogą być bardzo pomocne, choć być może przez większość czasu nie będziesz ich potrzebował.


Sprzęt potrzebny na plenerze fotograficznym zależy od jego rodzaju. Pamiętaj jednak, że im lżejsza torba, tym lepiej. Można to uzyskać za pomocą dodatkowych kart pamięci zamiast trzech kamer i używając obiektywów zmiennoogniskowych, zamiast wielu stałoogniskowych. Może to zaoszczędzić miejsce i energię.

Aparaty w naszej ofercie:

Plener fotograficzny – jaki obiektyw?


Tworząc zestaw z obiektywem do użytku w fotografii plenerowej, można to zrobić na trzy podstawowe sposoby. Możesz mieć jeden „superzoom”, kilka zoomów o krótszym zakresie i kilka stałoogniskowych obiektywów. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Oczywiście wybór obiektywu będzie się różnić w zależności od rodzaju lub rodzaju fotografii plenerowej, którą wykonujesz:


  • Obiektywy krajobrazowe – większość zdjęć krajobrazowych wykonuje się za pomocą obiektywów szerokokątnych, ale bardzo dobre zdjęcia można również wykonywać za pomocą „normalnych” oraz krótkich i średnich teleobiektywów. Budżetowym rozwiązaniem krajobrazowym, byłby jeden z superzoomów: 18-200 mm, 18-250 mm, 18-270 mm lub 18-300 mm dla lustrzanek cyfrowych APS-C lub 28-200 mm lub 28-300 mm dla lustrzanek pełnoklatkowych. Superzoomy zapewniają ogniskowe od szerokiego kąta po teleobiektyw w jednym, kompaktowym opakowaniu, które można łatwo nosić w dowolnym miejscu. Szeroki zakres ogniskowych oznacza, że możesz zmieniać ogniskowe bardzo szybko jednym ruchem nadgarstka i nie ma potrzeby fizycznej zmiany soczewek, co zabiera czas i naraża zespół czujnika na kurz. Profesjonalny zestaw 14-24 mm, 16-35 mm, 24-70 mm i 70-200 mm zapewnia ostrzejsze obrazy, z mniejszymi zniekształceniami i lepszą jakością obrazu;
  • Obiektywy do dzikiej przyrody – ponieważ bardzo trudno jest zbliżyć się do większości dzikich zwierząt, specjaliści od dzikiej przyrody mają tendencję do pracy z długimi ogniskowymi. Przy współczynniku kadrowania 1,5x/1,6x, dłuższe superzoomy spełniają swoje zadania z aparatami APS-C, podobnie jak jeden z tańszych supertelezoomów: 70-300 mm, 80-400 mm, 100-400 mm , 120-400mm, 150-500mm, 200-500mm i tym podobne. Fotograf z aparatem pełnoklatkowym zwykle będzie zainteresowany obiektywem co najmniej 400 mm, co wyklucza superzoomy;
  • Obiektywy stałoogniskowe – dobry obiektyw stałoogniskowy przewyższa zoom, który obejmuje jego ogniskowe, ponieważ można go zoptymalizować optycznie tylko dla pojedynczej ogniskowej. Zoom musi być korygowany dla zakresu ogniskowych, a coś, co poprawia sytuację na szerokim ustawieniu, może pogorszyć sytuację na dłuższych ogniskowych i na odwrót. Obiektyw zmiennoogniskowy zawiera również więcej elementów niż obiektyw stałoogniskowy, a każdy element zwiększa wagę i dodatkowe powierzchnie, które mogą powodować odbicia i utratę kontrastu. Obiektywy stałoogniskowe mogą być również znacznie szybsze niż zoomy – często f/1,4. Fotografowie zajmujący się fotografowaniem krajobrazów, na ogół będą się zatrzymywać, ale fotografowie podróżujący i fotografujący dziką przyrodę, doceniają krótsze czasy otwarcia migawki, możliwe przy użyciu szybszych obiektywów;
  • Obiektywy „podróżne” – superzoom to doskonały wybór dla fotografa w podróży, ponieważ zapewnia odpowiednie ogniskowe dla większości zdjęć z podróży w jednym, kompaktowym tubusie. Chociaż superzoomy nie są tak dobre optycznie, jak zoomy o bliskim zasięgu (lub obiektywy stałoogniskowe), można je łatwo nosić w dowolnym miejscu. Podczas gdy szybkość obiektywu nie ma większego znaczenia dla fotografów krajobrazowych, szybsze obiektywy mogą być pomocne w fotografii podróżniczej, która jest częściej wykonywana z ręki i przy ciemniejszym oświetleniu.

Podsumowanie


W fotografii zawsze jest trochę myślenia, a duża jej część to rozwiązywanie problemów. Przewidywanie ich, podczas gdy organizujesz plener fotograficzny zmniejszy stres i pomoże upewnić się, że masz wszystko, czego potrzebujesz, aby odnieść sukces.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756