Poradniki Eksperta

DisplayPort – do czego służy?


Dzięki różnego rodzaju złączom możesz podłączać do swojego komputera (i nie tylko!) urządzenia zewnętrzne. Na przestrzeni lat do oferty trafiło wiele standardów połączeń, które ulegały ulepszeniu. Jednym z najnowszych złącz, które jest używane coraz częściej jest DisplayPort. W poniższym poradniku wyjaśniamy do czego służy i co wyróżnia je na tle pozostałych standardów połączenia.displayport


DisplayPort – co to takiego? Charakterystyka złącza


Warto rozumieć za co odpowiedzialne są poszczególne złącza. Wtedy łatwiej będzie Ci podłączać sprzęt, a także dokonywać zakupów urządzeń kompatybilnych między sobą. DisplayPort służy cyfrowemu transmitowaniu danych. O ile w przeszłości przesył analogowy wiódł prym, obecnie jest już wykorzystywany sporadycznie i w przypadku starszych sprzętów. Zaletą DisplayPort jest możliwość przesyłania jednym przewodem zarówno obrazu, jak i dźwięku. To cecha wspólna z przewodami HDMI. Kiedyś było to nie do pomyślenia. Każdy przewód miał osobne zadanie i plątanina kabli potrafiła dosłownie przerazić mniej doświadczonych użytkowników. DisplayPort zapewnia również transmisję dwukierunkową. Nie ma także problemów z kompatybilnością wsteczną. Po zastosowaniu adaptera (przejściówki) przewód może być podłączony do portu HDMI, DVI oraz VGA. Taka uniwersalność to duża zaleta, która pozwala nie tylko uchronić się przed kosztami zakupu innych kabli, ale również ograniczyć ilość przewodów przechowywanych w mieszkaniu.


DisplayPort jest standardem powszechnie uznawanym za wydajniejszy od HDMI. Wersja 1.3 pozwala przesyłać obraz w rozdzielczości 8K. Wyjątek stanowi HDMI 2.1, które miało premierę w 2020 roku. To standard, którego wydajności póki co nic nie dorównuje. DisplayPort 1.4 jest kompatybilny z formatami 8K przy zachowaniu 60 klatek na sekundę. Generacja złącza wyprzedza więc niejako swoje czasy, gdyż mało kto może się już pochwalić telewizorem lub monitorem gwarantującym taką rozdzielczość obrazu


Sprawdź również: DisplayPort czy HDMI – co wybrać? Które lepsze?Jaki przewód DisplayPort kupić? Podajemy najważniejsze parametry


Wydawałoby się, że zakup kabla nie jest wymagającym uwagi zajęciem. Nic bardziej mylnego! Wielu Klientów lekceważy wybór przewodów, przez co rezultaty widoczne na ekranie są niezadowalające. Podobnie jest z dźwiękiem. Kiepskiej jakości kable nie są w stanie wykorzystać w pełni potencjału urządzeń, które posiadasz. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę podczas wizyty w sklepie!


Przede wszystkim musisz wiedzieć, że złącze DisplayPort jest oferowane w różnych standardach. Zasada jest identyczna, jak w przypadku innych urządzeń czy akcesoriów. Im nowszy typ, tym lepsze parametry. Warto więc szukać przewodów o możliwie najnowszej generacji, jeśli zależy Ci na dużym przesyle i najlepszej jakości obrazu oraz dźwięku. Dobrym wyborem będzie standard 1.3 lub najnowszy – 1.4.


Przeglądając dane techniczne przewodu, sprawdź jaką rozdzielczość obsługuje. Powinieneś szukać takiego kabla, który jest kompatybilny z parametrami telewizora lub monitora. Wybór przewodu o niższej rozdzielczości nie jest dobrym pomysłem i źle wpłynie na jakość obrazu. Sprawdź czy kabel posiada filtry redukujące zakłócenia i tak zwane ekranowanie. To zjawisko polegające na oddziaływaniu pól magnetycznych. Dobrej jakości przewody są wyposażone w takie funkcje, które dodatkowo wspomagają jakość wyświetlanego obrazu i odtwarzanego dźwięku. Oczywiście nie możesz opierać się tylko i wyłącznie na marce i cenie przewodu. Czasami bardziej korzystne cenowo akcesoria mogą oferować o wiele wyższą jakość wykonania. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się przewody w oplocie tekstylnym. Rozwiązanie to redukuje plątanie się kabli, a sama izolacja jest także o wiele trwalsza od gumowej.


Na sam koniec wybierz odpowiednią długość przewodu. Zasada jest prosta – zbyt długi kabel będzie trudno ukryć i może zwyczajnie przeszkadzać. Nikt chyba nie lubi plątaniny przewodów za meblami. Z kolei zbyt krótki będzie utrudniał połączenia, a czasami wymagał przestawienia urządzeń. Dlatego warto dobrze wymierzyć wymagają długość i dodać do niej kilkadziesiąt centymetrów zapasu, w razie ewentualnego przemeblowania. W sklepach zazwyczaj dostępne są te same modele przewodu w co najmniej kilku wariantach. Zakup odpowiedniej długości nie powinien więc być dużym problemem.


Co odróżnia złącze DisplayPort od HDMI?


Jak już wspominaliśmy, generalnie standard DisplayPort jest uznawany za lepszy od HDMI, choć nie jest to regułą. Wiele zależy od generacji obydwu porównywanych złącz. Co ciekawe, producenci przewodów HDMI muszą opłacać licencję pozwalającą na korzystanie z patentu. To ma wpływ oczywiście także na cenę dla użytkownika końcowego. W przypadku DisplayPort nie ma takiego problemu, co przekłada się na niższą kwotę zakupu w sklepie.


Konstrukcyjnie różnica na pewno dotyczy wielkości złącz. DisplayPort jest mniejszym złączem. Wygląda subtelniej, a odpowiednie porty są także bardziej kompaktowe. Ważną różnicą jest na pewno to, w jaki sposób transmitowane są dane. W przypadku DisplayPort, obraz i dźwięk są przesyłane w pakietach. HDMI zaś najpierw transmituje obraz, a dźwięk w drugiej kolejności. Złącze DisplayPort jest często wybierane przez graczy, a także osób zajmujących się obróbką filmów czy grafiki. Oferuje ono bowiem o wiele większe możliwości konfiguracyjne, które w takich przypadkach są istotne.


Jakie rodzaje przewodów są dostępne w Media Expert?


W naszym sklepie staramy się zapewnić możliwie jak najwięcej konfiguracji kabli do komputera. Dzięki temu, oferta jest szeroka i obejmuje przewody z różnymi rodzajami końcówek na jednym z końców. Dostępne kable to między innymi:


 • DisplayPort – DisplayPort;
 • DisplayPort – HDMI;
 • DisplayPort – VGA;
 • DisplayPort – USB typu C;
 • DisplayPort – DVI;
 • DisplayPort – HDMI/USB;
 • Mini DisplayPort – HDMI;
 • Mini DisplayPort – VGA;
 • Mini DisplayPort – Mini DisplayPort;
 • Mini DisplayPort – DisplayPort;
 • Mini DisplayPort – DVI.


Ilość powyższych konfiguracji ułatwia zapewnienie połączenia ze starszymi urządzeniami, które nie posiadają portów DisplayPort. Dzięki wstecznej kompatybilności złącza, możliwe jest ich bezproblemowe połączenie. Jeśli masz już przewód DisplayPort, ale jedna z końcówek nie pasuje, możesz użyć adaptera, który bywa bardzo pomocny. Ich w naszej ofercie również nie brakuje i w przypadku opisywanego złącza dostępne są poniższe konfiguracje:


 • DisplayPort – HDMI;
 • DisplayPort – VGA;
 • DisplayPort – USB typu C;
 • DisplayPort – DVI;
 • DisplayPort – HDMI/USB;
 • DisplayPort – HDMI/VGA/DVI;
 • Mini DisplayPort – HDMI;
 • Mini DisplayPort – VGA;
 • Mini DisplayPort – DisplayPort;
 • Mini DisplayPort – DVI;
 • Mini DisplayPort – HDMI/DVI/VGA/Jack 3.5 mm;
 • Mini DisplayPort – HDMI/DVI/VGA.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert