Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

DisplayPort – co to jest i do czego służy?

 2024-05-16

W szeroko pojętej elektronice użytkowej funkcjonują różne interfejsy oraz rodzaje złączy. Obok HDMI, bardzo popularnym cyfrowym standardem transmisji sygnału AV jest DisplayPort opracowany przez konsorcjum VESA. Przygotowany przez nas poradnik wyjaśni Ci, jakie są zastosowania tego złącza, jego zalety oraz możliwości.

DisplayPort – co to takiego? Charakterystyka złącza

DisplayPort jest standardem opracowanym przez VESA (Video Electronics Standards Association). Organizacja ta zajmuje się standaryzacją grafiki komputerowej i została założona przez producentów takich urządzeń jak np. monitory czy karty graficzne.

 

Interfejs ten zastąpił tym samym analogowy format VGA czy cyfrowy DVI. DisplayPort służy przede wszystkim do realizacji połączeń w sprzęcie komputerowym, np. podłączania „pecetów” do wyświetlaczy jak monitory czy projektory, stanowi również alternatywę dla HDMI.

 

Względem poprzedników oferuje takie zalety jak możliwość transmisji sygnału audio-wideo jednym przewodem i to w wysokiej rozdzielczości i częstotliwości odświeżania. Co ważne, wszystko to za sprawą wygodnego i wytrzymałego złącza z opcją dodawania nowych funkcji w przyszłości.

Wersje standardu DisplayPort

Poszczególne wersje standardu DisplayPort różnią się przede wszystkim prędkością transmisji danych, co wpływa oczywiście na maksymalną rozdzielczość i częstotliwość odświeżania przesyłanego sygnału. 

 

  • W przypadku DisplayPort 1.0 oraz 1.1 szybkość transmisji wynosiła 8,64 Gbit na s. Umożliwiało to transmisję o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli przy odświeżaniu 60 Hz. 
  • Rewolucją było wprowadzenie DisplayPort 1.2, które dzięki podwojeniu szybkości transmisji do 17,28 Gbit/s pozwala na przesyłanie sygnału 4K z częstotliwością odświeżania 60 Hz.
    • Dodatkowo pojawiła się aktualizacja do formatu 1.2a, który wprowadził obsługę funkcji adaptacyjnej synchronizacji VESA, na czym bazuje rozwiązanie AMD FreeSync. Umożliwia ona dynamiczną synchronizację częstotliwości odświeżania wyświetlacza z liczbą klatek wyświetlanej treści.
  • W przypadku standardu DisplayPort 1.3 po raz kolejny zwiększono przepustowość transmisji i wynosi ona 32,4 Gbit/s. Przekłada się to na możliwość transmisji 4K z częstotliwością odświeżania 120 Hz, a nawet 8K przy 30 Hz. 
  • Dużą innowacją było wprowadzenie standardu DisplayPort 1.4. Choć nie zmieniła się wydajność transmisji, to wśród wprowadzonych funkcji znalazły się obsługa metadanych HDR10 oraz funkcja kompresji DSC 1.2. To sprawia, że możliwa jest transmisja sygnału 4K przy 120 Hz i 8K przy 60 Hz z HDR.
  • W przypadku standardu DisplayPort 2.0 przepustowość wzrasta do 40 lub 80 Gbit/s. Wprowadził on także specyfikację UHBR (Ultra High Bit Rate) w dwóch formatach UHBR10 (10 Gbit/s) oraz UHBR20 (20 Gbit/s). Podczas pracy w pełnym trybie czteropasmowym zapewniają one przepustowości odpowiednio 40 i 80 Gbit/s. 
    • Certyfikowane przewody mogą być oznaczane jako DP40 lub DP80. W zakresie możliwości transmisji obrazu jest opcja uzyskania rozdzielczości 8K i częstotliwości 75 Hz oraz 4K z 240 Hz, bez kompresji. Co więcej, korzystając z kompresji DSC oraz 8-bitowej palety kolorów możliwa jest transmisja sygnału 16K z 60 Hz. 
  • Najnowsza wersja standardu – DisplayPort 2.1 zapewnia zaś pełną kompatybilność ze standardem USB4 2.0. Urządzenia wyposażone w port USB4 2.0 pozwolą Ci tym samym na skorzystanie z DisplayPort 2.1.

Rodzaje wtyków DisplayPort

Często DisplayPort jest określany mianem złącza, jednak standard ten może być stosowany z różnego rodzaju wtykami. Standardowe gniazdo DisplayPort ma formę prostokąta z jednym ściętym rogiem oraz składa się z 20 pinów. Interfejs został jednak zaimplementowany również na inne złącza. 

 

Pierwszym z nich jest Mini DisplayPort. Ten rodzaj wtyku jest mniejszy i został opracowany z myślą przede wszystkim o laptopach. Bywał również stosowany w niektórych kartach graficznych. Obecnie jednak zastąpiono go przez popularne USB-C.

 

Jak się okazuje, niewielkie złącze może służyć nie tylko do ładowania Twojego telefonu czy kopiowania danych, ale również przesyłania sygnału AV – oczywiście pod warunkiem kompatybilności przewodu i źródła sygnału. 

 

W Media Expert znajdziesz różnego rodzaju przewody DisplayPort wykorzystujące zarówno standardowe wtyki jak i pomniejszone, a nawet kompatybilne z formatem HDMI. Specyfikacja standardu rekomenduje, aby przewody miały długość do 2 m dla zachowania pełnej przepustowości i jakości transmisji.

 

Dostępne są także dłuższe kable, jednak warto wybierać te wysokiej jakości oraz renomowanych marek. Daje to gwarancję trwałości oraz stabilności sygnału. Jest ona istotny szczególnie dla wymagających użytkowników, jak gracze czy profesjonaliści z branży kreatywnej.

DisplayPort czy HDMI - co jest lepsze?

HDMI można uznać za konkurencyjny standard względem DisplayPort. Sprawia to, że wielokrotnie zastanawiamy się, który rodzaj połączenia będzie dla nas lepszy. W praktyce zależy to od kilku czynników. HDMI zostało opracowane przede wszystkim jako rozwiązanie do urządzeń RTV, a więc telewizorów, dekoderów, konsol, czy amplitunerów. W takim wypadku wybór jest prosty, ponieważ urządzenia te zazwyczaj nie są kompatybilne z DisplayPort. Oczywiście, jeśli chcesz podłączyć do nich źródło sygnału wyposażone w wyjście DisplayPort, istnieje taka możliwość. Możesz skorzystać z odpowiedniego przewodu lub przejściówki, które znajdziesz w ofercie Media Expert.


Istnieją urządzenia jak np. monitory, karty graficzne lub laptopy kompatybilne zarówno z DisplayPort jak i HDMI. W takiej sytuacji możesz zastanawiać się, którego ze standardów użyć, np.: aby podłączyć monitor do komputera. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na wersję złącza. Jeśli przykładowo Twój monitor ma wejście HDMI 1.4 oraz DisplayPort 1.4 to lepszym wyborem jest użycie tego drugiego, ponieważ zapewnia większą przepustowość. Tym samym pozwala na uzyskanie większej rozdzielczości obrazu czy częstotliwości odświeżania. Ma to szczególnie duże znaczenie dla graczy.


Kolejną kwestią jest korzystanie z synchronizacji adaptacyjnej, jak np. G-Sync w kartach graficznych firmy Nvidia. Jeśli chcesz cieszyć się dobrodziejstwem synchronizacji obrazu, to monitor musisz podłączyć za pomocą DisplayPort. Co ważne, w przypadku laptopów podłączonych do zewnętrznych wyświetlaczy również przewody USB-C mogą obsługiwać tę funkcję.


Posiadacze ultramobilnych laptopów także mogą skorzystać z formatu DisplayPort. Coraz więcej monitorów jest wyposażonych w stacje dokujące z USB-C. Po powrocie do domu czy biura wystarczy jednym przewodem podłączyć ekran do laptopa kompatybilnym z DisplayPort kablem. Co więcej, w przypadku obsługi standardu USB Power Delivery zapewnisz również zasilanie laptopa, a także możliwość korzystania z akcesoriów podłączonych do monitora, np. myszki czy klawiatury.


Polecamy korzystanie z DisplayPort, gdy podłączasz sprzęt komputerowy, np. monitor do „peceta”. HDMI będzie lepszym wyborem, a często jedynym, w urządzeniach RTV.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756