Poradniki Eksperta

Cicha klawiatura – jaką wybrać?


Klawiatura jest urządzeniem peryferyjnym, z którego korzystamy za każdym razem, gdy obsługujemy komputer. Dzięki niej możliwe jest między innymi pisanie wiadomości. Od wyboru właściwego sprzętu zależeć będzie komfort Twojej pracy. Czasami potrzebna jest także cicha klawiatura. Jak wybrać właściwą i jakiej szukać? Podpowiadamy w poniższym poradniku.Cicha klawiatura


Cicha klawiatura – kiedy może okazać się potrzebna?


Głośna praca klawiatury może być uciążliwa. Nawet, jeśli Tobie to nie przeszkadza, to nie wszyscy muszą tolerować stukanie klawiszy. Praca klawiatury jest jeszcze głośniejsza, gdy piszesz szybko. Jeśli pracujesz w przestrzeni open space, Twoi współpracownicy mogą nie być zachwyceni akompaniamentem stukających klawiszy. Warto to uszanować, gdyż każdy chce skupić się na wykonywanych zadaniach. Cicha klawiatura przydaje się również w domu. Jeśli pracujesz lub grasz późnymi wieczorami, głośna praca klawiszy może przeszkadzać domownikom w zaśnięciu. Wybierając nowy sprzęt, staraj się więc sprawdzić, czy nie generuje zbyt dużego hałasu. Na co jeszcze zwrócić uwagę, szukając nowej klawiatury? Podpowiadamy!


Klawiatury membranowe w naszej ofercie:


Jak rozpoznać cichą klawiaturę?


Zwracając uwagę na konstrukcję klawiatury, można wiele powiedzieć na temat jej potencjalnej pracy. Przede wszystkim, jeśli klawisze mają niski profil, zwykle sprzęt charakteryzuje się cichym i stosunkowo przyjemnym dźwiękiem. Niewielka wysokość przycisków sprawia, że ich zakres ruchu jest mniejszy, używana jest mniejsza siła użytkownika, a to ma duży wpływ na głośność pracy. Kształt klawiszy również ma znaczenie. Przeważnie te o płaskiej powierzchni są cichsze, aniżeli te modelowane, posiadające wgłębienie na środku. Bardzo ważną kwestią jest także typ klawiatury. Bardzo dużą popularnością cieszą się klawiatury mechaniczne. Tego rodzaju konstrukcje są cenione między innymi przez graczy, gdyż praca pojedynczych klawiszy jest bardzo szybka. Z kolei to klawiatury membranowe uważane są za wiele cichsze, gdzie ruch pojedynczego guzika jest przekazywany na specjalnie przygotowaną powierzchnię z gumy. Wtedy powstaje sygnał, który jest przesyłany do komputera, a na ekranie pojawia się litera, którą właśnie wystukałeś na klawiaturze. Każdy typ urządzenia ma swoje zalety i wybór nie zawsze będzie łatwy. Musisz więc szukać sprzętu pod własne, indywidualne potrzeby.


Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu cichej klawiatury?


Ustaliliśmy już, że membranowa klawiatura jest najcichsza. To bardzo dobry wybór do pracy biurowej i standardowego użytku. Nie powinieneś jednak wybierać sprzętu tylko ze względu na typ konstrukcji. Jest jeszcze wiele cech, które powinieneś sprawdzić. Między innymi ważna jest komunikacja z komputerem. Dostępne są dwa rodzaj urządzeń. Klawiatury przewodowe są najbardziej popularne i znane od lat. Obecnie do podłączenia wykorzystywany jest interfejs USB. Potrzebny jest do tego wolny port w laptopie lub komputerze stacjonarnym. Ciekawym rozwiązaniem jest również połączenie bezprzewodowe. W takim wypadku klawiatura posiada wbudowany akumulator wymagający ładowania lub wymiany baterii. Urządzenia łączą się z komputerem za pomocą połączenia Bluetooth lub radiowo. Dobra klawiatura bezprzewodowa kosztuje odpowiednio więcej, ale to bardzo wygodne rozwiązanie. Pozwala na komfortową pracę w różnej pozycji, także z dala od ekranu.


Sprawdzić powinieneś także układ klawiszy, bo ten różni się, w zależności od rynku przeznaczenia. To ważne, abyś nie zdziwił się podczas pisania, że litery znajdują się w innych miejscach, niż w przypadku standardu QWERTY. Jeśli jesteśmy już przy klawiszach, warto wspomnieć o bloku numerycznym. Nie wszystkie modele go posiadają. Przekłada się to na mniejszy rozmiar klawiatury, co wielu osobom będzie odpowiadać. Dzięki temu zajmuje mniej miejsca na biurku, a także łatwiej ją transportować. Sprawdź także czy klawiatura jest wyposażona w przyciski multimedialne. Pozwalają one między innymi na sterowanie multimediami, szybkie wykonywanie zrzutu ekranów lub uruchamianie konkretnych aplikacji.


Ważną sprawą jest również budowa klawiatury. Kształt ma znaczenie nie tylko dla wygody pracy, ale również zdrowia. Codzienna, wielogodzinna praca na komputerze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka. Można uniknąć problemów, jeśli Twoja klawiatura będzie właściwie wyprofilowana. Chodzi tu między innymi o podstawkę pod nadgarstki. Bardzo pomocnym, a także dobrze wyglądającym dodatkiem jest podświetlenie klawiatury. Diody LED umieszczone pod klawiszami ułatwiają pracę w nocy, kiedy oświetlenie jest zazwyczaj dużo słabsze. Możliwe jest komfortowe używanie komputera nawet w całkowitej ciemności.


Cicha klawiatura dla graczy


Nie wszystkie klawiatury dla graczy są mechaniczne i głośne. Dostępnych jest wiele modeli membranowych i hybrydowych, które nie będą przeszkadzać pozostałym domownikom. Ciche klawiatury dla graczy zazwyczaj są wyposażone w dodatkowe elementy, poza membraną. Mają one na celu zapewnić szybszą reakcję na ruch użytkownika. Na takie rozwiązania decydują się między innymi firmy, które słyną doskonałej jakości sprzętu dla graczy. Oferowane modele membranowe, na pierwszy rzut, w ogóle nie różnią się od mechanicznych. Różnice dotyczą tylko konstrukcji i sposobu przekazywania sygnału do komputera.


Ile kosztuje cicha klawiatura do komputera?


Klawiatura komputerowa może pracować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Im bardziej zaawansowana technologicznie jest to konstrukcja, tym wyższej ceny musisz się spodziewać. Do podstawowych zadań zdecydowanie wystarczy klawiatura ze średniej półki, która pozwala na wygodną obsługę przez co najmniej kilka lat. Spójrz tylko na naszą ofertę – to łącznie kilkaset modeli różnych producentów. Możesz także liczyć na wsparcie naszych doradców.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756