Poradniki Eksperta

Skaner do negatywów – co brać pod uwagę podczas zakupu?

Żyjemy w czasach technologii cyfrowej, jednak wielu z nas, korzystając na co dzień z aparatów cyfrowych, pamięta jeszcze stare aparaty fotograficzne na klisze, a nawet aparaty polaroid. Stanowią one pieśń przeszłości, lecz w wielu domach są także olbrzymim zasobem pamiątek rodzinnych i niepowtarzalnych wspomnień. Coraz więcej osób postanawia więc zadbać o to, aby wiekowe odbitki i klisze nawet po latach były wciąż zdatne do użytku. Żeby to osiągnąć, zlecają różnym firmom skanowanie negatywów (ceny są zależne od rodzaju filmu i liczby fotografii) bądź też sami decydują się na zakup skanera do negatywów i zdjęć. Jak wybrać najlepszy dla siebie sprzęt spośród bogatej oferty urządzeń dostępnych na rynku? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie skanera do negatywów! Jak działa skaner do negatywów? 


Skaner do negatywów pozwala na przeniesienie obrazu analogowego na nośniki cyfrowe. Urządzenia działają w oparciu o optykę CCD lub CIS. Skanery CCD mają wbudowaną lampę fluorescencyjną z zimną katodą. Światło emitowane przez lampę odbija się od skanowanych materiałów, a następnie jest przekazywane do systemu luster i soczewek, które finalnie umieszczają obraz w matrycy. Każdy z elementów, od których odbija się światło, ma wpływ zarówno na ostrość otrzymanego obrazu, jak i intensywność kolorów. Wadą tej metody jest brak energooszczędności, a także czas nagrzewania lamp, który bywa bardzo długi.

W technologii CIS źródłem światła są diody LED, które w oczywisty sposób pochłaniają mniej energii i są gotowe do użycia natychmiast po uruchomieniu urządzenia. Podobnie jak w bezlusterkowcach, tu również nie ma luster i soczewek, dzięki czemu nie występuje ryzyko zniekształcenia obrazu. Tego typu skanery do negatywów mają także mniejsze rozmiary i są znacznie lżejsze od urządzeń CCD, zwykle jednak za ich pomocą uzyskujemy gorszą jakość kolorów. Skaner do negatywów i slajdów powinien być stosunkowo prosty w obsłudze. Nawet modele przeznaczone do użytku profesjonalnego zwykle są łatwe do opanowania przez przeciętnego użytkownika. Producenci skanerów do negatywów i zdjęć zwykle projektują je z nastawieniem na intuicyjność urządzenia i ułatwianie naszej pracy (czy to zawodowej, czy hobbystycznej). Z tego też powodu skanery do negatywów coraz częściej są urządzeniami niezależnymi, czyli takimi, które nie wymagają podłączenia do komputera. Umożliwia to ich przenoszenie i zabieranie ze sobą w podróż. Skanery do negatywów, które wymagają podłączenia do komputera, najczęściej mają wgrane sterowniki. Przed zakupem należy się upewnić, że obsługiwane przez skaner oprogramowanie jest kompatybilne z naszym systemem operacyjnym. Ponadto te urządzenia nie posiadają pamięci wewnętrznej, jednak za ich pomocą można przesyłać dane do chmury, komputera lub zapisywać je na karcie SD. Różne skanery do slajdów i klisz mogą wyglądać inaczej, w zależności od swojego przeznaczenia. W użytkowaniu domowym najpopularniejszym rozwiązaniem są skanery płaskie, obsługiwane intuicyjnie i często wyposażone w akcesoria dodatkowe, które maksymalnie ułatwiają skanowanie negatywów. Dużym zainteresowaniem cieszą się m.in. nowoczesne urządzenia wielofunkcyjne, np. skanery ręczne. Wiele z nich posiada szereg funkcji dodatkowych, takich jak cyfrowa obróbka obrazu, renowacja starych fotografii czy też skanowanie do chmury. Specjalistyczne skanery do negatywów są zwykle niewielkich rozmiarów i posiadają automatyczny podajnik przeznaczony wyłącznie do klisz o określonej szerokości. Istnieją także dedykowane skanery do filmów, dzięki którym możliwe jest przeskanowanie większej liczby klatek. Specjalistyczne skanery do negatywów są polecane profesjonalistom, gdyż ich obsługa jest bardziej skomplikowana, a koszt zakupu takiego urządzenia jest zwykle znacznie wyższy.


Dobry skaner do negatywów – czyli jaki?


To zależy od definicji słowa „dobry”. Planując zakup skanera do klisz fotograficznych, musimy wziąć pod uwagę nasz budżet, przewidywaną częstotliwość korzystania z tego typu sprzętu, a także oczekiwane rezultaty. Oprócz technologii, z jakiej korzysta dany model (CCD lub CIS), istnieje jeszcze kilka innych, istotnych parametrów. Cena wartych polecenia skanerów do klisz i zdjęć waha się w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Użytkownicy, którzy dokonują zakupu w celu amatorskiej (domowej) obróbki obrazów, zwykle decydują się na skaner płaski oparty o technologię CIS i wydają na niego pomiędzy 600 a 1500 zł. W przypadku skanerów do negatywów, kupowanych w celu użytkowania profesjonalnego, wybór zależy od naszych oczekiwań względem poszczególnych parametrów urządzenia.


Jednym z nich jest ogniskowa. Wiele skanerów do slajdów i negatywów posiada obiektyw o stałej ogniskowej. Działa to w uproszczeniu w taki sposób, że urządzenie wykonuje cyfrowe zdjęcia poszczególnych klatek, automatycznie nadając im wysoką rozdzielczość. W obiektywach o zmiennej ogniskowej znajduje się większa liczba soczewek, które płynnie przesuwają się wzdłuż osi optycznej. Ustawienie długości ogniskowej pozwala na osiągnięcie żądanego kąta widzenia obiektywu, co jednak może skutkować obniżeniem rozdzielczości uzyskanego obrazu. Rozdzielczość optyczna jest wyrażana parametrem dpi. Za dobre skanery do negatywów uznaje się takie, które osiągają rozdzielczość powyżej 2400 dpi. Skanery do slajdów pracujące z rozdzielczością 6400×9600 dpi uważane są natomiast za najlepsze na rynku. Ważnym aspektem, szczególnie w kontekście skanowania wielu negatywów naraz lub wykorzystywania skanera do użytku profesjonalnego, jest czas, jakiego potrzebuje urządzenie do opracowania pojedynczej klatki. Należy pamiętać, że dane podawane przez producentów najczęściej dotyczą najszybszego trybu pracy, które jest również pracą w najniższej rozdzielczości.


Osoby, które często używają skanera do filmów i negatywów, z pewnością doceniają zalety urządzeń energooszczędnych. Taka cecha jest właściwa przede wszystkim skanerom opartym na bazie technologii CIS (z wykorzystaniem diod led). Pomaga to ograniczyć zużycie prądu, a przy tym skraca czas oczekiwania na gotowość urządzenia do pracy.Opcją dodatkową, nad którą warto się zastanowić, jest możliwość renowacji starych zdjęć przy użyciu skanera do klisz. Polega na inteligentnym wyciszaniu szumów z obrazu, usuwaniu plam, zarysowań i drobnoustrojów. W ten sposób uzyskujemy efekt wygładzenia nierówności, zmniejszenia widoczności odcisków palców, wyostrzenia obrazu, a także poprawienia kontrastu i nasycenia kolorów. Innym udogodnieniem, które cechuje nowoczesne skanery negatywów, jest przesyłanie obrazów do chmury. Umożliwia to automatyczny zapis danych we wskazanych przez użytkownika serwisach internetowych. Opcja ta jest szczególnie przydatna wówczas, gdy skanujemy bardzo dużo negatywów, a mamy ograniczone możliwości przechowywania danych na swoim komputerze.


Podsumowując, aby wybrać najlepszy skaner do negatywów, dostosowany do naszych potrzeb, powinniśmy wziąć pod uwagę następujące czynniki: 


  • cena skanera,

  • optyka (CCD lub CIS),

  • czas rozgrzewania się skanera (w przypadku urządzenia opartego na technologii CCD),

  • rodzaj ogniskowej (stała lub zmienna),

  • osiągana rozdzielczość optyczna (najlepiej powyżej 2400 dpi),

  • kompatybilne oprogramowanie,

  • wielofunkcyjność skanera do negatywów,

  • opcje dodatkowe (renowacja starych zdjęć, przesyłanie obrazu do chmury).


Skaner do negatywów w naszej ofercie:

Jaki skaner do negatywów wybrać? Ranking


Przy obecnym tempie zmian technologicznych rankingi skanerów do negatywów i innych urządzeń elektronicznych szybko się dezaktualizują. Na ten moment możemy jednak wskazać głównych producentów, a także modele, które w ostatnim czasie zyskują pozytywne opinie użytkowników. Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie.


Kodak Scanza to samodzielne urządzenie, które oferuje możliwość zapisu zeskanowanych obrazów w formacie JPG na karcie pamięci SD, SDHC lub SDXC. Jego cena wynosi około 600 zł i jest bardzo dobra w porównaniu do jakości. Możliwe jest także podłączenie go do ekranu lub telewizora za pomocą złącza HDMI. Urządzenie skanuje materiały o rozmiarze małego obrazka (35 mm), a także klisze typu 126, 110, Super 8 i 8 mm. Dostępna rozdzielczość osiąga 3200 dpi. Skaner do negatywów Kodak Scanza zasilany jest za pomocą kabla USB.


Reflecta X-7 Scan to urządzenie o takiej samej rozdzielczości i podobnej cenie, co opisany powyżej Kodak. Powierzchnia skanowania wynosi tu 36,5 × 24,3 mm, a przekątna wyświetlacza ma 2,4’. Skaner posiada gniazdo kart pamięci SD/SDHC, a także akumulator litowo-jonowy. Jest zasilany za pomocą kabla USB.


Epson Perfection V550 Photo to skaner płaski, za który zapłacimy około 900 zł. Urządzenie jest wielofunkcyjne – pozwala na skanowanie zarówno negatywów, jak i pozytywów. Epson Perfection V550 Photo posiada funkcję renowacji starych zdjęć w technologii Digital ICE, a jego rozdzielczość wynosi 6400 dpi. Urządzenie umożliwia także skanowanie do chmury i jest wysoce energooszczędne.


Innym skanerem płaskim z tej rodziny jest Epson Perfection V600 Photo, którego cena wynosi około 1100 zł. Urządzenie skanuje negatywy, odbitki oraz slajdy do plików w różnych formatach (m.in. pdf). Technologia Digital ICE pozwala na przywracanie świeżości starym negatywom, a szczegóły procesu renowacji fotografii możemy obserwować w oknie podglądu. Rozdzielczość skanera Epson Perfection V600 Photo wynosi 6400 dpi. 


Plustek OpticFilm 8200i SE to urządzenie z nieco wyższej półki cenowej (około 1600 zł). To przenośny skaner wielofunkcyjny o rozdzielczości 200 dpi. Posiada 48-bitową głębię kolorów i jest kompatybilny z 64-bitowym sprzętem i oprogramowaniem. Szybkie złącze USB High Speed 2.0 znacząco ułatwia pracę, a inteligentne funkcje programu SilverFast SE Plus 8 pozwalają na poszerzenie zakresu dynamiki obrazu.


Skaner do filmów Braun NovoScan Super 8 służy do digitalizacji filmów na szpulach o maksymalnej szerokości 5". Ma wbudowany ekran LCD 2.4", a także porty USB 2.0 oraz TV out. Skaner pracuje z prędkością dwóch klatek na sekundę. Filmy są zapisywane na karcie SD w formacie wideo MP4, w jakości HD. Urządzenie nie rejestruje ścieżki dźwiękowej.


Urządzeniem siostrzanym wobec Plustek OpticFilm 8200i SE jest skaner do negatywów Plustek OpticFilm 8200i Ai. Kosztuje on nieco więcej (około 2000 zł), jednak użytkownicy są zgodni, że jest wart swojej ceny. Jego rozdzielczość optyczna wynosi 7200 dpi, a wbudowany kanał podczerwieni automatycznie usuwa rysy, drobiny kurzu oraz szumy. Ten skaner do negatywów działa na podstawie profesjonalnego oprogramowanie SilverFast Studio 8 z funkcją optymalizacji obrazu. Największą szybkość i wydajność pracy osiąga po podłączeniu do najnowszych komputerów 64-bitowych.


W ofercie Media Expert znajduje się szeroki wybór skanerów do negatywów, drukarek i innych urządzeń cyfrowych. Nasza oferta obejmuje m.in. niezwykle popularne w ostatnim czasie aparaty dla dzieci. Zapraszamy do korzystania z naszych usług!

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756