Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Czyszczenie laptopa – sprawdzone sposoby

 2023-07-17 

Laptop to urządzenie, które można spotkać praktycznie w każdym domu, często w wielu egzemplarzach. Jak każdy inny sprzęt, również ten rodzaj przenośnego komputera wymaga odpowiedniej higieny użytkowania (szczególnie w dobie pandemii koronawirusa). Regularne usuwanie zabrudzeń z jego obudowy i wnętrza jest niezbędne do utrzymania wydajności urządzenia na wysokim poziomie. Jak wyczyścić laptopa? Sprawdź nasze porady!

Czyszczenie laptopa z zewnątrz

Wszystkie laptopy, niezależnie od ich marki i przeznaczenia, powinny być regularnie czyszczone, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Przed przystąpieniem do czynności właściwej, należy odłączyć urządzenie od zasilania sieciowego. Zaniechanie tego kroku generuje ryzyko zwarcia, w wyniku którego możemy zostać porażeni prądem, zaś nasz przenośny komputer może ulec zniszczeniu.


Usuwając zabrudzenia i kurz z obudowy laptopa, należy pamiętać, że nie zaleca się robić tego na mokro. W przypadku wyjątkowo uporczywych (np. tłustych) plam, można ostrożnie wyczyścić zewnętrzną stronę obudowy wilgotną (nie mokrą!) szmatką z mikrofibry. Istnieją też specjalne ścierki do czyszczenia ekranów LCD, których warto używać do przecierania matrycy oraz touchpada.


Szczególną ostrożność należy zachować podczas czyszczenia klawiatury laptopa, ponieważ zanieczyszczenia i wilgoć mogą przedostawać się do wnętrza urządzenia przez szczeliny między przyciskami. Aby skutecznie pozbyć się okruszków i kurzu, warto użyć sprężonego powietrza. Cena jednej puszki tego środka czyszczącego (400 ml) to koszt około 10-16 złotych.

Czyszczenie laptopa w środku

Zabrudzony od wewnątrz laptop często się przegrzewa. Prowadzi to do samoistnego restartowania się urządzenia, obniżenia jego wydajności, zawieszania systemu i coraz głośniejszej pracy. Obudowa takiego komputera również jest w wyczuwalny sposób ciepła, co nie powinno mieć miejsca, gdy jest on pozbawiony zanieczyszczeń. 


Czyszczenie laptopa z kurzu, który zgromadził się w środku urządzenia, jest nieco bardziej pracochłonne niż usuwanie zabrudzeń z obudowy. Można powierzyć tę czynność profesjonalistom (usługę tego typu oferuje większość serwisów) lub zastosować domowe metody.


Czyszczenie laptopa w środku powinno odbywać się podobnie, jak czyszczenie klawiatury, czyli przy użyciu sprężonego powietrza. Aby zrobić to prawidłowo, należy rozkręcić obudowę i wdmuchiwać powietrze we wszystkie widoczne szczeliny, a także porty USB, HDMI czy VGA. Na koniec, w ten sam sposób, należy oczyścić wentylator i radiator. Jeżeli kurzu jest niewiele, wówczas możemy uznać czynność za zakończoną. Duża ilość zabrudzeń świadczy natomiast o tym, że warto wymontować cały układ chłodzenia i jeszcze raz wyczyścić go sprężonym powietrzem oraz miękkim pędzelkiem i/lub patyczkami do uszu. Przy tej okazji warto też wymienić w urządzeniu taśmy termoprzewodzące.


Należy pamiętać, że czyszczenie laptopa za pomocą odkurzacza nie jest zalecane. Taka praktyka jest nieskuteczna, a dodatkowo może spowodować poważne uszkodzenia sprzętu. Prawidłowe, pełne czyszczenie laptopa powinno odbywać się regularnie, nie rzadziej niż raz do roku (najlepiej co około 6 miesięcy). Przecieranie samej obudowy i matrycy ściereczką z mikrofibry warto natomiast praktykować na co dzień. Oczywiście częstotliwość czyszczenia laptopa powinna być uzależniona od warunków, w jakich z niego korzystamy. Jeżeli często podróżujemy z przenośnym komputerem lub używamy go w otoczeniu, gdzie jest dużo kurzu (np. podczas pracy na budowie), warto szczególnie dbać o higienę użytkowania sprzętu elektronicznego.

Odkurzacze w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756